שתף קטע נבחר

רן כהן: "פגם מוסרי" במינוי מפקד חיה"א לסגן הרמטכ"ל

במכתב לשר הביטחון מאשים חבר-הכנסת: "לחובתו של האלוף חלוץ עומדת פעולת החיסול בשחאדה, שהביאה למותם של 14 אזרחים חפים מפשע, ואשר בעקבותיה הוא ציין כי הוא 'ישן טוב בלילה'. מהמינוי נודף ריח פוליטי והוא מעביר מסר של דוגמה אישית ולאומית קלוקלת, דווקא כשישראל ניצבת בפני ביה"ד בהאג"

"מפקד חיל-האוויר אינו יכול להתמנות לאחת המשרות הרמות בצה"ל" - כך כותב חבר-הכנסת רן כהן ממרצ לשר הביטחון, בעקבות הפרסומים לפיהם האלוף דן חלוץ ימונה בקרוב כסגן הרמטכ"ל. במשרד הביטחון מסרבים לפי שעה להתייחס לתוכן המכתב.  

 

"מינויו המתוכנן של האלוף חלוץ", כותב כהן, "דורש לדעתי עיון ובחינה נוספים על-ידי עין אזרחית מפקחת, שלא מתוך המערכת הצבאית".

 

"הניסיון מלמד", הוא ממשיך, "שהסבירות שסגן הרמטכ"ל המכהן בקדנציה השניה ימונה לרמטכ"ל, הינה גבוהה מאוד ועל כן יש, לדעתי, להתייחס לדיון במינוי כאילו המדובר במינוי הרמטכ"ל הבא. מבלי לפגוע בזכויותיו ובפועלו למען ביטחון ישראל, אני סבור כי האלוף חלוץ לא יכול להתמנות לאחת המשרות הרמות שהוזכרו לעיל בזמן הקרוב".

 

כהן מאשים: "לחובתו של האלוף חלוץ עומדת הפעולה של חיסול המבוקש שחאדה, ביולי 2003, בעזרת פצצה במשקל טון שהביאה למותם של 14 אזרחים חפים מפשע בהם 9 ילדים. כזכור, לאחר שהתבררו תוצאותיה הקשות של הפעולה, התבטא האלוף חלוץ כמי ש'ישן טוב בלילה'. התבטאות זו חשפה לדעתי פגם מוסרי בתפיסתו כמפקד וכאדם ואין לי ספק שאישור אמצעי הלחימה לביצוע החיסול נבע מאותה תפיסה ממש".

 

כהן מזכיר כי בבג"ץ תלויה ועומדת עתירה של אנשי רוח בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד חלוץ, בעניין זה. "באם תתקבל העתירה", הוא כותב, "צפוי צה"ל לעמוד במבוכה גדולה ומעל הלגיטימיות של האישיות השניה בחשיבותה בצבא יתנוסס סימן שאלה גדול".

 

"ריח של מינוי פוליטי"

 

לדברי ח"כ כהן, "חלוץ בחר להציג חזות שוות נפש ואטומה למותם של חפים מפשע וריכך את עמדתו רק משראה כי הארץ רועשת וגועשת. כחבר כנסת, כמפקד לשעבר בצה"ל וכאזרח המדינה, לא הייתי רוצה לראות מפקד הפועל בניגוד לקוד האתי של צה"ל ובניגוד לערכים האנושיים הבסיסיים וישן טוב בלילה לאחר מותם של אזרחים, אלא מפקד ששנתו תנדוד והוא יכאב ויתהפך על משכבו שוב ושוב.

 

"ממינוי של האלוף חלוץ לסגן רמטכ"ל בעת הזו, נודף ריח של מינוי פוליטי, הוא דווקאי ואינו נכון וראוי מוסרית. המינוי מעביר מסר של דוגמה אישית ולאומית קלוקלת, הן לחיילי צה"ל והן לאזרחיה של ישראל, משמע אין אנו מחשיבים ומצטערים באמת על אובדן חיי חפים מפשע. פרסומו בעיתוי בו מדינת ישראל עומדת בפני בית הדין הבינלאומי בהאג הוא תצוגת תכלית מדהימה לקוצר ראייתה של מערכת הביטחון, או גרוע מכך, לחוסר הבנתה של המציאות הבינלאומית החדשה.

 

"צה"ל יש היום מפקדים מצוינים וראויים לא פחות מהאלוף חלוץ שלא כשלו בפעולתם ובמוסריותם. כדי שתדע כל אם עבריה כי נתנה את בניה לידי מפקדים ראויים מכל הבחינות, אני סבור שיש מקום לשקול את המינוי מחדש".

 

בפנייה אישית לשר הביטחון, שאול מופז, כותב כהן: "אבקשך לבטל את מינוי של חלוץ בטרם יצא אל הפועל. באם תבחר שלא לעשות כן אדרוש להביא את שיקולים בעד ונגד מינוי של חלוץ לדיון בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
האלוף דן חלוץ
צילום: דובר צה"ל
צילום: ג'רמי פלדמן
"פגם מוסרי". רן כהן
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים