שתף קטע נבחר

שגריר ישראל לשרת החוץ השבדית: לא מתחרט על מעשי

צבי מזאל הסביר לשרת החוץ, כי לא יכול היה לפעול בכל דרך אחרת. מוקדם יותר התבקשו עובדי השגרירות לפנות את הבניין בו היא שוכנת. בעלת הבניין, שמאכלס את השגרירות זה 50 שנה, מסרבת להאריך את החוזה עם השגרירות הישראלית "שמסכנת את התושבים". גורמים ישראלים בשטוקהולם: "הרגשות האנטישמיים מתפרצים". אולי זה מה שגרם למזאל לחבל במיצג

הסערה בשבדיה נמשכת: שגריר ישראל בשבדיה אמר הערב (יום ב') לשרת החוץ השוודית, כי הוא לא מתחרט על מעשיו. ''פעלתי בהתאם לרגשות שחוויתי, ולא יכולתי לפעול בכל דרך אחרת. אין בי כל חרטה", אמר צבי מזאל בפגישתו עם שרת החוץ השוודית.

  

מזאל נועד עם השרה בעקבות מעשה החבלה השנוי במחלוקת במיצג עם המחבלת המתאבדת ממסעדת "מקסים". את המעשה נימק השגריר מזאל בגילויי האנטישמיות הרבים בשבדיה. השגריר הגיע לשיחת הבהרה במשרד החוץ בשטוקהולם. שר החוץ וראש הממשלה הודיעו כי הם מתייצבים מאחורי השגריר.  

 

הממונה על הטכסים במשרד החוץ השבדית, קתרין וון היידנסטאם אמרה בסיום הפגישה: "בהתחשב בנסיבות אני יכולה להבין מה גרם לשגריר לסערת רגשות". מזאל אמר, כי התקרית לא תפגע ביחסים בין המדינות. שרת החוץ, לילה פריוולדס הסכימה עמו באומרה, כי היא מאמינה שהיחסים בין המדינות ימשיכו להיות חזקים כשהיו. "אינני חושבת שתהיה לכך השפעה בטווח הארוך", הבהירה. "יש להדגיש מה היתה כוונת המוזיאון, וכי אין בשום אופן להצדיק פעולות טרור".

 

בקשת פינוי לשגרירות ישראל בשטוקהולם

 

בתוך כך נודע, כי עובדי שגרירות ישראל התבקשו מוקדם יותר לפנות את המבנה, עובדה שייתכן שהיתה לה השפעה על תחושותיו של השגריר טרם התקרית במוזיאון.

 

לפני מספר שבועות ביקשה בעלת הבניין, בו שוכנת השגרירות הישראלית בשטוקהולם, לסיים את החוזה עם אנשי השגרירות, ולא להאריכו מעבר לסוף 2004.

 

השגרירות נמצאת במקום כבר 50 שנה. אלא שעתה טוענת בעלת הבית, כי נוכחותה בבניין "מהווה סכנה לתושבים". גורמים ישראלים בשבדיה אמרו ל-ynet בתגובה כי "ברגע שחבויים רגשות אנטישמיים, הם פורצים גם בצורה זו".  

  

בשיחת הבהרה שהתקיימה אתמול עם השגריר השבדי בארץ, ביקש ממנו משרד החוץ בירושלים להסיר את המיצג, אולם הוא הבהיר כי ממשלת שבדיה לא תוכל לעשות זאת. בינתיים, בקהילה היהודית בשבדיה מתלבטים כיצד להתייחס למעשהו של מזאל.

 

מחאה בת"א: דגל עם צלב קרס

 

ובתוך כך, מוזיקאי בתל-אביב מצא דרך מקורית למחות על התקרית במוזיאון: הוא הקים מיצג משלו בכניסה לבניין השגרירות השבדית, ברחוב ויצמן בעיר. במיצג של אורי מלמד צפות בובות שבורות בתוך גיגית עם נוזל אדום, ומעליה נראית בובה של דובי מחזיקה את דגל שבדיה, שכאשר הופכים אותו - רואים את הדגל בדמות צלב קרס.

 

"הכל למראית עין נראה ילדותי, תמים ובסדר, אבל בעומק הדברים ניתן לראות עד כמה שהכל הפוך", כך אמר ל-ynet המוזיקאי. "אני בא למחות נגד התמימות והצביעות של השבדים".

 

עוברת אורח חיזקה את ידיו של מלמד: "אני מזועזעת ממה שקורה בעולם. הנאצים ממשיכים לשלוט בכל מקום, ואני שמחה שבישראל מפגינים אחדות נגד מה שמתרחש". קצין הביטחון של הבניין החליט שהמיצג לא נראה לו והזמין ניידת משטרה למקום, אולם השוטרים החליטו שלא לפנות את מלמד מהמקום.

 


פורסם לראשונה 19/01/2004 10:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השגריר מזאל. לא מתחרט
צילום: איי אף פי
המיצג השנוי במחלוקת
צילום: איי אף פי
צילום: אבי כהן
המיצג בתל אביב
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
המוזיקאי אורי מלמד
צילום: אבי כהן
מומלצים