שתף קטע נבחר

מנהיג הימין הקיצוני ברומניה התנצל על הכחשת השואה

ואדים טודור, שנחשב לאנטישמי ושונא זרים, פרסם מכתב התנצלות: "השתניתי. כשאבחר לנשיא, אכניס את לימודי השואה לבתי הספר ברומניה. אני רוצה גם לפתוח בדיאלוג עם ישראל". אחד מראשי הקהילה היהודית: "צריך לוודא שזה לא רק פסטיבל של מלים"

שינה את עמדותיו? יושב ראש המפלגה הלאומנית "רומניה הגדולה" (PRM), קורנליו ואדים טודור, שנחשב לאנטישמי ושונא זרים מובהק, פרסם היום (שבת) מכתב התנצלות בפני העם היהודי על התבטאויות העבר שלו, בו הוא אומר: "הכחשת השואה ברומניה היתה טעות מצידי".

 

את המכתב העביר טודור כבר לפני כשבוע לידי היועץ האסטרטגי שלו, אייל ארד, שלא היה מוכן לחתום עימו על חוזה עבודה לקראת הבחירות לנשיאות ברומניה שצפויות להתקיים בסוף השנה, עד שלא יחזור בו מדבריו.

 

המכתב, בן עמוד וחצי, שהגיע לידי ynet, כולל התנצלויות על דברי העבר, והבטחות לשנות התנהגות בעתיד. המכתב עורר סערה גדולה ברומניה ביממה האחרונה.

 

המכתב: "אני מתחרט, השתניתי"

 

"המכתב הזה הוא הודאה. אני מתוודה כנוצרי, כמאמין בישו, וכבן אנוש. לכן, אני רוצה להבהיר את עמדתי על הצהרות העבר שלי, שהעליבו ופגעו בעם היהודי. אני מבקש מאלוהים ומהאנשים בהם פגעתי מחילה. אני יודע שאלוהים יסלח לי רק לאחר שהאנשים בהם פגעתי יעשו כן. אני מתחרט כעת ולעד ומבטיח שלא אחזור על מעשיי שוב, נגד אף אחד.

 

זו היתה טעות שהכחשנו את השואה ברומניה, שהתרחשה בין 1941 ו- 1944, תחת משטרו של אנטונסקו. באותו הזמן, רומניה היתה בת ברית של גרמניה הנאצית, והקהילה היהודית הרומנית נתקלה כאן בימים המקוללים של ההכחדה. הדור הצעיר של הרומנים חייב לדעת את האמת ההיסטורית על השואה ברומניה, וכשאבחר לנשיא, אכניס את לימודי השואה בבתי הספר הציבוריים ברומניה.

 

מי שאבל יודע בדיוק כמה נרות הוא צריך להדליק בשביל אימו, אביו, אחותו ואחיו. לכן, אני מקבל את העובדה שהממשלה הרומנית בראשות אנטונסקו היתה אחראית לרציחתם של כ-400 אלף יהודים.

 

אני מודה שאמרתי בעבר מילים נוראיות והצהרתי הצהרות פוגעניות נגד כמה אישים יהודיים. כאן ועכשיו, אני מציג את התנצלותי בפני זכרו של הרב המנוח משה רוזן, ובפני מר אלי ויזל. אני באמת מצטער על המילים הללו ואני מבקש מחילה וסליחה. כמו כן, אני מתחייב לא לאפשר בעתיד כל הצהרה ביקורתית ואנטישמית נגד העם היהודי מפי אנשי מפלגתי, וכן בשבועון 'רומניה הגדולה', שבועון בו אני משמש כעורך ראשי.

 

אני מבטיח שהפעולות והגישות של רבע מיליון חברי מפלגת רומניה הגדולה יהיו חייבות להיות ויהיו דוגמה לדו קיום אתני וגזעי עבור 12 מיליון האזרחים הרומנים.

 

מעבר לכך, האידאולוגים של המפלגה יכללו, בעתיד המאוד קרוב, במצע הרשמי של המפלגה, חלק ברור ומובהק המתנגד לאנטישמיות.

 

החלק הזה יוכלל במצע הפוליטי שלנו, כתוספת לחלק הקיים בקשר לעמדתנו נגד גזענות, ובעד דו קיום נורמאלי של כל הקבוצות האתניות ברומניה. אמשיך כמו כן להבהיר במסיבות העיתונאים שלי, בהצהות הפומביות, ברדיו ובטלוויזיה ובעיתוני, תחת חתימתי, את עמדתי כלפי השואה ברומניה, ואת עמדתי החיובית כלפי העם היהודי. בינתיים, אני נחוש לפעול באופן דראסטי נגד כל איש רשמי במפלגתי שיצהיר הצהרות אנטישמיות, בתוך ומחוץ למפלגה.

