שתף קטע נבחר

"אנחנו בעיצומה של מגיפת הכלבת"

רק בחודש האחרון התגלו ארבעה מקרי כלבת ביישובי עמק חפר. וטרינר המועצה הכריז על אזור נגוע וקבע כי יש להסגיר או להרדים חיות שימצאו לא מחוסנים. תושבי אביחיל יצאו למאבק נגד צעדים אלו. הווטרינר: "חיי אדם הם מעל הכל, עלול לקרות אסון"

"אנחנו בעיצומה של מגיפת הכלבת", טוען וטרינר המועצה האזורית עמק חפר, ד"ר אודי לבל, בעקבות מספר מקרי כלבת שהתגלו בתקופה האחרונה באזור. בתוך כך, חתמו תושבי אביחיל על עצומה המתנגדת להשמדת חתולים.

 

לדברי ד"ר לבל, רק בחודש האחרון התגלו ארבעה מקרי כלבת ביישובי האזור. "שני מקרים של כלבת התגלו באזור מושב גבעת שפירא, מקרה אחד במושב ביתן אהרון ומקרה אחר באזור המושב אביחיל. בכל המקרים היו מעורבים שועלים, שככל הנראה פגעו בחתולים או בחיות אחרות. באחד המקרים נמצאה גופתו של שועל נגוע בכלבת.

 

"כל אזור השרון הוכרז כאזור נוגע במחלה ואין ספק שאנחנו בעיצומה של מגיפה. אין ברירה אלא לנקוט בצעדים משמעותיים כדי לחסל את התופעה", אומר ד"ר לבל.

 

ד"ר לבל מספר כי באזור היישוב אביחיל הוגדר מתחם מסוים, בין שני רחובות, בהם הסתובב שועל נגוע מכלבת ויש סבירות גבוהה שהוא נשך מספר חתולים או כלבים. "אנחנו צריכים ללכוד כל חיה לא מחוסנת ולהרדים אותה, או לשים אותה בהסגר של שישה חודשי מעקב, אותו מישהו יצטרך לממן", הוא אומר. מכתב ששלח בנושא לתושבי אביחיל, מסביר את מהות המחלה והפעולות למניעתה. בכוונת ד"ר לבל לנקוט בצעדים דומים בכל אזור מועצת עמק חפר, כדי לנסות ולמגר את התופעה.

 

אולם תושבי אביחיל כנראה חושבים אחרת. ועד הפעילים למען החיות במושב שלח עצומה עליה חתומים כ-137 תושבים לראש המועצה, נחום איצקוביץ'. במסמך טענו התושבים, כי מיגור מחלת הכלבת באמצעות השמדת חתולים אינו יעיל ואף מזיק בטווח הארוך. "קיטון במספר החתולים משמעותו גידול מטריד במספר החולדות, עכברים ונחשים" כתבו התושבים. "המלכודות אינן מבדילות בין חתול מטופל לחתול חופשי".

 

עוד נכתב כי ישנם תושבים המוכנים להקים בבתיהם תחנות הסגר זמניות לחתולים החשודים כנגועים בכלבת, עד אשר התחנה החדשה בחדרה תוקם.

 

ד"ר לבל בתגובה: "גם אני מאוד אוהב חיות ואני עושה את הצעדים האלה בלב כבד, אבל חיי אדם הם מעל הכל, ומספיק שילד יינשך על ידי חתול נגוע ויהיה אסון".

 

הוא מוסיף כי הצעדים שנוקטת המועצה למיגור המגיפה הינם חוקיים. "אין ברירה אלא להרדים את החתולים, כי אין מי שממן את ההסגר היקר של חצי שנה. אין לי התנגדות להקמת תחנות הסגר בשטחן של משפחות המתנדבות, הבעיה היא שזה מצריך הרבה משאבים של כסף, טיפול בחיות, מעקב, ניקיון ואישורים של השירותים הווטרינריים. אם המשפחות יקבלו אישור, אני אתמוך ביוזמה".

 

ד"ר לבל מסביר כי ככל הנראה, מקורה של הכלבת הוא בשטחים, וששועלים נגועים בכלבת הגיעו משם לאזור השרון והפיצו את המחלה. "הפעילות לחיסול התופעה צריכה להתבצע במקביל על ידי מספר גופים, ביניהם השירותים הווטרינריים, שכבר התחילו במתן חיסונים לחיות הבר. 

 

"לוקח זמן עד שהחיסונים הללו תקפים אצל השועלים. הפתרון המיידי שלנו כווטרינרים של מועצות הוא לנקוט בהליכים משמעותיים כנגד המגיפה וניסיון לבלום אותה. אנחנו עושים את עבודתנו למען בריאות הציבור" טוען ד"ר לבל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
מגפת כלבת. חיות לא מחוסנות יורדמו או ישלחו להסגר ממושך
צילום איי פי
מומלצים