שתף קטע נבחר

השב"ס: נדחה על הסף בקשה של יגאל עמיר להתחתן

הנציב רב-גונדר גנות הודיע כי לא יאפשר לרוצחו של ראש הממשלה להתחתן, כאשר תוגש בקשה רשמית לכך. ההכרעה תתקבל כנראה בבית-המשפט. סגן הנציב לשעבר: "החתונה - רעיון של האמא, זהו צעד ראשון לקראת השחרור". אמש אושפזה דליה רבין-פילוסוף, בתו של רה"מ המנוח, כאשר ראתה בטלוויזיה כי רוצח אביה עומד להינשא. הצעת חוק: לא לאפשר נישואים למי שמרצה מאסר עולם על רצח

נציב שירות בתי-הסוהר, רב-גונדר יעקב גנות, הודיע הבוקר (יום ב') כי ידחה על הסף כל בקשה של יגאל עמיר להתחתן בין כתלי הכלא, במידה והבקשה לכך תוגש באופן רשמי.

 

כאשר הבקשה הרשמית תוגש, תתקיים התייעצות נוספת בנושא, בשיתוף גורמי השב"כ. רב-גונדר גנות הורה למחלקה המשפטית בשב"ס להיערך להגן על עמדתו בבית-המשפט, אם תוגש עתירה בנושא.    

 

במערכת הפוליטית סוערות הרוחות בעקבות הדיווח, לפיו עמיר הודיע לבני משפחתו על כוונתו להתחתן. יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס, קורא לחוקק חוק מיוחד, שלא יאפשר את קיום החתונה. 

 

ח"כ איתן כבל (עבודה) מיהר להגיש הצעת חוק בנושא, לפיה יימנע מרוצח שנידון למאסר עולם להינשא. "אדם הנוטל חייו של אחר אינו ראוי שיתאפשר לו ליצור חיים חדשים", נאמר בהצעת החוק. "הזכות להינשא או להתייחד הנה זכות בסיסית, אך יחד עם זאת, יש ליטול את הזכות מאדם שהורשע בדין ונקלע למאסר עולם בגין רצח".

 

ובאותו נושא, יולי אדלשטיין (ליכוד) פנה לשר המשפטים, יוסף לפיד, בבקשה לקדם חקיקה אשר תמנע את המשך חשיפתו התקשורתית של הרוצח יגאל עמיר. "הודות לחוסר בררנות מצד כלי התקשורת והאובססיה המיותרת של חוגים מסוימים בשמאל, הפך רוצחו של רה"מ לאחת הדמויות המזוהות ביותר בתודעה הציבורית", אומר אדלשטיין.

 

ח"כ יוסי שריד (מרצ) התבטא בחריפות בעניין: "קללת עולם רובצת על הרוצח, על כלתו ועל זרעו". מנגד, עמיתתו לסיעה, ח"כ זהבה גלאון, אמרה: "מדובר אמנם ברוצח נתעב, אבל גם רוצח רשאי להינשא. אני לא בעד למנוע ממנו את זכות בסיסית זו". 

 

"רעיון של האמא"

 

סגן נציב השב"ס לשעבר, גונדר (במיל') יוסף פולק, מתנגד לקיום החתונה, בה הוא רואה "דרך לשחרורו של יגאל עמיר". הוא מזהיר: "עוד כמה שנים יימצא נשיא שיחתום לו על החנינה".

 

כל תהליך החתונה, סבור פולק, הוא רעיון של משפחת עמיר. "יש לו אמא מתוחכמת שמובילה את הנושא, ולא החתונה היא המטרה, אלא השחרור. הוא היה מקבל מאות מכתבים מנשים בתולות וחסודות, אז מה פתאום הוא בוחר להתחתן עם אשה גרושה עם ארבעה ילדים?"   

 

בשיחה עם ynet העריך פולק, כי "כדי למנוע את החתונה צריך לשנות את החקיקה".הוא סבור שהשב"ס לא יוכל למנוע את חתונתו של יגאל עמיר, כיוון שבית-המשפט יסרב לכך. לדבריו, מדובר באירוע חריג, ולכן יש לטפל בו באופן חריג.

 

"הבעיה היא שאנחנו עם בטלן", אומר פולק. "היום ומחר יפגינו נגד החתונה, ובעוד כמה חודשים, כשתהיה חתונה, יפגינו שוב, אבל זה לא מספיק. מלבד ההפגנות, צריך לפעול באמצעות עתירות נגד החתונה ובשינוי חקיקה, כדי למנוע מבית המשפט לאשר זאת".

 

נציבת השב"ס לשעבר, אורית אדטו, אמרה הבוקר בראיונות בתחנות הרדיו ובטלוויזיה, כי מדובר במקרה חריג, ואם הדבר היה תלוי בה - לא הייתה מאשרת את החתונה וההתייחדות שלאחריה, ומשאירה את הסוגייה להכרעת הרשות השופטת.     

 

דליה רבין צפתה בטלוויזיה - ואושפזה

 

ובתוך כך, הידיעה כי יגאל עמיר, רוצחו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, עומד בקרוב להתחתן, היכתה בתדהמה את בני משפחת רבין.

 

הבת וחברת הכנסת לשעבר, דליה רבין-פילוסוף, חשה ברע כאשר צפתה בדיווח אודות החתונה בערוץ 2. היא הובהלה לבית-החולים "שיבא" בתל-השומר, שם אושפזה במכון הלב לצורך השגחה. הבוקר חל שיפור במצבה.  


פורסם לראשונה 19/01/2004 07:59

 

בהכנת הידיעה השתתפו ורד לוביץ' ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דייגו מיטלברג
הודיע לבני-המשפחה. יגאל עמיר
צילום: דייגו מיטלברג
צילום: ערוץ 2
חשה ברע. רבין-פילוסוף
צילום: ערוץ 2
צילום: איי פי
לאסור בחקיקה. פרס
צילום: איי פי
מומלצים