שתף קטע נבחר

מקרה ראשון של כלבת בחדרה

שועל נגוע בכלבת נמצא בצפון גבעת אולגה; מדובר במקרה ראשון של כלבת בחדרה מזה 15 שנה; המחלקה הווטרינרית לכדה כ-20 כלבים משוטטים; הווטרינר העירוני: "הכלבת מחלה קטלנית גם לאנשים"

מקרה ראשון של כלבת בחדרה מזה 15 שנה. גוויית שועל נגוע בכלבת, נמצאה בשבוע שעבר בגבעת אולגה. בעקבות המקרה, הוכרז אזור צפון גבעת אולגה כאזור נגוע בכלבת.

 

הוטרינר העירוני, ד"ר ולטר ציין, כי מאז הוכרז אזור צפון גבעת אולגה כנגוע בכלבת, עוברים עובדי המחלקה הווטרינרית בין הבתים, ולוקחים כלבים שאינם מחוסנים לתחנת ההסגר לתצפית, שעלולה להימשך גם מספר חודשים. ד"ר ולטר: "עד כה נלכדו למעלה מ- 20 כלבים, חלקם פצועים, הנמצאים כעת בתחנת ההסגר. לא ידוע עדיין כמה מהם חשודים כחולי כלבת. הכלבים שנאספו נמצאים תחת השגחתי למשך שישה חודשים, ואם אחד מהם מפתח כלבת, אז יש לנו פיקוח והשגחה".

 

מחלה קטלנית

 

לגבי כלבים שכבר חוסנו בצפון גבעת אולגה, אמר ד"ר ולטר: "כלבים אלה מקבלים חיסון נוסף, בעלות של 25 שקלים, להגברת מערכת החיסון שבגופם. כמו כן, החלטנו לחסן חתולים כנגד כלבת, במחיר של 45 שקל בלבד"

 

"מדובר במחלה קטלנית, שאין טיפול נגדה גם לאנשים" מסביר ד"ר וולטר. הכלבת נגרמת מוירוס שנמצא בחיה הנגועה, ויכול לעבור ולהדביק כל יונק בעל דם חם, כולל אנשים, כלבים וחתולים, דרך עיטוש, נשיכה וליקוק על פצע פתוח.

 

"בשלבים הראשונים של המחלה ניתן לקבל טיפול תרופתי בזריקות עם נוגדנים, אבל כשהמחלה מראה סימנים קליניים, מאוחר מדי לקבלת טיפול. לכן, כל מי שהיה במגע עם כלב – ננשך או נשרט – חייב להגיע ללשכת הבריאות בחדרה, ושם יוחלט האם לחסנו או לא".

 

לאחרונה, ישנו באזור השרון ריבוי מקרים של חיות נגועות בכלבת. רק בחודש האחרון נתגלו למעלה מ-20 מקרים. לדברי ד"ר ולטר, הדבר נגרם בגלל שברשות הפלסטינית לא מחסנים את בעלי החיים. כלבים משוטטים ננשכים על ידי חיות בר נגועות.

 

מהן המלצותיכם לציבור?

 

"יש לשמור את הכלבים בבתים ובחצרות הפרטיות, ולצאת איתם לרשות הרבים אך ורק כשהם קשורים ברצועה, יש לדאוג לחסן את הכלבים כנגד מחלת הכלבת בגיל שלושה חודשים, ולחזור על החיסון מדי שנה. אסור לאנשים לגשת ולגעת בכלבים וחתולים שלא שלהם, מאחר שהם עלולים לשאת מחלות"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
אזור צפון גבעת אולגה הוכרז כנגוע בכלבת
צילום: עמית שאבי
מומלצים