שתף קטע נבחר

הנחיות בגוש קטיף: כך נתמודד עם התקשורת

אתר האינטרנט של גוש קטיף פרסם שורה של הנחיות שנועדו להקל על התושבים בהתמודדותם עם כלי התקשורת השונים. בין ההמלצות: ללמוד מלקחי ימית ולא להתמקד בהיבטים הכלכליים של הפינוי. בין האזהרות: "עיתונאים מחפשים תמיד את הצהוב, הפיקנטרי והקיצוני"

תושבי גוש קטיף נתונים בשבועות האחרונים לפרץ גדול של התעניינות תקשורתית. על מנת להנחותם כיצד להתמודד עם אמצעי המדיה השונים, פרסם היום (ג') אתר האינטרנט קטיף.נט שורה של הנחיות שנועדו לסייע לתושבים במשימתם.

 

האתר קורא למתנחלים לזכור כי כל מילה שנאמרת מוקלטת, משודרת ונכתבת לאחר חיתוך ועריכה, וכי נדרשת מיומנות תקשורתית רבה על מנת 'לצלוח' את הפילטר של העורכים השונים ולהעביר את המסר הרצוי.

"היום כל אחד הוא שגריר שלנו. אם אתה מרגיש לא בטוח ביכולתך, עדיף שלא תתראיין. התקשורת תנסה לחפש את החוליות החלשות ותפקידנו להוכיח שאין כאלה", נכתב.

במידה ובכל זאת החליט הקורא להתראיין, פרסמו הכותבים חמש הבהרות, שנועדו לסייע לו להיות מודע לסכנות העומדות בדרכו להצגת עמדת הגוש בעולם.

"ראשית", נכתב, "עיתונאים מחפשים תמיד את הצהוב, הפיקנטרי והקיצוני. הם ינסו למשוך אתכם בלשון, לומר מילים טעונות ולהסית את הדיון לשוליים. חשוב להיות ערים לכך ולדבר בצורה נחושה ונחרצת אך שקולה".

 

בנוסף, קראו הכותבים לתושבים להפיק לקחים מפינוי ימית – "התקשורת, מעצם היותה שטחית ונוטה לשמאל, תנסה להסית את הדיון לנושא הכספי ולהפוך את כל העניין לציני. אין ליפול במלכודת זו, אנו לא דנים בכך כלל וכלל, החיים שלנו באזור זה אינם נמדדים בכסף".

 

בהבהרה השלישית, קוראים הכותבים לתושבים להתמקד בעיקר דבריהם ולזכור כי "כל המוסיף גורע" וכי לא כל מי מילה שנאמרת בריאיון תיכנס בסופו של דבר לכתבה שתוצג או תיכתב.

 

הכותבים אף מזהירים את התושבים מפני העיתונאים "המנסים לשדר שהעם לא איתנו". לדברי הכותבים, עיתונאים מנופפים בסקרים שונים על מנת ליצור מלחמה פסיכולוגית. "חשוב לחזור ולומר שבסקר הסקרים, דהיינו, בבחירות האחרונות, שרון הצהיר שהוא לא יעקור יישובים, זו הסיבה להפסדו של מצנע", נכתב.

 

בהבהרה האחרונה קוראים הכותבים לתושבים להתאים את המסר לכלי התקשורת. "לזרים יש להדגיש שוב ושוב את העובדה שהטרור האיסלאמי העולמי יפרש את גירוש היהודים מגוש קטיף כניצחון ויגדיל את מספר מעשי הרצח שיפגעו גם במדינה ממנה בא הכתב".

בסוף הדברים נכתב כי "מעל הכל, יש להדגיש מסר נחרץ של מאבק בטרנספר, של מאבק נחוש. להבהיר שנמשיך לחיות כאן ולהפריח את האזור במשך שנים רבות וארוכות".

 

"במלחמה כמו במלחמה"

 

ערן שטרנברג, דובר מועצת חוף עזה ומי שחתום על ההוראות לתושבים, אמר ל-ynet בתגובה כי "אנחנו במלחמה על הבית ובמלחמה כמו במלחמה, צריך לצייד את 'החיילים' בכלי נשק טוב ולדאוג שיהיו מקצועיים ככל האפשר. במקרה שלנו מדובר ב-'דע את האויב'".

 

שטרנברג הוסיף ואמר כי "חשוב לציין שהעיתונאים לכשעצמם אינם אויבים ואנו רואים חשיבות גדולה בשיתוף הפעולה עם התקשורת ומעודדים זאת. אך חלק קטן מהעיתונאים פועל נגדנו בדרכים לא הגונות, וחובתנו לתדרך את התושבים בכדי למנוע נזקים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להתמודד עם התקשורת. גוש קטיף
צילום: חנן גרינברג
צילום: ערוץ 5+
זהירות, הם צהובים (ארכיון)
צילום: ערוץ 5+
מומלצים