שתף קטע נבחר

תקליטור הסברה לשוטרים: כיצד תפנה מאחזים

במשטרת מחוז ש"י החליטו להפיק לקחים מפינויי מאחזים שנערכו בעבר והפיקו תקליטור המסביר לשוטרים את הוראות הפינוי הרגישות. בין התרחישים הנלמדים - איך להתמודד עם פרובוקטורים. המטרה: למנוע את המראות הקשים מהחודשים האחרונים

תקליטור המכיל הסברים לקראת פינוי מאחזים חולק בימים האחרונים לכל המפקדים והשוטרים במחוז ש"י. המטרה: מניעת המראות הקשים שנראו במספר פינויים שנערכו בחודשים האחרונים.

בתקופה האחרונה הוחלט בדרג המדיני לפנות מאחזים ביהודה ושומרון, חלקם באמצעות צו חריג ואחרים לפי צו של בנייה בלתי חוקית. על הצווים חתם אלוף פיקוד מרכז, משה קפלינסקי. את הפינוי בפועל אמורים לבצע שוטרים ממשטרת מחוז ש"י, בעזרת חיילים ושוטרים שישלחו כתגבור ממחוזות אחרים.


ניסיון העבר לימד את המשטרה על עימותים קשים בין מתנחלים לבין כוחות הביטחון. כך היה בפינוי חוות גלעד ובמצפה יצהר. כתוצאה מכך החליטו במשטרה להכין את השוטרים בשטח, עד כמה שניתן, להתמודדות במצב אמת.

 

על מנת לייעל את ההכנה, הפיקה המשטרה תקליטור, שאורכו למעלה משעה, בו ישנם תסריטים שונים למצב של פינוי מאחזים. בין היתר, נמצאים בתקליטור קטעים מפינויים קודמים, בהם מסבירים לשוטרים מה לעשות בכל שלב ושלב.

בין המצבים במתורגלים בתקליטור: מה לעשות כאשר ישנה קבוצה של "פרובוקטורים" ואיך מתמודדים עם ההקנטות. בנוסף לכך משנן הקול הדובר בתקליטור את החוק הצבאי בנושא ואת הנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

תכני התקליטור אושרו על ידי מדור ההסברה של המטה הארצי לפני כשבועיים, ולאחר מכן חולק התקליטור לכל המפקדים, שהפיצו את התקליטורים עד אחרון השוטרים.


בנוסף לכך, עברו השוטרים לאחרונה סדנאות מעשיות בנושא. רק לפני שבועות מספר נערך בבית הספר לקצינים של המשטרה תרגיל פינוי מאחז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
פינוי מאחז. מפיקים לקחים (ארכיון)
צילום: איי אף פי
צילום: גיל יוחנן
שוטרים בפינוי. כל התסריטים בתקליטור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים