שתף קטע נבחר

בלשכת שרון שוקלים: המתנחלים מעזה יועברו לגדה

בביקורו הקרוב בארצות הברית צפוי שרון להציג בפני בוש את רעיונות תוכנית ההתנתקות, במסגרתה יפונו התנחלויות מרצועת עזה. שרון ייבחן את עמדת ארה"ב בנושא העתקת התנחלויות בגדה ובעזה לתוך גושי התנחלויות גדולים. מזכ"ל האו"ם ששוחח עם שרון: "ומה עם ההתנחלויות בגדה?"

מעזה לגדה: גורם בלשכת ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר אתמול (ו') כי אחת האפשרויות שנשקלות כעת היא להציע למתנחלים מרצועת עזה להעתיק את מגוריהם להתנחלויות בגדה. 

 

גורמים רשמיים אחרים אמרו לסוכנות רויטרס כי אפשרות נוספת, הנשקלת בלשכת שרון, תהיה לשלם למתנחלים פיצויים תמורת העברתם לתחומי ישראל. 

  

 

בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, אמר בתגובה כי הרשות מתנגדת לרעיון זה: "המתנחלים בגדה מהווים מכשול לשלום, כמו אלה ברצועת עזה, ולכן כולם צריכים ללכת".

 

מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, שוחח בטלפון עם ראש הממשלה והביע תמיכה בכוונתו של שרון לצאת מעזה. עם זאת, אנאן אמר לאחר השיחה: "יש לשקול גם מתי יבוצעו הצעדים הבאים בגדה המערבית, כי 'אדמה תמורת שלום' כוללת גם את הגדה. צריך לראות בכך את הצעד הראשון, ויש לקבל מהישראלים עוד מידע".

 

אנאן אמר בשיחה עם כתבים בניו-יורק כי השיחה עם שרון היתה "גלויה מאוד וארוכה". הוא ציין שהתוכנית לפינוי ההתנחלויות מעזה עשויה להעניק תנופה לתהליך השלום. גורם באו"ם אמר ל-ynet: "המזכ"ל דחף לצעד כזה מאז יוני האחרון כדרך לשבור את הקרח ולהשיב את מפת הדרכים למסלולה".

 

אנאן הזמין את שרון לבקר במטה האו"ם בניו-יורק בעת שיבקר בארה"ב. שרון מצדו, מתח בפני אנאן ביקורת על העברת נושא הגדר ההפרדה לדיון בבית הדין הבינלאומי בהאג.

 

בין לשכת שרון לאו"ם שוררת מתיחות ממושכת על רקע טענת ישראל כי האו"ם נוקט עמדות בלתי מאוזנות בנושא הישראל פלסטיני. שרון ואנאן לא שוחחו בטלפון חודשים ארוכים, עד לשיחה זו.

 

תמיכה נוספת בפינוי הרצועה הביע גם ראש ממשלת נורווגיה, קייל בונדביק, ששוחח אף הוא עם שרון.  

 

אפשר לחזור למפת הדרכים בכל שלב

 

להערכת גורמים שונים בלשכת שרון, יידרשו לפחות חודשיים-שלושה לגיבוש תוכנית ההתנתקות, וזו לא תושלם לפני ביקורו הקרוב של שרון בארצות הברית, שצפוי בשבועות הקרובים. מטרת הביקור, כך טוענים בסביבת ראש הממשלה, היא להבהיר לאמריקנים מה עומד מאחורי תוכנית ההתנתקות.  

 

גורמים בירושלים אמרו ששרון יציג לנשיא בוש את היתרונות הגלומים בתוכנית, ובהם הקטנת החיכוך עם האוכלוסיה הפלסטינית, והיערכות לאורך קו ביטחון שיוכל להחזיק מעמד כל עוד נמשך הקיפאון עם הפלסטינים.

עוד הדגישו הגורמים בלשכת שרון כי התוכנית שומרת על האופציה לחזור למפת הדרכים בכל שלב. בנוסף להבהרות אלה, יבדוק שרון אם האמריקנים מוכנים להעניק לישראל תמורה מדינית לפינוי ההתנחלויות בעזה, בדמות תמיכה בעיבוי גושי ההתנחלויות בגדה.

 

בירושלים מקווים שהאמריקנים יסכימו למימוש תוכנית ההתנתקות, לנוכח ההבנה שהפלסטינים הם האחראים העיקריים לטרפוד מימוש מפת הדרכים. ואולם, ספק רב אם האמריקנים יסכימו לצעד שבמסגרתו יורחבו גושי ההתנחלויות, שכן עמדתה של ארה"ב נגד הרחבת ההתנחלויות מוכרת היטב לישראל.  

האמריקנים צפויים לדרוש מישראל לספק הסברים בכל הנוגע להרחבת גושי ההתנחלויות, לכוונות הסיפוח, ולתוואי גדר הביטחון. האמריקנים גם מתכוונים להבהיר כי ייתקשו לקבל ניתוק כלכלי בין ישראל לרשות הפלסטינית, ניתוק שיוביל להחרפת המצוקה הכלכלית בשטחים.

מכינים את השטח

תאריך סופי לביקורו של שרון בארצות הברית טרם נקבע, אולם ל-ynet נודע כי בטרם לביקור, שייתכן שיצא לפועל כבר במהלך השבוע הבא, צפויים להגיע לישראל שני בכירים במועצה האמריקנית לביטחון לאומי, סטיב האדלי (המישנה לקונדוליזה רייס), ואליוט אברהמס (ראש דסק המזרח התיכון במועצה).

האדלי ואברהמס צפויים לקבל מנציגי ישראל הסברים ותדרוכים אודות התוכנית. כמו כן השניים צפויים לסייר ברצועת עזה.

  

בנוסף, צפוי ביקור נוסף בוושינגטון של ראש לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס, יחד עם ראש המועצה לביטחון לאומי, האלוף (מיל.) גיורא איילנד.

בפגישה שנערכה ביום רביעי האחרון בין ממלא מקום ראש הממשלה, השר אהוד אולמרט, ומזכיר המדינה של ארה"ב, קולין פאוול, לא הביע השר האמריקני תמיכה או הסתייגות מתוכנית ההתנתקות של שרון, ואמר לאולמרט כי ארצות הברית תעקוב מקרוב אחר גיבוש התוכנית.

 

בנושא גדר ההפרדה הבהיר פאוול לאולמרט: "תוואי גדר הביטחון מהווה עבורנו בעיה". יחד עם זאת הבהיר פאוול בפגישה ש"ברור לארה"ב שהצעד המיידי והדחוף ביותר צריך להיות פעולה פלסטינית נגד ארגוני הטרור שהם מקור האלימות".


פורסם לראשונה 06/02/2004 17:17

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
התוכנית: עיבוי התנחלויות הגדה. שרון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
דאגה לתוואי הגדר. בוש
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ומה עם ההתנחלויות בגדה? אנאן
צילום: איי פי
צילם: שאול גולן
נוסע להכין את השטח. וייסגלס
צילם: שאול גולן
מומלצים