שתף קטע נבחר

איתן: "יש ח"כים בליכוד שקנו כיסא בכסף"

"שיטת הבחירות בליכוד היא שיטה הרסנית, שיטה דפוקה שמייצרת אפשריות לאנשים שיש להם מהלכים וכסף להכניס חבר כנסת", אומר בראיון ל-ynet יו"ר ועדת חוקה של הכנסת, ח"כ מיכאל איתן. הוא מותח ביקורת חריפה על הליכוד שהפכה למפלגת "אב ובנו", ומשוכנע שהקואליציה של אריאל שרון הגיעה השבוע לפרשת דרכים

ח"כ מיכאל איתן, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, הוא אחד האנשים האחרונים בליכוד שמעז לבקר בגלוי וללא מורא את מפלגתו. איתן לא חוסך מילים, וגם בראיון ל-ynet הוא מבהיר את דעותיו על אלה שמייצגים אותה בכנסת, שחלקם לדבריו "קנו כיסאות בכסף". חד וחלק.

 

ח"כ איתן מעריך כי הזעזועים האחרונים שעוברים על הקואליציה, בעקבות הצגת "תוכנית ההתנתקות" של ראש הממשלה שרון, עלולים להוביל לפירוקה. איתן לא מאמין באפשרות של ממשלה עם העבודה ושינוי. ויש לו מילים חריפות במיוחד על הליכוד שהפך למפלגת "אב ובנו", ללא שום ניהול מסודר.

 

ח"כ מיכאל איתן, כמה זמן נשאר לקואליציה הנוכחית של שרון?

 

"מי שמכיר את השפה של המליאה, את המסרים, המתח ואת המתרחש בין חברי הכנסת והשרים, יודע שהשבוע האחרון מהווה פרשת דרכים. אני מעריך שאם שרון יצטרך לשנות את הרכב הקואליציה - יהיה לו כמעט בלתי אפשרי לכונן קואליציה רק עם שינוי ומפלגת העבודה. אני מעדיף לשבת עם הסיעות החרדיות, כי אני חושש מפגיעה קשה מדי בצביונה היהודי של המדינה".

 

אתה חוזה התפטרות אפשרית של ראש הממשלה שרון?

 

"על פי החוק, ראש הממשלה לא צריך להתפטר. מבחינת יכולת התפקוד ומבנה האישיות שלו, הוא לא ייראה כמי שחרב עליו עולמו כאשר יוגש נגדו כתב אישום - ויכול להיות שהוא ירצה להמשיך לתפקד. עם זאת, אני מניח שיהיה לו קשה מאוד לקבל לגיטימציה ציבורית. בכל זאת, דעתי אינה נוחה מההתנהלות שלו ושל בני משפחתו בליכוד".

 

תסביר.

 

"העובדה שנעשה כאן שימוש בקשרים משפחתיים, ויצירת מצב של קבוצה שמסתמכת על אב ובנו ושולטת בשלטון ללא מצרים וקובעת דבר קטן כגדול - מבלי שאיש נתן להם סמכויות בתוך הליכוד, העובדה הזו פוגעת בכללי מנהל תקינים, בעקרונות דמוקרטיים וגורמת לרבים להרגיש לא טוב. אנשים באים ואומרים לי: קשה לנו לחיות במדינה, כאשר אנחנו מסתכלים לצמרת ורואים איך הדברים מתנהלים שם. בעיני, זה לא תקין ולא מוסיף ברכה לא למדינה ולא לליכוד".

 

מדבריך עולה שראש הממשלה חייב להתפטר כבר עכשיו.

 

"משהו מאוד לא תקין מתנהל. אני אומר בצורה גלויה. משהו מתרחש, הלוואי ולא היה מתרחש. אבל מכאן ועד הדחה - אני נוקט זהירות. אני לא רוצה להתחמק, אבל גם אסור לאבד פרופורציות. הקו שלי אומר לגנות, לתקוף, לא לפחד להוקיע - אבל ללכת על פי החוק ועל פי מדדים יותר זהירים. אסור לקיים בית דין שדה. יש לתת לפרקליטות ולמשטרה לבצע ללא חשש את כל החקירות ולהביא את הממצאים אם יתגבשו לכדי כתבי אישום".

 

בימין כבר אמרו "עומק העקירה כעומק החקירה". פינוי עזה קשור למצב החקירות.

 

"לעולם לא אאמין שאדם כמו אריק, שנלחם למען המדינה, יושב היום בבית ובהחלטה קרת רוח חושב: 'אני אוותר על רצועת עזה וכך אציל את עצמי'. הניתוח שלי אומר כך: אריק אמר לעצמו: אני יכול לשבת בחיבוק ידיים ולהרוויח זמן. אגמור את כהונתי ולא אעשה שום דבר - אבל האם ביום שלאחר מכן ישראל תהיה חזקה? האם אציל את מפעל ההתיישבות, או שלוואקום הזה יכנסו תוכניות הרבה יותר מסוכנות למדינת ישראל?

 

לכן, כמו בשחמט, הוא החליט להקריב כלי כדי לזכות בעמדה הרבה יותר חזקה ולנצח את המערכה. היום אני נותן לו גיבוי מלא. כאשר יביא התמורה - אבחן זאת, ואם זה יספק אותי אצביע בעד".

 

מעמדה של הכנסת נמצא בשפל חסר תקדים. רבים מאשימים את חברי הכנסת החדשים בליכוד בכך שגרמו לזילות המשכן.

 

"שיטת הבחירות בליכוד היא שיטה הרסנית, שיטה דפוקה שמייצרת אפשריות לאנשים שיש להם מהלכים וכסף להכניס חבר כנסת. אני מאמין שיש חברי כנסת, שאם לא היו משקיעים בהם כסף או אמצעים שווי כסף - הם לא היו מגיעים לכנסת. כסף לבדו לא יכול לעזור. אני מכיר הרבה מועמדים שהשקיעו הרבה כסף ולא נבחרו. אבל כסף וקשרים במרכז הליכוד עשו אנשים לחברי כנסת, ללא ספק".

 

תן לי להבין - האם אתה יודע שיש ח"כים בליכוד ש"קנו" את הכיסא בכנסת?

 

"כולם יודעים את זה. יש חברי כנסת מבין 40 חברי הכנסת של הליכוד שקשרים וכסף הביאו אותם לכנסת. שיטת הבחירה במרכז הליכוד גרמה לכך שנכנסו לכנסת אנשים שלא באו מרצונו האמיתי של המרכז, אלא מרצונו של מיעוט שיש לו אינטרסים להכניס אנשים לצרכים מסוימים מאוד, עם נקודות השפעה מאוד מסוימות. זה נובע משיטה לקויה, שצריך לתקן אותה - ואני מאמין שאצליח לתקן זאת. אני מאמין בתבונה של המרכז".

 

מי מרוויח מהמצב הנוכחי בליכוד?

 

"המצב כפי שהוא טוב לעמרי שרון, משום שהוא מנהל לבד את העסק. אין מזכירות, אין בקרה על מינהלת התנועה, אין בקרה על מיליוני שקלים - הכל הפקרות. הכל יוצא מעומרי וממשיך הלאה. מדובר בתנועת שלטון, שרוצה לתת דוגמה ולייצר קאדר של מנהיגים. מה הם לומדים?"

 

מה?

 

"הם לומדים שאפשר לנהל בטריקים, שלא צריך להיות נאמנים לחוקה, להליכי דמוקרטיה. אפשר לסבן, אפשר לדחות. תנועה שמנהלת עשרות מיליונים ללא מוסדות כבר שנה ושלושה חודשים - זה ציבורי? זה לגיטימי? הגיוני? זה אסון. אנשים לא מבינים איזה מחיר אנחנו משלמים. זה פשוט להפוך את ישראל למדינה פרמיטיבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
איתן. כולם יודעים
צילום: זום 77
צילום: רויטרס
שרון. פרשת דרכים
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
עמרי שרון. מנהל לבד את העסק
צילום: רויטרס
מומלצים