שתף קטע נבחר

ביטוח לאומי: קיצוץ קצבאות לעשירונים עליונים לא ישים

לעשירי הארץ קם תומך בלתי צפוי, בדמות המוסד לביטוח לאומי: לאחר הודעתו של ראש הממשלה כי הוא תומך בקיצוץ קצבאות הילדים של ילדי העשירונים העליונים, הודיע המוסד לביטוח לאומי כי החלטה זו אינה ישימה, לא מעשית ולא ערכית

בעקבות הודעתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, אתמול (א') על תמיכתו בקיצוץ קצבאות הילדים לילדי העשירונים העליונים, כפי שהוצע על-ידי השרים לבנת ונוה, טוענים בכירים במוסד לביטוח לאומי כי הצעה זו אינה ישימה.


המוסד לביטוח לאומי לא יכול כיום לעקוב אחר מקבלי הקצבאות מקרב בני העשירון העליון, זאת מאחר ואגף מס הכנסה שבשמשרד האוצר הכשיל את יכולתו זו.


מנכ"ל הביטוח הלאומי הפורש, פרופ' יוחנן שטסמן, סיפר במסיבת עיתונאים עם פרישתו כי הציע להקים מאגר מידע ממוחשב המשותף למוסד לביטוח לאומי ולמס הכנסה, שיעדכן את המוסד הלאומי בהכנסות מקבלי הקצבאות. 


חיים פיטוסי, דובר המוסד לביטוח לאומי, אמר שקובץ השכר של העצמאים והשכירים במשק מעודכן לנתוני השכר של 2001, ומאז חלו שינויים רבים בשכר, כך שלא ניתן לפי קובץ זה לערוך קיצוץ בקצבאות לעשירונים כאלה או אחרים.


הכנת קובץ מעודכן יותר מזה הקיים אומנם החלה, אך הכנתו צפויה לארוך כשלוש שנים ועלות הקמתו המשוערת  היא כ-20 מיליון שקלים.


גורמים בכירים בביטוח לאומי אף הוסיפו וטענו כי הביטוח הלאומי מתנגד להצעת הקיצוץ של הממשלה "מטעמים מוסריים". לדבריהם, הגבייה משני העשירונים העליונים מכניסה למוסד לביטוח לאומי כשבעים עד שמונים אחוז מהכנסותיו, ולכן יש בעיה לקצץ דווקא בקצבאות עשירונים אלה.


פורסם לראשונה 15/02/2004 21:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
העלתה את ההצעה. לבנת
צילום: טל כהן
צילום: עמית שאבי
מאגר ממוחשב. שטסמן
צילום: עמית שאבי
מומלצים