שתף קטע נבחר

ממשלת שרון בסכנה? החרדים יושבים על הגדר

בש"ס וביהדות התורה עוקבים בעניין אחר הטלטלה שעוברת הממשלה ומסתכלים על העתיד. אצל יהדות התורה נתניהו נמצא במצוקה ואולמרט הוא הכוח העולה. בש"ס אומרים "אין מפלגה שלא רוצה להיות בממשלה", אבל מחכים לנתניהו או שלום "שירכיבו ממשלה עם החרדים"

שנה מאז הושלכו בבושת פנים מהקואליציה, יושבים בסיעות החרדיות "על הגדר" ומסתכלים בהנאה ובדריכות על הטלטלה שעוברת ממשלת שרון.

 

 

כעת כשהם בעמדת המתנה, כל המרבה במחיר מוזמן לפרוס בפניהם את מרכולתו. הדמות שתכריע ותקבע את מחיר כניסתה של הקואליציה של "יהדות התורה" לממשלה (חמישה מנדטים) תהיה ללא ספק הרב יוסף שלום אלישיב, מנהיג הזרם הליטאי, והדמות ההלכתית המשפיעה ביותר בעולם החרדי.

 

על פי מקורבי הרב אלישיב, "רק יהודי כמו הרב, הניחן בשכל ישר ורגש קר יכול להכריע בעניין". באותה נשימה מרעיפים החרדים שבחים על תפקודו של השר אולמרט, עד לא מזמן שנוא נפשם. "בינתיים היחיד שהיה לו אומץ לעשות - זה אולמרט, יש לו בהחלט נקודות זכות. דברים כאלה הרב אלישיב לא שוכח". מדובר בהחלטתו של אולמרט להחזיר את פקחי השבת, וכן היענותו ליוזמה חרדית לחסום חיוג משיחות אירוטיות לטלפונים סלולריים.

 

לעומת זאת, לעברו של השר נתניהו משגרים מקורבי הרב אלישיב אזהרה: "אל תבנה עלינו. ביבי רק מדבר והחסינות לה זכה בציבור החרדי נגמרה. סגירת 'דילים' בחדרי חדרים הסתיימה או במילים אחרות: אם תיטיב עימנו - תקבל; לא תתן - לא תקבל".

 

"אין מפלגה שלא רוצה להיות בממשלה"

 

בש"ס המצב שונה. הערב אמר בכיר במפלגה ל-ynet: "באופן כללי אין מפלגה שלא רוצה להיות בממשלה, אבל הכל תלוי בפורמולה. שינוי וש"ס לא ילכו לעולם ביחד".

 

בש"ס טוענים כי "כאשר יכניס שרון את העבודה לממשלתו הדבר יגרום לקרע של ממש בליכוד ואז ביבי או סילבן לוקחים את הליכוד ומרכיבים ממשלה עם החרדים, האיחוד-הלאומי והמפד"ל".

 

בש"ס לא מתרגשים מהתקרבות אולמרט לחרדים האשכנזים. "אולמרט מנסה להצטייר כמי שמסוגל להרכיב את הפורמולה עם החרדים. אבל מבחינתנו הוא אפיזודה חולפת. אולמרט הלך על 'מהלך של או צל"ש או טר"ש'. הוא קיבל טר"ש ואפשר להכניסו לספרי ההיסטוריה של הפוליטיקה ". 

 

"שרון לא יכניס את ש"ס"

 

העיתונאי החרדי יוסי אליטוב, מזהיר את ש"ס מאופוריה: "למרות שבש"ס מקווים מאוד שבסבב תיקים הם יוזמנו למלא את מקומם של שינוי, המפד"ל או האיחוד לאומי, צר לי לאכזב אותם. שרון חש תיעוב מוחלט לש"ס. הוא עייף מתרגילי הורדת הידיים ויעדיף הליכה לבחירות. המפלגות החרדיות צריכות להבין ש-25 שנות שותפות קואליציונית חלפו מהעולם".

 

את ההתקרבות הפתאומית של השר אולמרט והחרדים האשכנזים מסביר אליטוב כך: "אולמרט שם לב שנתניהו מקצץ ופוגע במשקי הבית החרדים ובעולם התורה וממשיך להיות הבן היקיר של הציבור החרדי. מי שרוצה להיות רה"מ בעתיד לא יכול להיות מנותק מהחרדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ראש הממשלה שרון. בדרך לסבב תיקים?
צילום: איי פי
צילום ערוץ 1
הרב עובדיה וח"כ ישי. או נתניהו או שלום
צילום ערוץ 1
צילום: זום 77
הרב אלישיב. יפסוק
צילום: זום 77
מומלצים