שתף קטע נבחר

אחרי עיכוב ממושך: יישוב חדש עלה לקרקע בנגב

במשך קרוב לשנתיים התעכבה העלייה לקרקע של עשרות משפחות מהיישוב "גבעות בר", בעקבות התנגדות הבדואים להקמתו. עם דחיית הערעור אמש, עלו המשפחות במהירות לקרקע. השר איתם: מקווה שזו פריצת דרך למימוש תוכנית ההתיישבות בנגב ובגליל

יישוב חדש בנגב, "גבעות בר", עלה היום (ב') לקרקע. זאת, לאחר שאמש דחתה ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה במשרד הפנים את ערעורם של בני שבט הבדואים אלעוקבי, להקים במקום יישוב לעצמם. 

 

הבוקר מיהרו המתיישבים הראשונים לעלות לקרקע. הקמתו של היישוב החלה לפני שנה ושמונה חודשים, בתחומי המועצה האזורית בני שמעון שבנגב. אלא שבני שבט אלעוקבי הגיש צו מניעה להקמת היישוב.

 

התביעה של השבט עברה מספר ועדות מקומיות, עד שנדחתה על הסף ברמה הארצית. במשך כל התקופה הזו, חיו 15 המשפחות שהן גרעין ההקמה של היישוב, בקראוונים בהמתנה בקיבוץ משמר הנגב.

 

"סוף סוף, יוצאת לדרך ההחלטה של ממשלת ישראל להקים 14 יישובים חדשים בנגב, כשגבעות בר הוא אחד מהם. חבל רק שהמשפחות היו צריכות להמתין כל כך הרבה זמן, כדי שמה שצריך היה לקרות יקרה", אמר ל-ynet ראש מועצת בני שמעון, משה פאול.

 

גם גיורא ברמי (35) עלה הבוקר עם אשתו ושתי בנותיו על הקרקע. "חיכינו ליום הזה כל יום במהלך השנה וחצי האחרונות. הבנות שלי כל כך מאושרות שהן סירבו ללכת הבוקר לבית הספר, והתעקשו להישאר היום בבית החדש שלהן. ברגע שקיבלנו את האישור מהוועדה אתמול, אמרנו שלא נחכה אפילו רגע אחד מיותר מחוץ לקרקע שלנו, ועלינו על השטח, שמוסדות המדינה החליטו שהיא שלנו", אמר.

 

"יורקים לבדואים בפרצוף" 

 

שר השיכון, אפי איתם, אמר ל-ynet כי "הקמת היישוב היא מעשה ציוני חלוצי, ונקווה שזו פריצת דרך למימוש ההחלטה להקים יישובים חדשים בנגב ובגליל".

 

איתם אמר כי "אתמול נתתי הוראה להתחיל להניח את המבנים, כדי שהאקט הזה לא יהיה כרוך באלימות ובעימות עם הבדואים. רצינו שזה יהיה חגיגי ומכובד, וללא אלימות, ולהם (לבדואים) יש עבר עשיר בכל פעם שמתרחש משהו שלא מוצא חן בעיניהם".

 

לדבריו, "הבעיה של הבדואים צריכה להיפתר באופן נפרד, אך לא באופן של השתלטות על הקרקע. בשני העשורים האחרונים הקומו שבע ערים בדואיות, וישנה תוכנית עתידית להקמת ערים נוספות". 

 

השר איתם הגיע הבוקר לביקור ביישוב החדש. איברהים אבו סבח מפורום "ביחד" הטיח בפניו כי "מדינת ישראל יורקת לבדואים בפרצוף בהתיישבות זו". בן השבט ממשפחת אל-עוקבי אמר לשר: "לא ניתן להתיישבות הזאת לחיות בשקט, אנחנו לא נישן בלילה עד שלא נקבל את השטח הזה בחזרה".

 

בתגובה אמר איתם: "אני לא מוכן שיוציאו אף אדם מביתו, עד שלא ימוצו כל הפתרונות והחלופות בעבורו. יש מספיק קרקע במדבר".

 

ח"כ חיים אורון (מרצ) הגיב: "מי שחושב שאפשר יהיה לעסוק במדיניות פיתוח בנגב מבלי להתמודד ברצינות עם בעיית הבדואים, לא יודע איפה הוא חי. אני תומך בהקמת 'גבעות בר', אך אי העשייה, כשמדובר בבעיית הבדואים - ששר השיכון הוא אחד האחראים הישירים לה - והשמחה לעימות עם הבדואים, הם התגלמות מדיניות הממשלה, המעצימה את מוקדי החיכוך בין האוכלוסיות השונות בנגב".  

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
15 משפחות עלו לקרקע (ארכיון)
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: חן מיקא
איתם. "מעשה חלוצי"
צילום: חן מיקא
מומלצים