שתף קטע נבחר

"שר רווחה לא יכול לשאת באחריות לקיצוץ כזה"

השר אורלב מתח ביקורת חריפה על תוכנית האוצר לקצץ 6% מתקציב משרדו - "זה קיצוץ בלתי אנושי, להערכתי פקידי האוצר הכשילו את נתניהו". גם שר הרווחה איימה כי שנת הלימודים תקוצר. אולם באוצר מתעקשים: הקיצוץ ברווחה ובחינוך לא יפגע בציבור

שר הרווחה זבולון אורלב, אמר אחר הצהריים (יום ה') בתגובה לקיצוץ בתקציבי משרדו: "אני לא רואה שר רווחה שיכול לשאת באחריות לקיצוץ כזה, הרי את הקו האדום כבר עברנו מזמן. הקיצוץ הוא בלתי אנושי ואינני מבין למה אני צריך לשמוע עליו בתקשורת".

 

הערב ייפגש שר הרווחה, זבולון אורלב, עם שר האוצר נתניהו כדי לדון בהשלכות הקיצוץ. לפני הפגישה הוא אמר: להערכתי, פקידות משרד האוצר הכשילה הפעם את השר נתניהו.

 

הוא הדגיש: "אני לא מאמין שהממשלה תמנע מזקנים וקשישים ארוחות חמות שהיא נותנת להם במעונות יום ובמרכזי יום. לא מאמין שהממשלה תסגור מעון לנשים מוכות ותגיד לנשים תלכו לבתיכם ולבעליכן. לא מאמין שהממשלה תסגור מעון לנערות במצוקה ותגיד לנערות תחזרו למשפחותיכן שם יתעללו בכן".

 

למרות המצב העגום שתיאר אורלב, מלשכת השר נתניהו נמסר ל-ynet כי "משרד האוצר משוכנע שתקציבי משרדי החינוך והבריאות מספיק גדולים ושניתן לבצע בהם התייעלות נוספת מבלי לפגוע בשירותים לחולים או בשעות לימוד".

 

במשרד האוצר דוחים את הביקורת של השרים והארגונים החברתיים וקובעים: "הטענה 'אם אין לחם תיקנו די.וי.די' - מתנשאת כלפי אנשים בשכבות החלשות. במהלך שנכנס הלילה לתוקף יש מצד אחד הוזלה של מוצרי מזון בסיסיים וכן הוזלה במוצרי חשמל בסיסיים שנמצאים כמעט בכל בית בישראל ויש להקל על החלשים גם ברכישתם של מוצרים אלה".

 

בנוסף טוענים באוצר: "במשרדי החינוך והבריאות יודעים שאין חובה לקצץ בשעות לימוד ובשירותי הבריאות. יתירה מזאת, בין הסעיפים שיובאו לאישור הממשלה, מתבקשים השרים לאשר תוספת של 300 מיליון שקלים למשרד הבריאות, בעיקר לצורך סל תרופות ותוספות של למעלה מ-200 מיליון שקל לתקציבי החינוך והתרבות, בתוכם, תוספת שעות לחינוך משולב".

 

ביום ראשון צפוי נתניהו להביא לאישור הממשלה את התוכנית שמטרתה העברת כספים לרשויות המקומיות ולמערכת הביטחון. באשר לתוכנית אומרים באוצר: "הממשלה תתבקש לאשר בשלב ראשון שינויים בתוך מסגרת התקציב ולהוסיף מספר סעיפים על מנת לממן את התוספת לצד קיצוץ במספר סעיפים אחרים. כשמבוצע קיצוץ רוחבי, כל משרד מחליט היכן לקצץ. במשרדי החינוך והבריאות יודעים שאין חובה לקצץ בשעות לימוד ובשירותי הבריאות".

 

מוקדם יותר דווח על גל המחאה בקרב שרי הממשלה בעקבות הקיצוץ התקציבי בסך 6% שמתכנן שר האוצר נתניהו בתקציביהם.  

 

השרים לא התרשמו מההטבות אותן הציג אמש נתניהו במסיבת עיתונאים מיוחדת. על פי תוכנית האוצר יופחתו המסים העקיפים בהיקף כולל של 2.1 מיליארד שקל.  כבר אמש הודיעו חלקם, בהם חבריו של השר נתניהו לליכוד, לבנת ונוה, כי יתנגדו לגזירות החדשות.

 

"שנת הלימודים תקוצר"

 

 


אילוסלימודים שביתה
 

 

שרת החינוך לימור לבנת ומנכ"לית משרדה, רונית תירוש, תיפגשנה היום עם ראשי ארגוני המורים, ההורים, השלטון המקומי ומנהלי מחלקות החינוך ברשויות. זאת, כדי לדון בקיצוץ הצפוי בתקציב החינוך ולהחליט כיצד להיאבק בו.

 

אתמול כינסה השרה מסיבת עיתונאים מיוחדת ותקפה בצורה חריפה את תוכנית הקיצוצים. לבנת אמרה: "היו בארץ (אתמול) שתי רעידות אדמה. אחת הרגשנו, את השנייה נרגיש בהמשך. לפני חודש וארבעה ימים הכנסת אישרה את התקציב ועכשיו מקצצים שוב. הקיצוץ לא מאפשר לנהל את מערכת החינוך. הממשלה צריכה להחליט מה סדר העדיפות שלה. אנחנו שומעים טענות על מערכת החינוך ועל הישגי התלמידים והם מוצדקות, אבל איך, מהכסף שיש לנו, נוכל להגיע להישגים יותר טובים?".

 

השרה אמרה כי "התלמידים יקבלו פחות שעות ופחות ערכים" ואיימה כי אם האוצר לא יחזור בו מהתוכנית, יקוצרו הלימודים והתלמידים ילמדו בשנה הבאה עד 11:30.

 

גם שר התחבורה, אביגדור ליברמן, אמר הלילה ל-ynet כי תכנית הקיצוצים הנוספת של נתניהו, לא תעבור בממשלה, "בדיוק כפי שלא יהיה רוב לפינוי היישובים".

  

שרת הקליטה ציפי לבני אמרה בתגובה לתוכנית הקיצוצים כי תפנה לאוצר ותציע להחליף את הפגיעה המתוכננת בתקציבי הסיוע לעולים החדשים בהתייעלות על חשבון מנגנון משרדה.

 

שר האוצר לשעבר, ח"כ אברהם (בייגה) שוחט אמר: "תוכנית שר האוצר היא בלוף על בלוף. רק לפני חודש העלה שר האוצר את המע"מ ב-18 אחוז הכל כדי להוריד אותו החודש ל-17 אחוז. במסיבת עיתונאים מפוארת שבה הוא יוצא צדיק ומגן על החלשים. דרישתו של נתניהו להתייעלות נוספת של משרדי הממשלה היא בעייתית והנפגעים העיקריים יהיו תלמידי ישראל והשכבות החלשות שלא יזכו לשירותי בריאות ורווחה נאותים".

 

ח"כ יצחק הרצוג (העבודה) אמר כי "מגוחך לחלוטין שביום שנתניהו מקצץ שוב מתקציבי החינוך והרווחה הוא מחלק מתנות לאזרחים בדמות טלוויזיה ודי.וי.די. זהו ניסיון תפל לקנות את הציבור אך הציבור לא טיפש ומבין שאומרים לו במקום לחם - תוכלו עוגות".

 

המשנה למנכ"ל עמותת ידי"ד (מרכזי זכויות חברתיות), רן מלמד, אמר ל-ynet: "ביבי החליט שאנשים לא צריכים לעבוד ולכן הוא לא מייצר מקומות עבודה וחושב שאנשים יקנו די.וי.די, ישבו בבית, ויראו טלנובלות. אבל איך אדם יקנה די.וי.די ב-400 שקל פחות כשאין לו כסף לקנות כרטיסיית אוטובוס כדי לשלוח את הילדים שלו לבית הספר? ואיך אדם יקנה מקרר ב-900 שקל פחות כשאין לו כסף לקנות אינסולין? ביבי מציג מצג שווא. כאילו לשכבות הביניים ולשכבות הנמוכות יש כסף, אך לרובם אין כסף".  


פורסם לראשונה 12/02/2004 07:07

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
"אפשר לקצץ". נתניהו
צילום: איי אף פי
צילום: שאול גולן
"פחות שעות, פחות ערכים". לבנת
צילום: שאול גולן
"רעידת אדמה ברווחה". אורלב
צילום: ישראל סאן
הקיצוץ לא יעבור בממשלה. ליברמן
צילום: ישראל סאן
מומלצים