שתף קטע נבחר

מחלוקת בכנסת: האם עישון נרגילה מזיק

ארבע ועדות כנסת התכנסו לדיון אודות הסכנה שבעישון נרגילה לנערים: עישון נרגילה שכיח פי שלושה מעישון סיגריות. סבב אחד של עישון נרגילה שווה לעישון ארבע סיגריות לפחות. את הח"כים זה ממש הצחיק וח"כ שריד אף סיפק את הסלוגן: "הבה נרגילה"

לא גדר ההפרדה, לא החשדות נגד שרון ובניו ואפילו לא מימדי העוני הצליחו לאחד ארבע ועדות כנסת לדיון משותף. אבל נושא עישון הנרגילה בקרב בני נוער צלח את המשימה.

 

הוועדה לזכויות הילד, הוועדה למאבק בנגע הסמים, ועדת העבודה, הרווחה והבריאות וועדת החינוך והתרבות קיימו היום (ב') דיון בתופעת עישון נרגילה בקרב ילדים ובני נוער, שבעה חודשים לאחר דיווח על התופעה ב"ידיעות אחרונות" ושלושה חודשים לאחר פרסום מחקר בנושא בכתב העת "הרפואה".

 

הדיון ששודר בערוץ 33, הצליח לקבץ מספר שיא (יחסית) של ח"כים: 11.

 

המחקר, שהוצג על ידי פרופ' שבתאי ורסנו, רופא ריאות בבית החולים מאיר בכפר סבא, מצא כי 41 מכלל התלמידים באזור השרון מעשנים נרגילה, וכי עישון נרגילה שכיח פי שלושה מעישון סיגריות. סבב אחד של עישון נרגילה שווה לעישון ארבע סיגריות לפחות, וכמו כן, עישון הנרגילה מהווה פתח לעישון סיגריות ואף סמים.

 

הח"כים הופתעו מהמידע המרעיש. "לפי המחקר היינו צריכים לראות בכל בית לפחות נרגילה אחת", אמר ח"כ יוסי שריד (מרצ). "לא צריך להגזים", אמר ח"כ מיכאל מלכיאור (עבודה). "אם נעשה מזה סיפור גדול אז נגרום רק להרחבת התופעה".

 

"אנחנו חיים במציאות אלרמיסטית (מלשון ALARM, אזהרה). צריך להבחין בין סכנות אמיתיות למדומות", המשיך שריד, ומייד התנדב לספק את סלוגן לקמפיין נגד עישון נרגילה: "הבה נרגילה".

 

ח"כ עיסאם מח'ול (חד"ש) הציע לראות בתופעה המתעצמת סימן להשתלבותנו במזרח התיכון, ובעקבותיו הציע ח"כ אילן שלגי לראות בנרגילה מקטרת שלום.

 

תלמיד מבית הספר בויאר בירושלים הצטרף לדיון והציע להראות לתלמידים "תמונות מזעזעות" של מעשני נרגילה במקום "לעייף אותנו במילים" בהרצאות על נזקי הסמים.

 

ח"כ איתן כבל (עבודה) הציג עצמו כמעשן נרגילה קבוע. "יש לי תחושה שמפריזים ומחמירים בנושא. נהגתי לעשן עם עוד 15 נערים, וכולם התבגרו, התגייסו ולא התחילו לעשן סיגריות. זו תופעה חברתית, לגלגל, לפורר, לסדר. אם אלוהים היה יודע מה הנזק הנגרם מעישון נרגילה, כפי שהוסבר היום, הוא היה מוותר על על עשר המכות ושולח רק את עישון הנרגילה. אנחנו התימנים, מעשני נרגילות ידועים, ביחוד המבוגרים, היו מתים רק מקריאת נזקי העישון שבמחקר".

 

כצפוי, בסופו של הדיון קראו שלושת הח"כים ששרדו אותו לכל אורכו, יהלום (מפד"ל), שלגי (שינוי) ואילנה כהן (עם אחד) למשרדי הממשלה להיערך בתופעה המזיקה, כשהם מציינים שהתאכזבו ממיעוט הנתונים והצעדים שמשרדים אלו נוקטים בנושא. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו בכר
שמו אותה לצחוק. נרגילה
צילום: דודו בכר
צילום אתר הכנסת
איתן כבל. מייצג את התימנים
צילום אתר הכנסת
צילום: גבי מנשה
יוסי שריד. מציאות אלרמיסטית
צילום: גבי מנשה
מומלצים