שתף קטע נבחר

נציגי שני חצאי קפריסין הודיעו על חידוש השיחות לאיחוד האי

נציגי קפריסין הטורקית והיוונית הגיעו להחלטה כי יחדשו באופן מלא את השיחות על איחודו מחדש של האי. אם לא יגיעו הצדדים להסכמה עד חודש מאי הקרוב תצטרף רק קפריסין היוונית לשורות האיחוד האירופי

בתום שלושה ימים של דיונים קדחתניים בחסותו של מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, החליטו היום (ו') נציגי קפריסין היוונית והטורקית כי יחדשו בשבוע הבא באופן מלא את השיחות בדבר איחודו מחדש של האי.

בדיונים הוחלט כי התוכנית לאיחודו מחדש של האי תובא לאישור התושבים עד לסוף חודש מארס הקרוב. במידה ולא יצליחו הנציגים לגבש הסכם המקובל על שני הצדדים, יעורבו במשא ומתן דיפלומטים טורקים ויוונים שינסו לנהל הליך גישור.

הנציגים אף הסכימו על כך כי במידה ולא יצליחו להגיע להסכם עד סוף מארס יורשה האו"ם להתערב בשיחות ולהציע פיתרון משלו לסוגייה. דוברו של אנאן אמר בתגובה כי "האו"ם מרוצה מהתקדמות השיחות ומאמין כי הצדדים יצליחו להגיע להסכם בכוחות עצמם".

קפריסין חולקה בשנת 1974, לאחר הפיכה שניהלו הטורקים בצפון-קפריסין. כעת מזדרזים נציגי קפריסין הטורקית להביא לאיחודו מחדש של האי, זאת על מנת לזכות ולהצטרף לשורות האיחוד האירופי. אם לא תושג הסכמה בין הצדדים עד הראשון במאי הקרוב, תכלל באיחוד רק קפריסין היוונית.

האיחוד האירופי אומנם לא נענה לקריאתה של קפריסין היוונית להשתתף בשיחות באופן פעיל, אולם הודיע כי לא יהסס לקבוע עמדה נחרצת אם לא יצליחו נציגי שני הצדדים להגיע לפשרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הגבול בין קפריסין הטורקית ליוונית (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אזרחים טורקים חוצים את הגבול (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים