שתף קטע נבחר

ברק: העבודה צריכה לתת יד לשרון

כואב לו הלב - "גם פוליטית", אבל בראיון ל-ynet קובע ראש הממשלה לשעבר: "הליכוד מעלה אותנו על מסלול נכון". הוא מאשים דווקא את השמאל - "שלא ראה שאין בצד השני פרטנר" ויש לו פתרון: לחזור לעקרונות קמפ דייויד ולאמץ את "תוכנית אולמרט"

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, שומע את הקולות המגיעים מהימין והמציעים פינוייים חד צדדיים, וחש תסכול. "כבר לפני יותר משלוש שנים", הוא אומר, "ולפני פחות מאלף הרוגים, אמרתי את הדברים האלה".

 

 

בראיון ל-ynet מציע היום (ג') ברק למפלגת העבודה להיכנס לממשלה - "אם אכן כוונותיו והתוכניות של שרון יתבררו כממשיות", מאשים את השמאל - "שלא ראה שאין פרטנר", וקורא לאמץ את תוכנית אולמרט ולחזור לעקרונות קמפ דיוויד כי "בלעדיהם אף אחד לא יקבל את עקרונות ההפרדה החד צדדית".

 

מדבריך משתמע שאתה ממש מאמין שראש הממשלה שרון לא עסוק "בספינים"

 

"אנחנו נדע בימים הקרובים. איננו מבקשים מאף אחד לקפוץ לבריכה. תוך כמה שבועות יסתבר אם זה צעד ראשון להיפרדות".

 

יהיה זה נכון לומר שזו תחושה מסויימת של תסכול עבורך? רק לפני שלוש שנים הציבור דחה את ההצעות האלה שלך

 

"זו תחושה של סגירת מעגל, תסכול וכאב. קשה להבין מדוע לקח לימין הישראלי ולשרון בראשו שלוש שנים להבין. מבחינתי, לא הימין הכשיל את התוכנית שלי. לא הימין דחה אותה, אלא השמאל. היו בשמאל כאלה שלא ראו שאין פרטנר. אחרי עשר שנים, צריך לפנות להיפרדות חד צדדית. אני שמח שהזרם המרכזי בימין הגיע לאותה מסקנה.

 

"הימין בהדרגה מגיע לתובנות שאנחנו הצגנו: מלחמה בכל מקום בטרור, תוכנית הפרדות וגדר, עם גושי התיישבות גדולים, העברת התנחלויות מבודדות לתוכה, ודלת פתוחה לחידוש המשא ומתן על בסיס אותן עקרונות של קמפ דייויד. התוכנית של קמפ דייויד הכרחית, כי בלי זה אף אחד לא יקבל את ההיפרדות החד צדדית בעולם".

 

לגבי הגדר יש אומנם קונצנזוס בארץ, אך לא לגבי התוואי שלה. הדרישה לגדר על תוואי 67' מקובלת עליך?

 

"לבנות גדר על הקו הירוק זו איוולת, משום שאז ויתרנו על הכל. לבנות את הגדר על הקווים של 67' זו תהיה טעות. הגדר צריכה להכיל את מה שאמרנו לפני שלוש שנים, וזה גושי ההתנחלויות הגדולים, גוש עציון, גבעת זאב, חשמונאים, מרכז השומרון ואחרים. אלה גושים שצריכים להיות בתוך ישראל. חוץ מזה, מפוזרים עוד עשרות יישובים, שאותם צריך להעביר לתוך ישראל.

 

"מי שישים גדר על הקו הירוק ולא יודיע על פינוי התנחלויות, ימצא את עצמו מפנה אחר כך בתוך נהרות אש. הדרך הנכונה לעשות זאת, זה באמצעות התוכנית שאהוד אולמרט מציג".

 

אבל הכנסת כל גושי ההתנחלויות שאתה מדבר עליהם הופכת את הגדר הזו לגדר מתפתלת, מסובכת וככזו שפוגעת באוכלוסיה הפלסטינית. התוואי הזה מוביל אותנו לבית המשפט בהאג, לא לימים יפים יותר

 

"התוואי שמכיל את גושי היישובים חייב להתפתל כדי לא להכיל פלסטינים ולהגן על מתיישבים. העולם מתנגד ומאיים במשפט בינלאומי, כי ישראל לא משלימה שיישובים מעבר לתוואי יפונו. בלי שנפנה את ההתנחלויות המבודדות אין סיכוי. בלי תמיכה עולמית, אין שום סיכוי, ויש תחושה שמרובה תפסת לא תפסת".

 

אמרת קודם כי התוכנית של השר אולמרט מקובלת עליך. אתה מציע לפעול על פיה?

 

"צריך לאמץ באופן מלא את הצעת אולמרט ואת קמפ דייויד. הליכוד יגיע אם לא אחרי אלף הרוגים, אז אולי אחרי 1,500 הרוגים למה שאמרתי ב-2001: ניסינו לעשות הסכם במשך עשר שנים, אבל אין פרטנר, וזה לא יכול לשתק אותנו ואנחנו נאלצים להיפרדות חד צדדית במקביל לגדר, ותוך כדי כך נעביר התנחלויות מבודדות לתוך ישראל ונשאיר דלת פתוחה למשא ומתן על בסיס קמפ דייויד. לפלסטינים צריך להגיד: לא נעניש אתכם על כך שאין לכם הנהגה, ואנחנו מבצעים את קמפ דייויד באופן חד צדדי. זה מה שהליכוד מגיע אליו עכשיו. הליכוד מעלה אותנו על מסלול נכון".

 

יש משהו מוזר בכך שאת התוכנית שלך מבצע אריק שרון, לא?!

 

"כואב הלב, גם פוליטית, אבל לא ניתן להאשים את הימין. הם קטפו פרי בשל".

 

התחושה היא לעתים, שאם שרון מבצע את התוכנית שלך, לשמאל או למפלגת העבודה אין שום סיבה להתקיים למעשה

 

"מחיר הדמים ששילמנו והמסקנה שאיננו הולכים לשום מקום, זה יביא גם להבנה שצריך להיפרד. כיום, בשמאל יש פחות אשליה שערפאת הוא פרטנר. כמו שהימין מתקן טעות שעלתה באלף הרוגים, אולי השמאל יבין שמשא ומתן עם ערפאת לא תלוי באיך אתה מגיש לו את הבקלאווה. ערפאת רצה לתקן לא את קווי 67', אלא את קווי 47'".

 

מפלגת העבודה צפויה להאריך היום לפרס את הכהונה בשנה נוספת לפחות. תגיע לוועידה?

 

"יכול להיות שאעבור שם כדי להפגש עם כמה חברים. אני סומך על הוועידה, ומה שהיא תחליט מקובל עלי. המפלגה במצב לא פשוט, אבל אין מה להספיד אותה. הליכוד היה במצב דומה לגמרי, והם פנו למבוגר שבשבט, והנה, הוא נהיה ראש ממשלה. נאחל לפרס שגם הוא יהיה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
ברק. "השמאל לא ראה"
צילום: צביקה טישלר
צילום: איי פי
שרון. סוגר מעגל
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ערפאת. רצה לתקן את קווי 47'
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
פרס. איחולים מברק
צילום: איי אף פי
מומלצים