 

המכתב הזה הוא גם פנייה רשמית לקהילה היהודית ברומניה ובחו"ל, המבקש דיאלוג פתוח עם מפלגתי ועימי, על מנת להתחיל ביחסים חדשים. ככל שזה נוגע לי, זה יהיה יותר מאשר דיאלוג. זה יהיה זמן לפעולה. כידוע, בניתי לאחרונה, בכספי האישי, פסל לזכרו של ראש הממשלה, יצחק רבין. השנה אארגן ואממן נסיעת משלחת לאוושוויץ, שתכלול את מנהיגי מפלגתי, כמאה צעירים חברי המפלגה ואותי. כמו כן, אודיע בפומבי על כוונתי לייסד בבוקרסט מוזיאון שואה.

 

"להחזיר את הרכוש"

 

באשר להחזרת הרכוש היהודי - הפרטי וזה השייך לקהילה היהודית ברומניה – אני מסכים לחלוטין שיש להחזיר אותו לבעלים החוקיים. הנושא הזה ברור לגמרי, ואני מבטיח שכשאהיה נשיא של המדינה הזאת, תוך שנה כל הדברים שציינתי ושעוכבו ב-15 השנים האחרונות יקרו".

 

טודור מבהיר במכתב כי אין לו התנהגות שהוא יתפרסם כמכתב רשמי המופנה אל ארד ומבהיר: "אני עומד מאחורי כל מלה, ואפרסם את המכתב בשבועון שלי".

 

בנימה אישית כלפי אייל ארד, מסיים טודור את מכתבו וכותב: "אייל, ההיסטוריה זה לא משהו שצריך ללמוד, אלא משהו שצריך לחיות על פיה. חטאתי, ואני מתוודה לגמרי. אנחנו לא מלאכים, אנחנו רק בני אדם. לא יהיו עוד חטאים. אני מתנצל בפני כל היהודים בהם פגעתי בדבריי. כזה אני. השתניתי. לאחר שורה של טרגדיות, שארעו במשפחתי, ולאחר שקראתי בזהירות את התנ"ך, אלוהים נתן לי לב חדש.

 

אני רוצה להודות לעם היהודי על המתנה היקרה הזאת שנתן לאנושות – הספר הקדוש. לישראל יש הרבה אוייבים אמיתיים ומסוכנים אותם יש להשתיק. אני לא האוייב שלכם. בואו נפתח בדיאלוג. דיאלוג למען עולם טוב יותר, עבור העם היהודי והעם הרומני".

 

"לוודא שזה לא רק פסטיבל של מלים"

 

ארד נפגש אתמול בבית הכנסת הגדול בבוקרשט עם ראשי הקהילה היהודית ברומניה. בפגישה השתתפה גם סנדרה סימוביץ', הדוברת של שגרירות ישראל בבוקרשט. מדובר בפגישה השנייה שמקיים ארד עם ראשי הקהילה, ולדברי ראשי הקהילה, המתפרסמים בעיתונים ברומניה, ארד טרם הבהיר את עמדתו בעניין חתימת החוזה עם טודור.

 

ארד הציג בפני ראשי הקהילה את המכתב ששלח אליו טודור בתחילת פברואר. אחד מראשי הקהילה, הסנאטור ראדו פ. אלכסנדרו אמר: "הבעיה היא בין לא רק בין טודור לבין היהודים. הבעיה היא בין טודור לבין כל המיעוטים שהעליב. כשאראה שלא מדובר רק בפסטיבל של מילים, אולי אאמין כי טודור מוכן לשנות את דרכיו".

 

אחד מבכירי מפלגתו מאיים לפרוש

 

המכתב של טודור עורר סערה גדולה גם בתוך מפלגתו שלו, ויש לחץ של כמה אישים פוליטיים שיבטל את המכתב. אחד מהבכירים במפלגה, אף מאיים לפרוש ממנה, אם טודור לא יחזור בו.

 

בצוות הישראלי האמור לעבוד עם טודור אומרים כי הימים הקרובים יקבעו האם כוונותיו רציניות, או שמא שלח את מכתב החרטה כדי לתפוס כותרות. "אם הוא יתחיל להסביר בימים הקרובים למה התכוון", אומר אחד הישראלים ל-ynet, "אז נדע שכוונותיו לא רציניות. הסערה בתוך המפלגה עצמה היא טובה, כי היא תוכיח אם טודור כן בכוונותיו או לא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מתנצל. טודור
צילום: רויטרס
המכתב עורר סערה ברומניה
צילום: צביקה טישלר
נפגש עם ראשי הקהילה. אייל ארד
צילום: צביקה טישלר
מומלצים