שתף קטע נבחר

אזור: פרויקט להנצחת ניצולי שואה

הפרויקט יצא לדרך ביוזמת המחלקה לשירותים חברתיים ביישוב. מנהלת המחלקה: "חשנו שיש צורך לתעד את הזיכרון האישי". ניצולת שואה מהאזור: "אם לא נספר הנושא יישאר חבוי"

פרויקט הנצחה של 400 ניצולי שואה יחל בקרוב באזור. המחלקה לשירותים חברתיים במועצה המקומית אזור, בשיתוף עם מתנדבות מאחד המתנ"סים ביישוב ותלמידי בית ספר, יתעדו את סיפורם של הקהילות היהודיות וניצולי השואה המתגוררים באזור.

 

בקרוב יעלה הפרויקט לדיון בוועדת היגוי שתתכנס במועצה המקומית באזור. מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים, אירית גבאי, מציינת כי הרעיון נולד לאחר שיחות רבות עם ניצולי שואה, שכמה מהם פנו למחלקת הרווחה ביישוב בבקשות סיוע. גבאי: "במשך השנים קיימנו שיחות רבות עם ניצולי שואה, בעיקר עם קשישים הבאים למועדונים, או כאלה שפנו לעובדים הסוציאליים. מתוך ההיכרות שלנו עם האנשים, חשנו שיש צורך לתעד את הזיכרון האישי. יש אנשים רבים שבאו מקהילות שונות, שלכל אחת היה הווי משלה. הרי לא כולם ניצולי שואה. הילדים יתעדו את חיי הקהילה: מנהגים, חגים, דת ועוד. נשים מתנדבות מהמתנ"ס יתעדו את הסיפור האישי, כי הסיפורים האישיים קשים לילדים".

 

גבאי מבקשת מתושבי אזור שמעוניינים להשתתף בפרויקט לפנות למחלקת הרווחה: "כל מי שיש לו עניין לתעד את הסיפור האישי שלו, מוזמן להביא לנו תעודות, מסמכים וצילומים כדי שנוכל לתעד את הכל בספר. אפשר לפנות לפרויקט ניצולי שואה במחלקת הרווחה באזור, רחוב יצחק שדה 18".

 

זהבה בן ששון, ניצולת שואה, בת 72 מאזור, תיקח חלק בפרויקט. בן ששון, ניצולת מחנה טרנסניסטריה, נולדה ברומניה. בעקבות היכרות עם גבאי החליטה לקחת חלק בפרויקט של ניצולי השואה. "במשך שנים לא דיברנו על זה וגם לא הייתה מודעות. אם אנחנו לא נספר הנושא ישאר חבוי ולא יהיה מי שיספר ומי שיזכור את אירועי השואה" אומרת בן שושן. "רק בשנים האחרונות התחלתי לדבר על הנשוא. היינו משפחה גדולה: הוציאו אותנו מהבית, כ-60 איש, ואחרי המלחמה נשארנו רק חמישה. איבדנו הכל, איבדנו צלם אנוש. התיעוד בספר הוא כדי לא לשכוח וכדי שהדור הצעיר יעבור את זה הלאה, שלא יישנו דברים כאלה".

 

ראש המועצה המקומית אזור, אמנון זך: "מדובר בפרויקט מאד חשוב, כי אנחנו מתחילים לאבד את הדור שהיה שם. דור שיכול לספר, לומר ולהציג את האמת המרה והקשה והכואבת שהם עברו, ממקור ראשון. חשוב לסיים את הפרויקט כמה שיותר מהר כדי שהניצולים ירגישו שהיה איכפת למישהו. אנחנו לא שוכחים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחנה אושוויץ. לתעד את האמת המרה והקשה, ממקור ראשון
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים