שתף קטע נבחר

ארה"ב: לא סומכים על הרשות בחקירת הפיגוע בעזה

"איננו מאמינים בנוהל שלהם", אמר דובר מחלקת המדינה, בהתייחסו למשפט שמתנהל בבית-דין צבאי בעזה נגד החשודים במעורבות בפיגוע נגד השיירה האמריקנית. "לא נקבל שום דבר פחות מחקירה מקיפה והעמדת האחראים לדין", הוסיף, ושלל את האפשרות שהאמריקנים לא היו היעד למתקפה

הממשל האמריקני חש דאגה עמוקה נוכח המשפט המתנהל בעזה נגד המעורבים בפיגוע בו נהרגו שלושת אנשי הביטחון האמריקנים בחודש אוקטובר. במחלקת המדינה סבורים שלא הועמדו למשפט המעורבים הישירים בביצוע הפיגוע.

 

"הם מנהלים משפט צבאי סגור", אמר אמש (יום ג') דובר מחלקת המדינה, ריצ'ארד באוצ'ר, בתדרוך כתבים. "אנחנו לא מאמינים בנוהל שלהם. צריכה להיות חקירה אמיתית ויסודית לפתרון הרצח ויש להביא לדין את האחראים. לא נקבל שום דבר שהוא פחות מזה. הם לא ניהלו חקירה מלאה, יסודית ואמיתית, ולא בהכרח הביאו לדין את כל המעורבים. זה לא יפתור את השאלה מי רצח את האמריקנים והאם הם יוענשו".

 

בבית-הדין הצבאי בעזה נאשמים ארבעה פעילים פלסטינים במעורבות בפיגוע נגד השיירה האמריקנית, אך מכתב האישום עולה כי הם לא ידעו שבאירוע ייפגעו אזרחים זרים. לשאלה, האם האמריקנים חוששים שבמשפט יטענו הנאשמים שהתכוונו לפגוע בטנק ישראלי, השיב באוצ'ר: "קשה לטעות בין שיירה אמריקנית לבין טנק ישראלי". 

 

הפיגוע בבית-חאנון שבצפון הרצועה מעכיר את היחסים בין וושינגטון לרשות הפלסטינית. ג'יבריל רג'וב, יועצו של ערפאת לביטחון לאומי, האשים את הממשל האמריקני ב"סחיטת" הרשות, לאחר שהוקפאו כספים בשל חוסר שביעות הרצון מהחקירה המתנהלת.  

 

"הגדר גורמת סבל לפלסטינים"

 

בתדרוך לכתבים, התייחס באוצ'ר גם לגדר ההפרדה. הוא הבהיר כי הממשל האמריקני מתנגד להצבת גדר הביטחון מעבר לקו הירוק: "בהצהרות הפומביות שלנו ובשיחות הפרטיות עם הישראלים, היינו מאוד מדוייקים. תוואי שיהיה מעבר לקו הירוק מכתיב מראש גבולות, גורם להחרמת רכוש פלסטיני, וגורם לסבל לאזרחים הפלסטינים".

 

הדובר האמריקני הבהיר: "אם תבדקו את הצהרותיה של קונדוליזה רייס (היועצת לביטחון לאומי), תראו שהיא היתה מדוייקת למדי בהתייחסות לנושא זה, וכמוה גם המזכיר פאוול. ברור למדי שהישראלים מבינים ויודעים מהן הדאגות שלנו ומהן המטרות שלנו. אנחנו נראה באיזו מידה הם לוקחים את זה לתשומת לבם או מבצעים שינויים".

 

הדובר הוסיף כי הממשל "רואה כמה סימנים לכך שהישראלים באמת שוקלים מחדש את התוואי. אם הם יפתרו את הבעיה לשביעות רצוננו, או לשביעות רצון הפלסטינים שחייהם שובשו בגללה, אני לא יכול לדעת".


פורסם לראשונה 10/02/2004 23:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"לא סומכים על הנוהל שלהם". פאוול
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
"קשה לטעות בין שיירה אמריקנית לטנק ישראלי". הנאשמים בעזה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הפיגוע בבית-חאנון
צילום: רויטרס
מומלצים