שתף קטע נבחר

התוכנית הכלכלית המהפכנית של לחיאני

לפי תוכניתו של ראש העירייה שלומי לחיאני יאוחדו, ככל הנראה, אגפי התרבות, הנוער, הספורט והחינוך למינהל אחד. חטיבות הביניים יבוטלו כבר בסוף שנת הלימודים הנוכחית. יו"ר ועד העובדים: "אנחנו שילמנו את המחיר בפיטורי 200 עובדים בקדנציה הקודמת"

ראש עיריית בת ים, שלומי לחיאני, מכין תכנית מהפכנית למבנה האירגוני של העירייה. התוכנית תכלול פיטורי מאות עובדים, סגירת מחלקות ואיחודי אגפים למספר מצומצם של מינהלים, קיצוצים דרסטיים בתוספות השכר הניתנות לעובדים הבכירם, וביטול החיטוב במערכת החינוך העירונית.

 

במקביל לשינויים המתחוללים ברחובות העיר בת ים, בעיקר בתחום הניקיון, הגינות הציבוריות וחזות העיר, הולכת ומתגבשת באופן סופי אחת מהתוכניות המהפכניות ביותר שידעה העיר בת ים מאז ומעולם. על פי התוכנית, שפרטיה נחשפו בעיתון "חולון בת-ים" לראשונה, צפוייה העיר בכלל והעירייה בפרט לעבור טלטלה רצינית שאמורה לזעזע את המערכת, ובעיקר, כהגדרת גורמים בכירים בעיר, לנער אותה מכל תחלואיה ומהחובות הכספיים הכבדים הרובצים עליה.

 

בשבוע בו אישרה מועצת העיר בת ים את הצעת ראש העירייה לקבל הלוואות בסך 120 מיליוני שקל, מסתבר כי בעיריה מתכוננים בצורה רצינית ביותר לפיטוריהם של מאות עובדים. במסגרת הקיצוצים, שכבר מורגשים בשבועות האחרונים, ניתנו הנחיות למנכ"ל העירייה, עובד קונה, להקפיא מתן שעות נוספות לעובדים, לבטל לאלתר את הגישה ממשרדי העירייה למודיעין 144 ולשיחות לטלפונים סלולאריים, ואף לקצץ בהשתתפות העירייה בתשלומי אחזקת הטלפונים והרכב של העובדים בכלל, והבכירים בפרט.

 

למערכת עיתון "חולון בת ים" נודע כי ההחלטה על הקיצוץ בשיחות למכשירים סלולאריים זורזה בעקבות קבלת הנתון, לפיו שילמה העירייה למעלה מ-700 אלף שקל בשנת 2003 לזמן אוויר עבור שיחות טלפון שביצעו עובדי העירייה. בקרוב, כך חושפת תכנית המגירה, תבוצע בדיקה מעמיקה בתוספות השכר ובקידומים שקיבלו עובדים בשנים האחרונות.

 

לבטל לאלתר את החיטוב

 

במסגרת השינוי במבנה הארגוני צפוי ביטולן של מספר מחלקות ואיחודם של אגפים למספר מינהלים מצומצם. בין היתר יאוחדו ככל

הנראה אגפי התרבות, הנוער, הספורט והחינוך למנהל נוסף, אגפי הכספים וההכנסות לאגף נוסף, ועוד.

 

אחת מגולות הכותרת של תכנית המגירה היא בהחלטתו הסופית של ראש העירייה, שלומי לחיאני, לבטל לאלתר את החיטוב, שהחל רק השנה. גורם בכיר בעירייה מסר שהחיטוב יבוטל כבר בתום שנת הלימודים הנוכחית. על פי התוכנית, בוגרי כיתות ו' בשנת הלימודים הנוכחית לא יעברו בסופה לחטיבות הביניים, אלא יישארו בבתי הספר היסודיים. בוגרי כיתות ז' השנה יהיו היחידים שיישארו שנה נוספת בחטיבה השש שנתית.

