שתף קטע נבחר

ועדות להרחבת השירות בצה"ל ולקיצור שבוע העבודה

הממשלה החליטה על מינוי הוועדה לגיבוש החוק, שיחליף את "חוק טל". בנוסף, הודיע רה"מ על הקמת ועדה לבחינת מעבר המשק לשבוע עבודה מקוצר בן חמישה ימים. גם במפד"ל וגם בשינוי מברכים

ראש הממשלה הודיע היום (א') על מינוי ועדה לגיבוש החוק שיחליף את "חוק טל". מטרת הוועדה תהיה לעודד את הרחבת השירות בצה"ל ומעבר לעבודה של בחורי ישיבה.

 

ב-ynet פורסם לראשונה כי שרת העליה והקליטה, ציפי לבני, (ליכוד) נבחרה לעמוד בראש הוועדה. השרה לבני נבחרה בעקבות המלצת סיעת "שינוי", וקיבלה את אישור ראש הממשלה, אריאל שרון. 

 

לפיד ואיתם מרוצים 

 

יו"ר סיעת שינוי, השר יוסף (טומי) לפיד בירך על ההחלטה, שסיעתו קידמה, ואמר בתגובה: "זה שלב חשוב ביישום הבטחות שינוי לבוחרים בנושא גיוס בחורי ישיבה. השתמטות רבבות בני ישיבה מהשירות הצבאי ומכל שירות לאומי אחר חייבת להגיע לקיצה. עלינו ליצור בישראל חברה שוויונית, שבה אין אנשים שמגינים על המדינה, ומשלמים ומיסים ואנשים שפטורים מכל חובה כלפי המדינה".

 

בראש הועדה תעמוד השרה ציפי לבני, יהיו חברים בה: חבר הכנסת רוני בריזון (שינוי) סגן השר יצחק לוי (מפד"ל), ואליעזר (צ'יטה) כהן מהאיחוד הלאומי. על הוועדה להגיש את מסקנותיה בתוך תשעה חודשים.

 

בנוסף, הודיע ראש הממשלה שרון על הקמת ועדה נוספת בראשות השרה ציפי לבני (בנוסף לוועדה לגיבוש חוק שיחליף את חוק טל), והיא ועדה לבחינת מעבר המשק לשבוע עבודה מקוצר, בן חמישה ימים. בימים הקרובים תדון ליבני עם נציגי סיעות הקואליציה כדי לגבש את הרכב הוועדה, שתכלול גם מומחים.

 

מדובר בוועדה שמוקמת בעקבות הסכם קואליציוני שנחתם בנושא עם סיעת המפד"ל. יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, בירך על הקמת הוועדות: "הקמת הוועדות תביא לשילוב בני הישיבות בצה"ל ובשירות הלאומי, ותעודד את השתלבותם במעגל היצרני בישראל".

 

לדברי השר איתם, "המעבר לחמישה ימים לא יפגע בפעילות המשק, אך יקטין את היקפי המסחר והתעשייה בשבת, ויאפשר לשומרי המסורת ולכלל אזרחי המדינה ליהנות מיום השבת כיום מנוחה לאומי ויהודי".

 

השר זבולון אורלב (מפד"ל) אמר ל-ynet, כי מדובר בנושא חשוב שיקטין מאוד את החיכוך בין דתיים לחילוניים. הדבר יקרה אם שבת יהיה יום המנוחה של כולם, ויום ראשון יהיה יום מסחר, ספורט ובילויים, כפי שנהוג בעולם המערבי.

 

בנוסף, אמר אורלב, "בעידן הגלובליזציה צריך להתאים את עצמנו לימי העבודה הנהוגים בעולם המערבי. באירופה, למשל, לא עובדים בשישי וראשון. את שעות העבודה של ימי החופשה ישלימו בימי העבודה הרגילים". 

 

חוק טל וההסכם הקואליציוני 

 

על פי חוק טל, יזכו בחורי ישיבות מדי שנה לדחיית שירות, עד גיל 22. בשלב זה יוכלו לצאת לשנת הכרעה, בה יוכלו לעבוד או ללמוד מחוץ לישיבה, בלא שיחויבו בגיוס.

 

לאחר שנת ההכרעה יעמדו בפני כל בחור ישיבה שלוש אפשרויות: לחזור לישיבה, או אם ירצו - להצטרף למעגל העבודה ולשרת שירות צבאי בהתאם למצבם המשפחתי (חרדי נשוי עם שני ילדים ישרת 120 יום) או לבצע שירות לאומי של שנה וחצי. המשמעות היא שתלמידי ישיבות שיתמידו בלימודיהם, ולא ירצו להתגייס לצבא - פטורים מגיוס לפי חוק.  

 

בהסכם הקואליציוני שעליו חתמו סיעות הקואליציה לפני כשנה, נכתב: "תוך שנה יבוטל חוק טל על ידי החלפתו בחוק אחר. לצורך גיבוש החוק, תוקם ועדה שתיבחר בהסכמת הצדדים, ומסקנותיה תתקבלנה בהסכמתם". ההסכם הקואליציוני קובע עוד, כי מטרת ביטול החוק תהיה "לעודד הרחבת שירות בצה"ל ומעבר לעבודה", של בחורי ישיבות. 

 

בשנה האחרונה פנו בשינוי לכל השופטים העליונים בדימוס, בבקשה שיעמדו בראש הוועדה, אולם כולם השיבו בשלילה, בשל הרגישות הרבה של הוועדה והנושאים המורכבים בהם היא תצטרך לעסוק. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
השרה לבני. בראש הוועדות
צילום: גבי מנשה
צילום: איי פי
ישיבת ממשלה. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים