שתף קטע נבחר

אבו עלא: ניאלץ להילחם על מדינה דו-לאומית אחת

"החומה שמה אותנו בכלוב כמו תרנגולות", אומר רה"מ הפלסטיני בראיון לסוכנות רויטרס. מצביע על מגמה חדשה ברשות: על סיפוח שטחים מצד ישראל, יגיבו הפלסטינים בנטישת "מפת הדרכים" וייאבקו על מדינה דו-לאומית אחת, בין הירדן לים. לשכת שרון: זה "איום בלי שיניים", הפלסטינים מעודדים מאזהרות הדמוגרפיה בתקשורת הישראלית. פאוול: אנו דבקים בחזון שתי המדינות, אין מקום למהלכים חד-צדדיים

מדינה דו-לאומית בעלת רוב ערבי - זו התשובה שמכינים הפלסטינים לתוואי הגדר, ולאיומי ישראל בסיפוח שטחים נוספים בגדה.

 

ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, אמר אמש (יום ה') שאם הגדר תוסיף להיבנות וראש הממשלה שרון יוסיף לדבר על התנתקות חד-צדדית, הרשות תיאלץ לגנוז את חזון שתי המדינות, ולהיאבק על מדינה דו-לאומית בין הירדן לים - בה יווצר בהדרגה רוב ערבי.

 

"התוכנית לתחום את הפלסטינים בקנטונים היא גזענית", אמר אבו עלא בראיון לסוכנות "רויטרס". "ניאלץ לפנות לפתרון של מדינה אחת, כי לא יהיה פתרון אחר. מה שברור הוא שלא נהסס להילחם על זכויותינו, בעודנו חשים כי לישראל יש כוונות אמיתיות לפגוע בהן".

 

בראיון התייחס ראש הממשלה הפלסטיני לגדר ההפרדה, אותה גינה בחריפות: "החומה נועדה לסמן את גבולותינו באורח חד-צדדי. היא שמה את הפלסטינים בכלובים כמו תרנגולות, ובכך הורגת את 'מפת הדרכים' ופתרון שתי המדינות".  

 

מסתמכים על התמורות הדמוגרפיות

 

שרים בכירים ברשות הפלסטינית כבר התבטאו בעבר באופן דומה, אולם הפעם מדובר בראש הממשלה עצמו. דבריו של אבו עלא שופכים אור על המגמות החדשות ברחוב הפלסטיני, אשר מפניהן כבר התריעו אישי ציבור ומומחים בישראל, בהצביעם על אובדן הרוב היהודי במדינה.

 

ראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי, הזהיר לאחרונה כי אינטלקטואלים רבים בצד הפלסטיני קוראים לנטוש את חזון שתי המדינות ולהיאבק על מדינה אחת, מן הים ועד הירדן - שתיהפך בעתיד ממדינה דו-לאומית למדינה ערבית, באמצעות התמורות הדמוגרפיות.

 

בלשכת ראש הממשלה שרון מגיבים לדברים בביטול: "אין ספק שהפלסטינים קשובים לרעיונות אודות איום דמוגרפי, אותם משמיעים גורמים פוליטיים באמצעות התקשורת". 

 

גורמים בלשכה אינם מתרגשים מדבריו של אבו עלא: "זהו איום ללא שיניים, הפלסטינים לא יוכלו להיות מסופחים חד-צדדית לישראל. ברגע שראש הממשלה יסיים את תוכנית ההתנתקות, שום דמוגרפיה לא תשנה". שרון עצמו אמר לאחרונה כי "הזמן פועל דווקא לטובתנו", ודחה את אזהרות המומחים.

 

פאוול: "לא" לצעדים חד-צדדיים

 

מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, דחה אמש את דבריו של אבו עלא, וחזר על התנגדות הממשל למהלכים ביוזמת צד אחד בלבד. לטענתו, נאום ההתנתקות של שרון כלל רק "רעיונות ראשוניים", וראש הממשלה הקפיד לציין כי הוא מעניק הזדמנות נוספת לתוכנית "מפת הדרכים".

 

פאוול אמר כי ארצות-הברית דבקה בחזון הנשיא בוש ומאמינה שאפשר להגיע להסדר של שלום, כאשר ישנם עדיין שותפים לתהליך. להערכתו, ניתן להשלים את סעיפי "מפת הדרכים" בהליך מזורז של שנתיים ופחות, אולם חייבים לפעול "עכשיו ומהר".   

 

"מפת הדרכים היא התוכנית הטובה ביותר, לאחר שהתקבלה על-ידי הישראלים, הפלסטינים ושותפינו בקוורטט", אמר פאוול במסיבת עיתונאים בוושינגטון. הוא קרא לרשות הפלסטינית להילחם בארגוני הטרור בתקיפות. "אם הם לא יפעלו, המצב יוסיף לצאת משליטה ולא ישתפר". פאוול קרא למדינות ערב ללחוץ על יו"ר הרשות ערפאת לוותר על סמכויותיו, וציין כי שליחו, וויליאם ברנס, יעביר מסר ברוח זו להנהגה המצרית, עמה ייפגש בתחילת השבוע הבא בקהיר.  

 

בעקבות סירובו של אבו עלא לפגוש את שרון, אמר פאוול: "עד שלא תהיה תחילת הידברות בין הצדדים, אני חושב שיהיה קשה לעשות משהו". בממשל יבצעו בקרוב הערכת מצב, האם לשגר שוב לאזור את השליח המיוחד, ג'ון וולף. פאוול הבהיר שאין טעם להחזירו, כל עוד הצדדים לא מדברים ביניהם.

 

שלילת רעיון שתי המדינות בין הירדן לים כבר נשמעה בעבר מפיו של מנהיג במזרח-התיכון: מועמר קדאפי, שליט לוב, קרא להקים את "ישראסטין" כמדינה דו-לאומית.  


פורסם לראשונה 08/01/2004 19:30

 

בהכנת הידיעה סייעו יצחק בן-חורין, כתבנו בוושינגטון, דיאנה בחור-ניר ועלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
תוכנית חדשה. אבו עלא
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
"כמו תרנגולות בכלוב". קטע מהגדר
צילום: רויטרס
צילום: משרד הביטחון
"החומה הורגת את מפת הדרכים"
צילום: משרד הביטחון
צילום: רויטרס
דבק במפה. קולין פאוול
צילום: רויטרס
מומלצים