שתף קטע נבחר

"מי שייגע בארץ ישראל, יאבד את כסאו"

כך אמר הרב הראשי לשעבר, אברהם שפירא, בכנס חירום בהשתתפות 200 רבנים בירושלים, בעקבות תוכנית ההתנתקות של שרון. הרב דוד חי כהן מבת-ים אמר: "פירוק יישובים - פשע נגד העם היהודי לדורותיו". ועוד מימין: "הכנסת שוללת נסיגה ללא תמורה" - זו הודעת הסיכום שהתקבלה הערב במליאה, בתום דיון סוער שעסק ב"תוכנית לפינוי יישובים בחבל עזה ומשאל עם"

ההתנגדות מימין לתוכנית ההתנתקות של שרון: "הכנסת שוללת נסיגה ללא תמורה", זו הודעת הסיכום שהתקבלה אמש (ג') במליאה, בתום דיון סוער שעסק ב"תוכנית לפינוי יישובים בחבל עזה ומשאל עם".

 

בנוסף, התקבלה הודעת הסיכום שהגישו סיעות האיחוד הלאומי, ש"ס והמפד"ל שלפיה "הכנסת מחזקת את ידי מתיישבי חבל עזה, שכפי שאמר שרון בעבר 'הם הציונים האמיתיים'".

 

כמו-כן קובעת הצעת הסיכום כי הכנסת קוראת לרה"מ להביא לדיון ולהכרעה את תוכניתו, לפני כל מהלך מדיני אחר .

 

להודעות הסיכום אמנם אין משמעות מעשית, אולם הן מהוות איתות אזהרה פוליטי לתוכנית ההתנתקות של שרון.

 

הרב דוד חי כהן: "פשע נגד העם היהודי"

 

"כל דבר שייעשה כנגד הארץ, אין לו תוקף. הממשלה זמנית בארץ. חטא ופשע של פירוק ישובים הוא פשע נגד העם היהודי לדורותיו. מעשה בלתי אחראי, בלתי מוסרי, מסוכן ומסכן לא פחות מהסכם מינכן שנעשה ע"י הנאצים יימח שמם", כך אמר אמש הרב דוד חי כהן מבת ים, בכנס שנערך בירושלים בהשתתפות 200 רבנים מכל רחבי הארץ ומיש"ע.

 

הכנס התקיים תחת הכותרת: "כנס חירום של איחוד הרבנים למען עם ישראל וארץ ישראל ולמען שלמות התורה והארץ". הוא נערך בעקבות תוכניתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, לפנות 17 ישובים בעזה בתוכנית ההתנתקות החד-צדדית לפינוי ישובים בשומרון. בנוסף, ביום חמישי מתכוונים הרבנים לקיים בכותל "תפילה וזעקה" נגד תוכנית שרון.

 

במהלך הכנס אמר הרב הראשי לשעבר, הרב אברהם שפירא: "המציאות הוכיחה לכולנו כי חס ושלום מי שנוגע בארץ ישראל, מי שפוגע בה, ומי שחושב מחשבות שכאלו, מאבד את כיסאו ומאבד את שלטונו".

 

עוד אמר הרב שפירא: "אנו באים בשם התורה לחזק ולהתחזק, וכל הציבור כולו, רבנן ותלמידיהון, יזעקו ויפעלו, גם אם נצטרך להורות לציבור להתכנס בחבל עזה, בגוש קטיף, נעשה זאת בעזרת השם, בעוז, בגבורה ובגדולה, להכפיל ולשלש את נוכחות הציבור במקום ולא ניתן יד לפינוי ועקירת ישוב. לא רק שזה מנוגד לדין תורה ולמוסר, הרי גם לא דנים עליה בתוך ממשלת ישראל".

 

הרב שפירא הוסיף: "איננו מביעים דעה פוליטית, אלא דעת תורה, והשומע ישמע. על פי התורה, ארץ ישראל שלנו, אסור למוסרה לזרים, ובפרט שבכך עלול חלילה להתהוות סכנות של פיקוח נפש".

 

הרב הראשי לשעבר, מרדכי אליהו, אמר בנאומו בכנס: "שלא יחשוב מישהו שנבחר להיות שר שארץ ישראל שלו". בהתייחסו לאפשרות שייערך משאל עם על פינוי הרצועה אמר הרב אליהו: "גם אם ייעשה משאל עם, זה לא ישנה, למרות שייכשל, גם משאל העם".

 

הרב אליקים לבנון, רבה של ההתנחלות אלון מורה, אמר כי אם ראש הממשלה ייסע לארה"ב וייפגש עם נשיא ארה"ב, שיידע שהוא מביא איתו "צ'ק ללא כיסוי".

 

"אין סמכות לאיש"

 

בכנס הוציאו הרבנים דף עמדה בו נכתב בין היתר, "זכותו וחובתו של עם ישראל לארץ ישראל הינה זכות נצח של העם לכל הארץ וכל הדורות כולם. התוכנית לעקירת יישובים פורחים מאדמתם מנוגדת בתכלית לתורת ישראל ואסור להיות שותף לתוכנית זו בכל דרך שהיא".

