שתף קטע נבחר

ארה"ב לישראל: לאן יפונו מתנחלי רצועת עזה?

קולין פאוול, שר החוץ האמריקני, הביע חשש כי המתנחלים מהרצועה ייושבו בשטחי יהודה ושומרון. הוא הדגיש, כי על אף שההתנחלויות והגדר הם נושאים שנויים במחלוקת, אין הם יכולים לשמש תירוץ לביצוע פיגועים

שר החוץ של ארה"ב, קולין פאוול, אמר הערב (יום ה') שהממשל האמריקני מעוניין לדעת מה תוכניתה של ממשלת ישראל בפינוי ההתנחלויות בעזה, לפני שארה"ב תסכים או תתנגד לה. ארה"ב מעוניינת לדעת לאן יפונו המתנחלים וכיצד הצעד ישפיע על ההתנחלויות בגדה.

 

בשימוע בוועדת החוץ של הסנאט האמריקני, המתקיים בשעה זו, הבהיר פאוול שארה"ב יודעת כיצד להתמודד עם בעיות של ההתנחלויות והגדר, אבל הממשל אינו מוכן לאפשר שנושאים אלו השנויים במחלוקת, ישמשו תירוץ לביצוע פיגועים נגד ישראל.

 

"אנחנו מבינים שהעימות הישראלי-פלסטיני הוא מקור לתחושות קשות נגד ארה"ב, ומשפיע על מה שאנחנו עושים בעיראק ובאזור כולו", אמר פאוול. הוא הוסיף: "הבעיה היא אותה בעיה: הטרור של החמאס, הג'יהאד האיסלאמי והארגונים האחרים אינם למען השלום, אלא בהרס ישראל".

 

המהלכים הנוכחיים של ממשל בוש בסכסוך, מתמקדים בשני נושאים: הראשון, לחץ על ראש הממשלה הפלסטיני, אבו-עלא, להפגש עם ראש הממשלה שרון, כדי לפתוח בדו שיח. במקביל, יגיעו בשבוע הבא שני השליחים האמריקנים, בכירים מהמועצה לבטחון לאומי, כדי לקבל הסברים מישראל על תוכנית ההתנתקות. בוושינגטון מוטרדים מהאפשרות שמתנחלים שיפונו מרצועת עזה, ייושבו בגדה.

 

פאוול הדגיש, כי "מפת הדרכים עדיין תקפה והנשיא תומך בה", אבל הוסיף שבשלב זה "המטרה המיידית היא לקיים פגישה בין שרון ואבו עלא. אנחנו עובדים על זה".

 

על יוזמת ז'נבה אמר פאוול: "היא תואמת את השלב השלישי של מפת הדרכים, אבל היא אינה מהווה תחליף למפת הדרכים. יש רעיונות רבים לגבי ירושלים והצורה של המדינה הפלסטינית, אבל אנחנו צריכים להתחיל בשלב הראשון של מפת הדרכים, וזה מתחיל בטיפול בטרור".

 

בעניין זה חזר קולין פאוול על האשמה שהרשות הפלסטינית אינה פועלת נגד ארגוני הטרור. "אנחנו לא רוצים מלחמת אזרחים, אבל אנחנו רוצים לראות מאמץ עקבי ונחוש של הרשות - תוך ניצול הכוחות העומדים לרשותה".

 

על סוגיית ההתנחלויות והגדר אמר פאוול: "אלו נושאים שצריך להתמודד אתם, ואנחנו יודעים כיצד לעשות זאת. אנחנו יודעים שזה מתסכל את הפלסטינים, אבל לא נרשה שבעיות אלו ישמשו כתרוץ לביצוע פיגועים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פאוול. הביע חשש אמריקני
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
אבו עלא. מתי ייפגש עם שרון?
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
שרון. יידשר להסברים על תוכנית ההתנתקות
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
הגדר. לא סיבה לבצע פיגועים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים