שתף קטע נבחר

בית המשפט הורה לגלעד שרון למסור המסמכים

"קיים חשש כי המסמכים הועברו ל'עיר מקלט'", כתבו השופטים, וקבעו כי הדיון יחזור לבית משפט השלום, שם יצטרכו שרון ועורך דינו לשכנע כי אין להם את המסמכים שדורשת המשטרה. עורך דינו של שרון הודיע כי יערער לעליון. שרון טען כי הציג את כל המסמכים שברשותו. המדינה טענה שבידיו מסמכים נוספים שטרם הציג, זאת למרות הוראת בית משפט השלום בנושא

גלעד שרון הפסיד שוב בבית המשפט: בית המשפט המחוזי בתל-אביב הורה הבוקר (יום ב') לגלעד שרון, בנו של ראש הממשלה, להגיש למשטרה כל מסמך שנדרש על ידה, גם אם אינו בידיו. עורך דינו, מיכה פטמן, הודיע שיערער על ההחלטה לבית המשפט העליון.

 

השופטים, דבורה ברלינר, זאב המר ויהודית שיצר, נענו לבקשת עו"ד פטמן לעכב את ביצוע ההחלטה בשבוע, כדי שיוכל לערער. השופטים קבעו בנוגע למסמכים כי הדיון בנושא צריך לחזור לבית משפט השלום, ועורך הדין פטמן צריך לשכנע את השופטת, במידה ואין לו את המסמכים, מדוע אין לו אותם - ומדוע הוא אינו יכול להשיג אותם.

 

בנוגע לקלטות של גלעד שרון קבעו השופטים קביעה דומה. שרון הבן יוכל לעשות זאת בדיון במעמד צד אחד, כדי לא לחשוף פרטים שאינו מעוניין בהם.

 

בהחלטתם כותבים השופטים כי טענתו של עורך הדין פטמן, לפיה החלטת בית המשפט העליון קבעה שעל שרון להגיש את המסמכים שברשותו בלבד, איננה עומדת במבחן הסבירות. "מה הואילו חכמים, שקבעו כי על מסירת המסמכים לא חלה זכות השתיקה, אם המערער יכול על דעת עצמו 'לסנן' את האמור בצו ולהימנע ממסירת מסמכים מסויימים, פשוט על ידי כך שיצהיר כי אינם מצויים בידו?" נכתב בהחלטה.

 

השופטים מוסיפים:  "גם תוך יציאה מנקודת הנחה, כי המערער או כל אדם אחר במצבו יצהיר את האמת בנושא המצאותם של המסמכים בידו - הרי קיים החשש כי הוא העביר את המסמכים ל'עיר מקלט' כלשהי והוציא אותם מאחזקתו על מנת שלא ייאלץ למוסרם".

 

השופטים גם דנו בטענתו של גלעד שרון האם הוא צריך להתאמץ כדי להשיג מסמכים שאינם ברשותו הפיזית וזאת כדי לסייע למשטרה בחקירתה, על כך כותבים השופטים כי בנושא זה מילת המפתח היא מידתיות: "החשוד צריך לאפשר השגת מסמכים, גם כאלה שאינם בידו פיזית, במידה הראויה".

 

הפסד בערכאה שנייה

 

זהו הפסד בערכאה שניה לגלעד שרון, לאחר שבית משפט השלום הורה לו לפני כחודש למסור למשטרה את המסמכים שלדבריה, טרם העביר בהתאם לצו שהוציא בית המשפט העליון לגילוי המסמכים.  


גלעד שרון העביר למשטרה חלק מהמסמכים, אולם הפרקליטות טענה כי לא העביר למשטרה את המסמכים החשובים. השופטת קבעה בדיון כי טענתו של גלעד שרון כי מסר את כל המסמכים, מכובדת בעיניה, אך בגלל הראיות שהציגה המשטרה, אין די בטענה זו. 


בדצמבר האחרון העבירו עורכי דינו של גלעד שרון למשטרה את המסמכים הקשורים לפרשת סיריל קרן. זאת לאחר שבית המשפט העליון קיבל את עירעור המדינה בנושא, וקבע כי לא עומדת לבנו של ראש הממשלה זכות השתיקה בנושא. 


עורכי דינו של גלעד שרון העבירו את המסמכים, שבתחילה סירב למסור, ישירות ליחידה הארצית לחקירות בינלאומיות של המשטרה. בכך דילגו על הערכאה השיפוטית, שיכולה היתה באופן עקרוני לאשר לשרון לא להעביר את כל המסמכים.

 

פרשת המסמכים של גלעד שרון כבר עברה את כל הערכאות השיפוטיות, וחזרה שוב מטה. נראה שגם הבוקר לא תיאמר המילה האחרונה בפרשה. אולם, אם אכן יצטרך למסור את הקלטות והמסמכים, תוכנם צפוי להשפיע על ההחלטה האם להגיש כתב אישום נגד רה"מ בפרשת "האי היווני".


פורסם לראשונה 16/02/2004 00:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הפסיד שוב. גלעד שרון
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
שרון ובנו עמרי יחד עם סיריל קרן
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
מומלצים