שתף קטע נבחר

הכסף להתנחלויות: בשינוי נעלמו, בליכוד התבלבלו

ביום שאחרי העברת עשרות המיליונים לבנייה בהתנחלויות - על חשבון תקציב לזוגות צעירים - מנסים חברי ועדת הכספים להסביר מה קרה. בשינוי בכלל לא ידעו על ההצבעה, בליכוד הצביעו בכל דרך אפשרית כי לא ממש הבינו במה מדובר. בשמאל טוענים כי היה כאן "דיל" פוליטי. כך מחלקים כספים במדינת ישראל

כיצד עברו בתוך דקות 51 מיליון שקלים מתקציב לזוגות צעירים - לבנייה בשטחים? ביום שאחרי ההצבעה שעוררה סערה, רבים מחברי הכנסת בוועדת הכספים מתקשים להסביר את אופן הצבעתם - או אי הצבעתם.

 

רבים במערכת הפוליטית מודים כי לא ניתן להסביר כיצד מצד אחד מתכנן ראש הממשלה שרון תוכנית התנתקות, שכוללת פינוי של התנחלויות - ומצד שני מעבירה הקואליציה תקציב לבנייה נוספת ביישובים מעבר לקו הירוק. האם היה כאן "דיל פוליטי" עם מפלגות הימין, כפי שטוענים בעבודה ובשמאל?

 

תזכורת: מדובר בכספים שהועברו ל"משכנתאות האגודה", עמותות שמטרתן לפתח את הבנייה באזורים המוגדרים כמועדפים מבחינה לאומית. עמותות אלו מקבלות כספי מדינה, המשמשים לצורכי בניית בתים, ולאחר שאותם ארגונים מוכרים את המבנים, כספי ההלוואה מוחזרים אל המדינה.

 

ומאיפה הגיע הכסף? 51 מיליון השקלים נלקחו מתקציב משרד השיכון, מתוך סעיף הסיוע לזוגות ותיקים בארץ ומחוסרי דיור. סעיף זה, שמעניק אשראי לזוגות צעירים שמעוניינים לרכוש דירה, מתוקצב ב-3 מיליארד שקלים מדי שנה. ההעברה התקציבית אושרה בוועדה ברוב של 8 מול 7, כאשר בין התומכים נמנו 6 ח"כים של הליכוד, ח"כ אחד של האיחוד הלאומי ואחד של המפד"ל.

 

השאלה הגדולה ביותר סביב העברת הכספים עוסקת ב"היעלמותם" המסתורית של חברי הוועדה מ"שינוי", הנחשבים למתנגדים תקיפים להעברות תקציב להתנחלויות. בשינוי טוענים היום: "העברה התקציבית לא הופיעה בסדר היום של דיוני הוועדה, לא ידענו עליה מראש".

 

ואיפה היו חברי הכנסת מטעם המפלגה? ח"כ רוני בריזון שהה בעת ההצבעה במחיצתו של מנהיג מפלגתו, השר טומי לפיד. ואילו ח"כ אהוד רצאבי, חברו לוועדה, נופש כעת בחו"ל - ובשינוי מתברר, לא דאגו למצוא מחליף להצבעות.

 

אבל לא רק בשינוי מכים על חטא ביום שאחרי. ח"כ אלי אפללו מהליכוד מודה כי "נרדם בשמירה". לטענתו, הדברים הוצגו לפני ההצבעה בצורה אחרת לחלוטין - ורק הבוקר הבין שהתקציב המדובר הועבר להתנחלויות."לא ידעתי שזה כסף להתנחלויות, זה לא הוגדר כך. לו הייתי יודע, לא הייתי מצביע. הציגו לנו את זה אחרת לגמרי", גורס אפללו.

 

ובליכוד, מסתבר, לא היתה הצבעה אחידה בנושא. חבר הכנסת מגלי והבה, למשל, נמנע, לדבריו כי לא קיבל "הסבר משכנע לשינויים שעשו בתקציב ונועדו לשרת את מדיניותו של שר השיכון אפי איתם, וכל זה על חשבון מיעוטים".

 

ח"כ רוחמה אברהם מהליכוד דווקא תמכה. "אני לא מבינה על מה המהומה", היא אומרת, "עשו כותרות יתר על המידה מהסיפור הזה". לטענתה, "מנכ"ל משרד השיכון הבהיר כי חלק ניכר מהתקציב נועד להתחייביות קודמות. מה רצו, שלא נצביע?"

 

גם ח"כ חיים כץ מהליכוד, שנחשב בדרך כלל ל"ילד הרע" של הקואליציה בוועדת הכספים, החליט לתמוך. "אני חלק מהקואליציה לא? קיבלתי את דין המפלגה. צריך לדאוג למתיישבים. כל עוד הם שם - אי אפשר להפקיר אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך אתר הכנסת
אפללו. לא הבנתי
צילום: מתוך אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
רצאבי. חופשה נעימה
צילום: אתר הכנסת
צילום: מתוך אתר הכנסת
אברהם. מה, לא נצביע?
צילום: מתוך אתר הכנסת
צילום: דני סלומון
הבנייה בהתנחלויות. עוד 51 מיליון
צילום: דני סלומון
מומלצים