שתף קטע נבחר

טריה לארסן: תיסוגו מעזה, אבל לא חד צדדית

שליח האו"ם למזה"ת אמר ל-ynet כי "בכל מקום שבו מתבצעת נסיגה מאזורים כבושים אי אפשר לבקר זאת". עם זאת, הוא אומר, עדיף לעשות זאת במשא ומתן ותוך תיאום עם הרשות. על הגדר הוא אומר: "בנייתה אינה טעות, הטעות היא בבנייתה על שטחים של אחרים"

שליח האו"ם למזרח התיכון, טריה לארסן, משבח את כוונת ראש הממשלה אריאל שרון לסגת מעזה, אבל לדבריו אין לבצע זאת באופן חד צדדי. 

 

לארסן אמר ל-ynet כי "בכל מקום שבו מתבצעת נסיגה מאזורים כבושים אי אפשר לבקר זאת. זהו צעד חיובי באופן בלתי רגיל, שיתרום רבות לאמון בין הצדדים ויוכל לשמש כלי כדי להחזיר את הצדדים לשולחן המשא ומתן. השאלה איך הנסיגה תתבצע".

 

לדעתו יש דרכים טובות יותר לעשות זאת: "במשא ומתן זה טוב מבאופן חד צדדי. באופן חד צדדי, טכנית, זה בלתי אפשרי".

 

בהתייחסו לחשש שנסיגה תשמש תמריץ לטירור, מעריך לארסן כי תיאום עם הרשות יכול למנוע זאת: "אם נושא הנסיגה יעלה, ואני מאוד מקווה שכך יהיה, אינני חושב שניתן לממש זאת ללא שיתוף פעולה צמוד. זה לגמרי תלוי באיך עושים זאת. אם זה יהיה כחלק מדיאלוג, זה יצמיח שיתוף פעולה בין ישראל לרשות ואז יהיה קשה לגורמים אחרים (גורמי טירור) להרוס את הפירות המדיניים".

 

לארסן דוחה את הטענות שמפת הדרכים מתה ואיננה רלוונטית עוד, ואף טוען כי נסיגה מעזה מתיישבת עם מפת הדרכים: "הנסיגה צריכה להיות חלק בלתי נפרד מישום מפת הדרכים שקוראת לסוף הכיבוש ב-67' ובצמוד לחזון בוש לסיום הקונפליקט".

 

בהתייחסו לשאלה בדבר הדיון הצפוי בבית הבינלאומי בהאג בנושא הגדר, הוא אומר: "הגדר איננה טעות. הטעות היא בבנייתה על שטח של אחרים".

 

לארסן נשאל האם יש סיכוי לפגישה בין שרון, לבין מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, ששיבח את שרון על נכונותו לסגת מעזה באחרונה, והשיב: "שרון הוזמן לפגישה בשיחת הטלפון שקיימו השניים לפני שבוע, ההחלטה היא בידיו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אייל פישר
לארסן. הגדר אינה טעות
צילום אייל פישר
צילום: רויטרס
שרון. "עדיף במשא ומתן"
צילום: רויטרס
מומלצים