שתף קטע נבחר

לפיד: האורתודוקסים מוציאים שם רע ליהדות

שר המשפטים נפגש בירושלים עם כ-300 רבנים קונסרבטיבים מרחבי העולם. הוא קרא להם להילחם על זכויותיהם, לא להשלים עם האפלייה ו"להציל את היהדות"

"מדינת ישראל היא היחידה שבה קיימת אפליה בין יהודים ליהודים". כך אמר הערב (יום ג') שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, בכנס רבנים מהתנועה הקונסרבטיבית במלון "ענבל" ירושלים. השר קרא לאורחיו "להציל את היהדות מדי היהודים האורתודוקסים, שמוציאים לה שם רע".  

 

"בגלל היחס כלפי הרבנים הרפורמים והיהדות הרפורמית והקונסרבטיבית", אמר לפיד, "מדינת ישראל נמצאת בסכנה קיומית. חלפו כבר שנות דור, ולא סיפקנו לכם שום סיבה להתגאות או להתעודד מהמדינה. הדור שאיבד את משפחתו בשואה נעלם.

 

"הדור שזוכר את הקמת המדינה מזדקן, והדור הצעיר, יהודים משכילים במעמד בינוני פלוס, הקשר שלו ליהדות הוא טנטטיבי. הם נמצאים באקדמיה, חשופים לתעמולה נגד ישראל, פוגשים בחורים ובחורות יפים ולא-יהודים, והמסר שהם מקבלים ממדינת ישראל הוא שהרבנים שלכם לא מספיק טובים בשבילנו, לא מספיק טובים בשביל לחתן אותנו, הם סוג ב'. ואז הצעיר אומר, אם בשואה הסבא שלו אבד, ואם בטלוויזיה הוא רואה חיילים ישראלים רודפים אחרי ילדים פלסטינים, ואם הרבנים שלו לא מספיק טובים בשביל מדינת ישראל, אז גם ישראל לא מספיק טובה בשבילו". 

 

"אם נאבד את הדור הצעיר באמריקה", הזהיר שר המשפטים, "זו הסכנה הקיומית בשבילנו. אנחנו תלויים בטבורנו בארה"ב, זו בת-בריתנו היחידה, והיא תומכת בנו רק בגללכם, בגלל שלקונגרסמן באריזונה או במדינת וושינגטון איכפת מכם. לא בגלל שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. אבל האפלייה פה, לטווח הארוך, מסכנת את קיומה של מדינת ישראל בתוך שנות דור, ואם הבנים והנכדים שלכם יילכו לאיבוד, גם אנחנו נלך לאיבוד".

 

"אני לא מבין מדוע אתם מסכימים לאפלייה", הטיח לפיד ברבנים. "אתם צריכים להיות יותר אסרטיביים, ולהילחם יותר על זכויותיכם".

 

בכנס השתתפו כ-300 רבנים מקהילות יהודיות שונות ברחבי העולם, בעיקר מארצות-הברית. הם עורכים ביקור בן שבוע בארץ, ובמסגרתו נפגשים עם בכירים במערכת הפוליטית, ומגיעים לאתרים בעלי חשיבות היסטורית ודתית, כמו הכותל המערבי.   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
קצת יותר אסרטיביות. לפיד
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: שימי נכטיילר
הרבנים מסיירים בירושלים
צילום: שימי נכטיילר
מומלצים