שתף קטע נבחר

ריבלין: הכנסת מתבזה; שריד: להעיף האנאלפבתים

חברי-הכנסת דנו בניסוח "קוד אתי" חדש ובתיקון לחוק יסוד: הכנסת. היו"ר ריבלין: "מזלזלים בנו ומגיע לנו". שריד: "השתרבבו לכאן כמה תפוחים רקובים. איך אפשר לערוך סדרת חינוך לאנאלפבתים בתחום האתיקה?"

"כואב לי לראות את הכנסת מושפלת, נלעגת, מבוזה ומתבזה, מאבדת את כוחה ומעמדה בעיני בית-המשפט, הממשלה והציבור. כואב לי כשמוטחים בה בליסטראות מכל עבר. כואב לי שמזלזלים בה, כואב לי שמפסיקים 'לספור אותה' בכלל. והכי כואב לי, שזה מגיע לה, לנו".

 

דברים קשים אלה על בית-המחוקקים הישראלי נשמעו הערב (יום ג') מפיו של יושב-ראש הכנסת, ראובן ריבלין, בישיבה מיוחדת שהוקדשה לעקרונות "הקוד האתי" החדש של חברי הכנסת, במלאת 55 שנים להיווסדה.   

 

ריבלין הבטיח כי "יעשה הכל" לשיפור מעמדה של הכנסת. "אנו מודעים לתדמית הקשה ואנו מנסים לשנות אותה לא רק בקוסמטיקה, אלא במהות. הוועדה הציבורית שמיניתי, בראשות שופט בית-המשפט העליון בדימוס, יצחק זמיר, עמלה מזה חודשים אחדים על כתיבת קוד אתי חדש. פרויקט זה, יש בו משום איתות לציבור על כך שהכנסת, המודעת היטב לתדמיתה, מתחילה במהלך אמיתי של תיקון".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס, נשמע קצת יותר סלחני כלפי התנהגותם של חברי הבית. "ספק אם יש פרלמנט נוסף בעולם שנאלץ להכריע בכל-כך הרבה סוגיות הרות גורל", אמר. "הכנסת זקוקה למהפכה תרבותית, תרבות שונה בנימוסים שבין אדם לחברו. יש יותר חקיקה מכיבוד חוקים. ההתנהלות בכנסת מלווה באי הקשבה, שמשליכה גם על תלמידי בית-הספר".

 

ח"כ יוסי שריד (מרצ) תקף את חברי הכנסת, כשבעיקר הוא מכוון את דבריו לספסלי הליכוד. "אין ספק שלכנסת השתרבבו כמה תפוחים רקובים, ובזמן האחרון יותר מתמיד. הארגז הפרלמנטרי שלנו בסכנה של ריקבון, אם הפוליטיקה הישראלית לא תדע לחלץ אותם מקרבנו ולהשליכם לכל רוח".

 

שריד יצא חוצץ נגד הקוד האתי: "האם הכנסת תערוך סדרת חינוך לאנאלפבתים בתחום האתיקה? זה לא קצת מאוחר? זה לא קצת מגוחך? ח"כים מוטב להם לבוא עם הקוד כבר מהבית, חינוך מהבית, ולא מהבית הזה", קבע שריד.

 

בישיבה נכחו גם נשיא המדינה, משה קצב, ונשיא בית-המשפט העליון, השופט אהרון ברק. בתום הדיון אושרה הצעת תיקון לחוק יסוד: הכנסת, לפיה: "ח"כ ימלא את תפקידו מתוך נאמנות לערכי היסוד של מדינת ישראל; יהיה נאמן הציבור וחובתו לייצג את ציבור בוחריו; ישמור על כבוד הכנסת וכבוד חבריה; יהיה מסור למילוי תפקידו בכנסת; ימלא את שליחותו באחריות, ביושר ובהגינות; יימנע מאפשרות של ניגוד עניינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 33
"לא סופרים אותנו". ריבלין
צילום: ערוץ 33
צילום: ערוץ 33
"שיבואו עם חינוך מהבית". שריד
צילום: ערוץ 33
מומלצים