שתף קטע נבחר

מופז: "התבטאות יאסין מגבירה הצורך לפגוע בהם"

שר הביטחון איים גם על חיזבאללה: "נגיב בחריפות על חטיפות נוספות". שר החוץ בישר בממשלה על מערכה הסברתית חדשה: סוריה היא מדינה כובשת, שמנצלת את משאביה של לבנון. על התצהירים שהוגשו לבית-הדין בהאג, אמר: "זהו הישג מדיני חשוב, שמקעקע את הלגיטימיות של הדיון"

"אם חיזבאללה ינסה שוב ללכת בדרך של חטיפת חיילים, תגובתנו תהיה קשה מאוד". מסר זה שוגר הבוקר (יום א') ללבנון מפיו של שר הביטחון, שאול מופז, בישיבת הממשלה השבועית.

 

מופז, שהביע הסתייגות מעסקת חילופי השבויים, אך לבסוף תמך בה בהצבעה הדרמטית בממשלה, הבהיר כי "לא פחות מאשר האופציות פתוחות בפני חיזבאללה, גם בפנינו כל האופציות פתוחות".

 

בעניינו של השייח' יאסין, שדיבר לאחרונה על הצורך בחטיפת חיילים ובביצוע פיגועי טרור נוספים, אמר השר מופז כי ברור שראשי הטרור מהווים יעד לפגיעה. "התבטאות השייח' יאסין מגבירה את הצורך לפגוע בראשי החמאס והג'יהאד האיסלאמי", אמר מופז, והוסיף כי כל העת נעשות הערכות מצב בעניין מדיניות ישראל לגבי מדיניות הפגיעה בראשי ארגוני הטרור.

  

"קבענו כבר בעבר כמדיניות שמנהיגי הטרור אינם חסינים", אמר שר הביטחון. מופז נשאל על-ידי שר החקלאות, ישראל כץ, האם ניתנה הוראה לחדול מהניסיונות לפגוע ביאסין ובראשי החמאס. מופז השיב: "נכון שהייתה הנחיה כזאת, היא בתוקף - אך מתחדשת מעת לעת".

 

כץ שאל את שר החוץ, סילבן שלום, על הנסיבות שבעטיין בוטל ביקורו בירדן. בנקודה זו התערב ראש הממשלה, וסיפר לשרים כי המלך עבדאללה העביר אליו בסוף-השבוע מסר, לפיו הוא ישמח להדק את היחסים עם ישראל. שרון גילה גם כי שליח ירדני בכיר ביקר לאחרונה בישראל לצורך קבלת הבהרות בנושאים שונים. השרים התרשמו כי הכוונה היא לחשש בירדן, שכתוצאה מתוכנית ההתנתקות, עשרות פליטים פלסטינים יזרמו לממלכה ההאשמית. 

 

"מערכת היחסים שלנו עם ירדן היא כמעט אסטרטגית", אמר ראש הממשלה. "שתי המדינות רוצות להדק את היחסים. היו התבטאויות לא חיוביות. הירדנים שלחו נציג בכיר, והבהרנו את הסוגיות בנושאים השונים".

 

ראש הממשלה התייחס בישיבה גם לעסקת חילופי השבויים. הוא סיפר על שיחה שקיים עם הקנצלר הגרמני שרודר, במהלכה הודה לו על מעורבות ארצו בעסקה, וסיכם עמו להמשיך במאמצים להשגת מידע על רון ארד. "הוא הבטיח שהוא ואנשיו יעשו כל מאמץ כדי שניתן יהיה לקדם את העסקה", אמר שרון. 

 

"ייתכן מצב שאבו עלא יפוטר"

 

במסגרת סקירתו בישיבת הממשלה השבועית, תיאר ראש אמ"ן האלוף אהרון זאבי-פרקש מציאות של קיפאון מדיני שבו הטרור ממשיך, כמעט ללא בלמים.

 

את תפקוד אבו עלא מאפיין ראש אמ"ן במדיניות של המתנה: "שב ועל תעשה" כשמה שמעניין את הפלסטינים זה איום ההתנתקות ובניית גדר ההפרדה. פרקש אמר במהלך הישיבה כי יתכן שיהיה מצב שאבו עלא יפוטר או בשל האנרכיה ברשות או לאחר פיגוע גדול.

 

ראש הממשלה שאל אותו: "האם אתה סבור שהוא יפוטר אחרי פיגוע? אפילו הערה לא נותנים לו אחרי פיגוע". פרקש אמר "זה לא יקרה אחרי פיגוע אלא מסיבות פנימיות על רקע האכזבה הגוברת. כנראה שאבו עלא מעוניין לדלג על מפת הדרכים ולקפוץ היישר לשלב השלישי. יש עניין שהטרור יימשך כך שמדינה פלסטינית בגבולות קבע תושג תוך דילוג על השלבים הראשונים של מפת הדרכים". 

 

"סוריה מדינה כובשת"

 

שר החוץ, סילבן שלום, בישר בישיבה על כך שישראל פתחה במערכה הסברתית, בדרישה להוצאת צבא סוריה מלבנון. "הגיע הזמן להפסיק את הכיבוש הסורי בלבנון, שנמשך מאז 1976", אמר שלום לשרים. "סוריה היא מדינה כובשת בלבנון, גוזלת את משאביה, והגיע הזמן שמדינות העולם יפסיקו להתעלם מכך ויתחילו לטפל בסוגיה".

 

ניצנים לקמפיין המתוכנן נגד כיבוש לבנון ניתן היה למצוא כבר בפגישתו האחרונה של השר שלום עם מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, בדאבוס שבשוויץ, לפני שבועיים: "סוריה כובשת את לבנון", אמר שר החוץ בפגישה. "מדוע האו"ם אדיש לכך שלבנון נמצאת תחת כיבוש סורי? יש לשחרר את לבנון ולהחזירה ללבנונים".

 

בהתייחסו לדיון בנושא גדר ההפרדה בבית-הדין בהאג, אמר שלום בישיבת הממשלה: "ההתנגדות וההסתייגויות של יותר מ-30 מדינות דמוקרטיות מהדיון מקעקעות את הזכות הלגיטימית שלו להתקיים".

 

על התצהירים השונים שהגישו ארצות-הברית, מדינות אירופה ורוסיה לבית-הדין, אמר שר החוץ כי מדובר בהישג מדיני חשוב לישראל. "הסוגיה היא פוליטית ולא משפטית", אמר שלום. "על הפלסטינים לנהל משא ומתן איתנו, ללא תנאים מוקדמים".

 

שר החוץ דיווח לממשלה על כך שחצי מיליון בני-אדם חזו בסרטון הזוועה שהפיץ משרדו באמצעות אתר האנטרנט שלו, ובו תמונות קשות ביותר מהפיגוע בירושלים. "השימוש באמצעים שיוכלו לזעזע את העולם מבהיר היטב שהפתרון היחידי למניעת הטרור הוא הגדר הביטחונית", ציין שלום. 


פורסם לראשונה 01/02/2004 10:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"כל האופציות פתוחות". מופז
צילום: איי פי
צילום: איי פי
לא חסין. יאסין
צילום: איי פי
צילום: איי פי
"סוריה כובשת". שלום
צילום: איי פי
צילום: איי פי
צבא סוריה בלבנון
צילום: איי פי
צילום: ערוץ 2
"הישג מדיני". השופטים בהאג
צילום: ערוץ 2
מומלצים