שתף קטע נבחר

"חוק ז'נווה": הצעה לאסור קבלת תרומות מחו"ל

בוועדת הפנים של הכנסת החלו לדון בהצעת החוק, המעניקה סמכות לרשם העמותות לקבוע אילו גופים יקבלו תרומות ממדינות זרות. בשמאל טוענים כי ההצעה נולדה בגלל יוזמת ז'נווה והתרומות שקיבלה

ועדת הפנים של הכנסת החלה היום (ג') בהכנת חוק "איסור קבלת תרומות ממדינות זרות", לקראת קריאה ראשונה בכנסת.

 

על פי החוק, רשם העמותות יקבל סמכות להחליט אם התרומה נועדה לצרכים פוליטיים, ובכוחו יהיה למנוע את העברת התרומה. הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) מיד לאחר חתימת הסכם ז'נווה.

 

הממשלה הביעה את תמיכתה בחוק, בתנאי שייעשו בו שינויים ושהאיסור על תרומות לא יהיה גורף.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יורי שטרן (האיחוד הלאומי), אמר בפתח הדיון: "ברור שקיימת פעילות בעלת אופי מובהק, שקשורה לענייני פנים וחוץ של המדינה, פעילות שממומנת על ידי מדינות זרות".

 

ח"כ עמרם מצנע תקף את ח"כ שטרן, וטען כי החוק נולד בגלל יוזמת ז'נווה וכי לא ייתכן שסמכות כה גדולה תהיה בידי רשם העמותות. "אתם מעלים את החוק במרמה והונאה. כיצד ייתכן שפקיד ממשלתי יהיה זה שיעסוק ויחליט בדבר יעדיה של התרומה?".

 

עו"ד עמירם בוגט, רשם העמותות היוצא, אמר כי יש צורך להגביל קבלת תרומות ממדינות זרות. "בארה"ב, גוף שמקבל כספים מריבון זר, חייב להצהיר על עצמו כעל סוכן זר. כלומר חייבים להיות שקיפות והגבלות. לא ראיתי שמדינות זרות תורמות כסף לטיפול בעוני".

 

מנגד טען עו"ד איתן צחור, ממגזר ההתנדבות והמלכ"רים, כי "החוק עלול לגרום לשכרון כוח מוחלט לרשם העמותות, שהוא מינוי פוליטי".

 

נציג משרד הרווחה עו"ד אדוארד וייס ביקש כי חברי הכנסת יעשו הבחנה בכל הקשור לתרומות ממדינות זרות לנושאי רווחה, בריאות וחינוך, כדי שלא לפגוע בהן.

 

כדי להוכיח כי תרומות ממדינות זרות ניתנות לצרכים פוליטיים, חשף ח"כ שטרן פרוטוקול של ישיבה של ועדת מיון של האיחוד האירופי, ובו פירוט התרומות שקיבלו בשנים האחרונות גופי השמאל.

 

מהמסמך עולה בין היתר כי "פרויקט לשלום במזרח התיכון" קיבל הקצבה של 5 מיליון אירו; תנועת ארבע אמהות קיבלה 250,000 אירו; שלום עכשיו קיבלה עבור קמפיין לשלום ישראלי-פלסטיני תרומה בסך 400,000 אירו; המרכז המזרח-תיכוני למחקרי משפט וכלכלה, שחוקר נכסים נדל"ניים בבעלות פלסטינית בישראל קיבל תרומה של 300,000 אירו; מכון מפנה - נשים דתיות למען השלום קיבל תרומה של 250,000 אירו לטובת "הפצת מסר של שלום בקרב המתנחלים הקיצוניים"; ו"הוועד הישראלי נגד הריסות בתים קיבל תרומה של 250,000 אירו לטובת "פעילות נגד הפקעת קרקעות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
גופי שמאל קיבלו תרומות רבות. שטרן
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אתר הכנסת
בגלל ז'נווה. מצנע
צילום: אתר הכנסת
מומלצים