 

"אף אחד מקברניטי העיר לא מוכן לקחת על עצמו את סיכון עתיד ילדינו. השילוב בין ילדות בנות 13, שרק סיימו כיתה ו', ובין צעירים בני 18 שעומדים לפני גיוס, נראה רע מאד. זה לא עושה טוב לילדות, בטח לא כאשר ילדות בנות 13 צריכות להתנהג כמו נשים בכל הנוגע לאיפור ולבוש, בשל ההתחככות עם צעירים גברתנים בני 18. הילדות צריכות להישאר ילדות" – נימק גורם בכיר בעירייה את הצעד ההולך ונרקם במסדרונות הנהלת העירייה.

 

גורם בכיר אחר בעירייה הבהיר את רצינות לחיאני בנושא ואמר: "העניין כבר החל להתגלגל בשיחות עם גורמים בכירים במשרד החינוך במחוז. גם אם משרד החינוך יתנגד, הנהגת העיר החדשה תיישם את החלטתה לביטול החיטוב".

 

בתגובה לפיטורי העובדים הצפויים אמר יו"ר ועד עובדי העירייה, אבי אפיה: "אף אחד לא דיבר איתנו על פיטורים ותוכנית הבראה. יהיו רק פרישות מרצון. אנחנו את המחיר כבר שילמנו בפיטורי 200 עובדים במסגרת תכנית ההבראה שיושמה בקדנציה הקודמת".

 

100 מיליון לפעילות שוטפת

 

מועצת העיר הצביעה לאחרונה בעד קבלת הלוואות בסך 120 מיליון שקל ממשרדי הפנים והאוצר. בזאת עשויה לגדול גבנת החוב שסוחבת העירייה מ- 315 מיליוני שקל (170 מיליון שקל מילוות, ו-145 מיליון שקל חובות וגירעונות מצטברים) לחוב בסך 435 מיליון שקל.

 

100 מיליון שקל מההלוואה מיועדים לפעילות שוטפת, 15 מיליון שקל לכיסוי החובות לקרנות העובדים, וחמישה מיליון שקל במקום מחצית מהקיצוץ במענק האיזון ממשרד הפנים בשנה שעברה. בדיון על אישור ההלוואות אמר ראש העירייה, שלומי לחיאני: "אני מעריך שתוך שלוש שנים אצליח להגיע לאיזון תקציבי שוטף, ולא אצטרך לסיים כל שנה בגירעון".

 

לחיאני דחה את הצעת חבר המועצה אלי יריב להציג תחילה במפני משרדי הפנים והאוצר תוכנית הבראה, ורק לאחר מכן לבקש ממועצת העיר אישור להלוואה הגדולה. בישיבה אושרו עשרות תב"רים, בהם תב"ר מיוחד בסך 240 אלף שקל להחלפת גגות אסבסט ב-58 גני ילדים בעיר.

 

ראש העירייה לחיאני סרב להתייחס לעצם קיומה של התוכנית, אך במהלך ישיבת המועצה הצהיר: "עיריית בת ים הולכת לתוכנית רה אירגון גדולה וכואבת מאד".

 

לגבי הקיצוץ בקווי הטלפון נמסר כי "העירייה נמצאת במצוקה כספית קשה נוכח ההתנהלות הכספית הכושלת של הנהלת העיר הקודמת. כל אגפי העירייה נדרשים להיות שותפים לתהליך ההבראה. נוכח חשבונות הטלפון העצומים של העירייה, המהווים נטל כלכלי עצום, הורה מנכ"ל העירייה עובד קונה לנתק את הגישה למודיעין 144 ולקווים סלולאריים. המנכ"ל יבחן בקשות ספציפיות להשיב את היציאה לרשת סלולרית למחלקות החייבות שירות זה, נוכח צרכי עבודתם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
לחיאני: "העירייה על סף רה אירגון גדול וכואב"
צילום: שאול גולן
מומלצים