שתף קטע נבחר

המבקר קנס 3 מפלגות על חריגות בבחירות המקומיות

הליכוד, המפד"ל ועם אחד נקנסו לאחר שעברו על חוק מימון המפלגות בבחירות בירושלים, חיפה ואור עקיבא. הליכוד נקנס ב-129 אלף שקל, המפד"ל ב-192 אלף שקל ועם אחד ב-17 אלף שקל. גם מספר מפלגות מקומיות נקנסו. ניר ברקת בירושלים נקנס ב-273 אלף שקלים

שלוש מפלגות נקנסו על ידי מבקר המדינה, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, בעקבות חריגותיהן על חוק מימון המפלגות בבחירות לרשויות המקומיות בירושלים, חיפה ואור עקיבא, שהתקיימו ביוני 2003. המפלגות הן הליכוד, המפד"ל ועם אחד. כך עולה מדו"ח המבקר בעניין שפורסם היום (ד').

 

בנוגע לליכוד קבע המבקר כי הסיעה היתה רשאית להוציא בתקופת הבחירות סכום של 6.458 מיליון שקל, בעוד שבפועל היא הוציאה 8.289 מיליון שקל.

 

המבקר קבע כי הסיעה לא ניהלה את חשבונותיה בהתאם להנחיות, ולא כללה הוצאות על כנסים וסיור שערכה; הדפסת שלטי בד, פליירים ומודעות, ופרסומי תעמולה במקומונים. כמו כן בחשבונותיה לא נכללו מקורות המימון להוצאות אלה. בעקבות החריגות החליט המבקר לקנוס את המפלגה ב-129 אלף שקל.

 

בהתייחסו למפד"ל קבע השופט גולדברג כי היא לא ניהלה את חשבונותיה בהתאם להנחיות המבקר: היא לא שמרה בחשבונותיה חלק מדוגמאות פרסומים ולא צירפה אסמכתאות לחלק מהחשבוניות. לפיכך הוא החליט לקנוס את המפלגה ב-192 אלף שקל.

 

בנוגע למפלגת עם אחד קבע המבקר כי היא לא ניהלה את חשבונותיה כנדרש. היא לא כללה בחשבונותיה הוצאות על פרסום שלטים בירושלים ועריכת כנס בבירה, וכן לא כללה בחשבונותיה תרומה. היא נקנסה ב-17 אלף שקל.

 

"לא מימנו את הגירעון"

 

כמו כן החליט המבקר לקנוס שורת מפלגות מקומיות שהתמודדו בבחירות. בין היתר נקנסה סיעת יהדות התורה המאוחדת-דגל התורה שהתמודדה בירושלים. המפלגה נקנסה ב-273 אלף שקל,  זאת לאחר שלא כללה בין היתר בחשבונותיה הוצאות על שני מטות בחירות, והוצאות על פרסומי תעמולה בעיתונות.

 

סיעת "ירושלים תצליח" בראשות ניר ברקת נקנסה ב-273 אלף שקל, זאת לאחר שגירעון הסיעה הסתכם ב-1.262 מיליון שקל. הסיעה הסבירה כי בכוונתה לממן את כיסוי הגירעון באמצעות איסוף תרומות כדין. אולם בעקבות העובדה שהיא גייסה תרומות של 64 אלף שקל בלבד, ראה המבקר בגירעון משום "תרומה אסורה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
גולדברג. שורת קנסות
צילום: זום 77
צילום: גבי מנשה
(ארכיון)
צילום: גבי מנשה
מומלצים