שתף קטע נבחר

מטוס אף-18 של הצי מוצע למכירה באתר ebay

אם אתם תושבי ארה"ב ויש לכם כמה מיליוני דולרים לביזבוזים, תוכלו לרכוש לעצמכם מתנה נחמדה לחג: מטוס קרב אמיתי של הצי האמריקני במחיר מציאה

באינטרנט אפשר למצוא הכל. עובדה: מטוס קרב מדגם F-18 של הצי האמריקני עומד בימים אלה למכירה באתר ebay.

 

עד כה הוגשו כ-150 הצעות למכרז, כשההצעה הגבוהה ביותר, נכון לשעת פרסום הכתבה, עומדת על 8 מיליון דולר, ועוד היד נטויה. מדובר במחיר מציאה בהתחשב בעובדה שתג המחיר של מטוסים אלה עמד בשנת 1997 על 28 מיליון דולר.

 

המטוס היה שייך בעבר ל"מלאכים הכחולים" - הצוות האווירובטי של הצי והוא מוצע למכירה מפורק בחלקו. המתווך בעסקת המכירה מציין במודעה כי הרוכש יוכל לבחור לקבל את המטוס מוכן לטיסה, צבוע ומצוייד בכל הרשיונות, אך אז יידרש לשלם עוד שמונה מיליון דולר. המכירה תסתיים ב-19 בפברואר.

 

את המטוס מעמיד למכירה מייק לנדה, בעל חברת סחר העוסקת במכירת מטוסים וציוד תקשורת. לנדה משמש כמתווך בעסקה במקומו של הבעלים, שעל זהותם הא שומר בקנאות. לדבריו, הבעלים רכשו את המטוס באופן חוקי, והוא אפילו סיפר שלאחר שפירסם את המודעה באתר, זכה לביקור של סוכני FBI שביקשו לוודא שלא מדובר בבדיחה או בפעילות בלתי חוקית כלשהי.

 

לנדה סיפר ל-ynet כי המודעה המפורסמת כעת באתר היא הניסיון השני שלו למכור את המטוס. בניסיון הראשון הוצעה הצעה אחת של מיליון וחמישים אלף דולר אך מאוחר יותר התברר שלא מדובר בהצעה אמיתית והמכירה בוטלה.

 

"הפעם", מדגיש לנדה, "המודעה מקבלת הרבה יותר פניות ואני מקווה שיהיה זוכה אמיתי". הפעם גם מופיעה במודעה הערה שקוראת לרוכשים הפוטנציאלים להתקשר למשרדיו של לנדה כדי לקבל פרטים, וכן הערה המבקשת שרק "מתעניינים רציניים" יגישו הצעות "ושלא יבזבזו את הזמן שלנו לשווא".

 

מוכרים הכל

 

באתר ebay אפשר למצוא מכל הבא ליד, ובעבר נרשמו שם לא מעט מכירות מוזרות: עיירה שלמה בקליפורניה נמכרה תמורה קצת יותר ממיליון דולר, נושאת מטוסים (בלי המטוסים) נמכרה תמורת כ-90 מיליון דולר, וכן הוצעו למכירה רוח רפאים, חיידקי שפעת של פול מקרטני ואפילו שיער של סטודנטיות מישראל. היו גם כמה פריטים שהוצעו למכירה ומנהלי האתר הורידו אותם כגון כלי נשק, קולות בבחירות, שרידים של המעבורת קולומביה, משפחה שלמה ואדם שרצה למכור את גופו.

 

בכל אופן, מכירת מטוס צבאי אינה מעשה שכיח. אחת השאלות שהתעוררה הייתה האם אכן מדובר במטוס אמיתי של הצי האמריקני.

 

העיתון "פנסקולה ניוז ג'ורנל" מצטט דובר מטעם "המלאכים הכחולים", שבדק את נתוני המטוס ואישר שמדובר בדבר האמיתי ושמטוס אכן שימש את הצוות האווירובטי בעבר. "זה מטוס שטס עבור 'המלאכים הכחולים' בשנות ה-90 והוצא מהשירות בשנת 1994", אמר הדובר.

 

האישור הרשמי הזה עונה על שאלה אחת אך מעורר שאלות נוספות שכן מכירה של מטוס צבאי לגורם אזרחי אסורה על פי תקנות הפנטגון. רוב המטוסים המסיימים את שירותם נשמרים במחסנים לעיתות מלחמה, מושכרים למוזיאונים או יוצאים לגמלאות ב"בית קברות למטוסים", לאחר שמוסר מהם כל הציוד הרגיש כגון כסאות מפלט וציוד ניוט צבאי.

 

בכל מקרה, גם אם נמכר מטוס שכזה לגורם אזרחי, הצבא אוסר עליו למכור אותו לצד שלישי. אולם על פי המודעה באתר, לא רק שהמטוס נמכר לצד שלישי, הוא גם מעולם לא "הוצא לגמלאות". במודעה נטען שהמטוס עדיין כולל מתקנים לנשיאת פצצות, מיכלי דלק נתיקים וציוד נוסף.

 

לנדה מציין במודעה שהמטוס לא טס מזה כמה שנים וכן הוא מדגיש כי הרוכש חייב להיות תושב ארה"ב. עוד מצויין במודעה כי על המכירה חלות הגבלות היצוא של הצבא, כלומר שהרוכש לא יוכל להוציא או להטיס את המטוס מתחומי ארה"ב.

 

מייק לנדה הוא מוכר ותיק ומנוסה ב-ebay. בין השאר מציעה החברה בבעלותו ציוד תקשורת תמורת עשרות בודדות של דולרים אבל גם מסוקים ומטוסים במאות אלפי דולרים. המוצר היקר ביותר שהוא מציע מכונה "מכונת טיסה מיוחדת", שלדבריו "מסוגלת להמריא אנכית ותבשר מהפיכה בתחום התעופה". הוא דורש תמורתה עשרה מיליון דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
F-18 של המלאכים הכחולים. רק היום
מומלצים