 

עוד נכתב כי "על פי ההלכה, אין סמכות לשום אדם, מחוטבי עצים עד שואבי מים, כולל שרי הממשלה והעומד בראשה ולכל איש מדינה אחר, לפעול לקידום תוכנית הרסנית זו.

 

"אנו קוראים לכל המפלגות, השרים וחברי הכנסת, הנאמנים לאלוהי ישראל ולארצו, לפעול לכך שהתוכנית תסוכל על ידי דיון ודחייה בממשלה. אם חלילה תקבל הממשלה החלטה נוראה כזו, וכל שכן, אם ייסע ראש הממשלה להגשת התוכנית ללא החלטה בממשלה, על נאמני התורה והארץ לא לתת יד לזה ועליהם לפרוש ממנה לאלתר".

 

מזכ"ל אמנה, זאב חבר (זמביש), אמר בכנס כי "ראש הממשלה לפני שבועיים, אחרי סדרה של הצהרות ונאומים שבהם דיבר על ויתורים כואבים, ביניהם הקמת מדינה פלסטינית - הטיל את הפצצה של עקירת 17 ישובים בחבל עזה. אנחנו מתייחסים לתוכנית ברצינות, בכל החומרה. זאת לא עוד אמירה, כל הסימנים מראים שהכוונה היא רצינית".

 

עוד אמר זמביש: "התוכנית הזו, בניגוד לקודמותיה, איננה מותנית בשום דבר חיצוני. אין בה דרישה כלשהי או תמורה. זה דבר חד צדדי בטווחים של השנה הקרובה". זמביש אמר כי השיטה היא לזרוק "פצצה" ואז לומר, תירגע ויש עוד זמן ולאחר מספר שבועות נזרקת "פצצה" נוספת והגזירות הקודמות נשכחו והציבור התרגל אליהן.

 

זמביש פנה לרבנים ואמר להם: "אנחנו צריכים לשאוף לכך שלא יהיו דברים מסוכמים כי זה הדבר יהיה קשה עוד יותר. הדרך הנכונה היא להביא את הדברים להכרעה כבר בשלב הקרוב לדיון בממשלה. להערכתנו, התוכנית לא עוברת בממשלה ומה שמצטייר כרגע לפיו הציבור מקבל את התוכנית הוא לא נכון".

 

בינתיים, נמסר כי תנועת שלום עכשיו מתכוונת לפנות ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בדרישה שיחקור את דברי הרבנים הערב בכינוס, ולבדוק האם הוצאו פסקי הלכה הקוראים להסתה ולפגיעה בעקרונות הדמוקרטיים.

 

תנועת הציונות הדתית הריאלית שהוקמה לפני כחצי שנה ע"י צעירים בני הציונות הדתית ובוגרי מוסדותיה, מחתה הערב בתגובה כנגד ההשוואה שנעשתה בין תכנית ההתנתקות להסכם מינכן ע"י הרבנים: "ועד רבנים זה מנצל בצורה צינית את כוחו התורני ההלכתי והתקשורתי, ויוצר ניכור בציבור. רבנים אלו כבר אינם מייצגים את כלל הציבור הציוני-דתי, אלא פלג קיצוני בלבד בתוכו", לשון התגובה.

 

בקואליציה: תוקפים את שרון

 

בדיון אמש בעקבות תוכנית ההתנתקות של שרון, תקפו חברי קואליציה רבים את ראש הממשלה. חבר הכנסת אורי אריאל (האיחוד הלאומי) כינה את ראש הממשלה :"גנב, שקרן שגנב את דעת הבריות. עד לאן הידרדרת ראש הממשלה? אבד לך האומץ, אבדה לך בינתך. האיש הזה מעולם לא אמר לאף אחד שהוא יעשה בריחה חד צדדית'', טען אריאל. ''אם תראו לי שהוא אמר בריחה תחת אש, אתפטר באותה דקה'', הוסיף.

 

הדברים עוררו סערה במליאה והשר גדעון עזרא (ליכוד) הטיח באריאל: "הבוז לך ולדבריך, תתבייש לך". ח"כ רוני בראון (ליכוד) ניגש לאריאל ודרש ממנו התנצלות, אריאל חזר בו מדבריו וביקש למחוק אותם מהפרוטוקול.

 

ח"כ ענבל גבריאלי (ליכוד) תקפה אף היא את תוכניתו של רה"מ, וטענה כי היא "בבחינת הרמת ידיים והודאה על חוסר יכולת להילחם בטרור".


פורסם לראשונה 17/02/2004 19:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
"להכפיל ולשלש". הרב שפירא
צילום: זום 77
צילום: ערוץ 2
הכנס
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
פשע. הרב דוד כהן
צילום: ערוץ 2
צילום: דן בלילטי
דבריו של רה"מ רציניים. זאב חבר
צילום: דן בלילטי
צילום: דן בלילטי
תקף את שרון וחזר בו. אורי אריאל
צילום: דן בלילטי
צילום: ערוץ 1
"התוכנית היא הרמת ידיים". ענבל גבריאלי
צילום: ערוץ 1
מומלצים