שתף קטע נבחר

בלי עגבניות רקובות: פרס התקבל בחום בשוק הכרמל

יו"ר העבודה, מלווה בכמה ח"כים, הסתער על שוק הכרמל בתל אביב וזכה לקריאות עידוד "שמעון, מלך ישראל", ו"הו הא, מי זה בא ראש הממשלה הבא". בשוק ניסו לנחש את הסיבה לעיתוי לביקור: "בטח יש להם תיק גדול על שרון"

במקום עגבניות רקובות, נחתו עליו סוכריות. במקום קריאות בוז, הוא שמע קריאות בסגנון "שמעון, מלך ישראל", ו"הו הא, מי זה בא, ראש הממשלה הבא".

 

יו"ר מפלגת העבודה, שמעון פרס, מלווה בכמה מחברי הכנסת של המפלגה, בהם דליה איציק, עמרם מצנע, בנימין בן אליעזר, יצחק הרצוג, אפרים סנה ואחרים, הסתערו אתמול בצהריים (ג') על שוק הכרמל בתל אביב, מעוז הליכוד בדרך כלל, ולמרות החששות, עברו את המבחן בהצלחה רבה.

 

בשעה שתיים, מוקף במאבטחים ושוטרים רבים, צלל פרס לתוך מעמקי שוק הכרמל, שהיה ריק יחסית. בסטה אחר בסטה, מוכר אחר מוכר, עברו פרס, בחליפה ועניבה, ושאר חבריו ולחצו ידיים לעוברים ולשבים. פרס, מחויך כולו מקבלת הפנים החמימה יחסית, לא פספס אף אחד, ולא פספס אף הערה שנזרקה לעברו. הוא שמע גם את אלה שאיחלו לו להיות שוב ראש ממשלה, וגם את אלה שהבהירו לו, מעבר לתפוזים ולעגבניות, כי "זה השוק של ביבי, ולא יעזור בית דין".

 

"מי יציל את העם", זועק אחד מבעלי הבסטות לעבר פרס שעסוק באותם רגעים בטעימת תות אדום. פרס לא מפספס את השאלה, מפנה את ראשו לעבר השואל, וצועק לעברו: "אתם תצילו אותנו, ואנחנו נציל אתכם", הוא אומר, אבל המוכר לא משתכנע. "הכל אשליות", הוא צועק בחזרה לעבר פרס שנדחף אל הבסטה הבאה.

 

"יש להם בטח תיק גדול על שרון"

 

הביקור של אנשי סיעת העבודה הפתיע את קבועי המקום. הבחירות לא נראות בפתח, הממשלה יציבה, אריק הוא עדיין "מלך ישראל", ולמרות זאת, פוליטיקאים באים אליהם. "יש להם בטח תיק גדול על שרון", ניסה מישהו לנחש. "בגלל זה באו. שמעון, יש הפתעה בדרך", צועק האיש לעבר פרס. כשהוא לא זוכה למענה, הוא פונה לח"כ דני יתום: "אח שלך גבר", הוא אומר לו, בהתכוונו לח"כ אהוד יתום מהליכוד. "כבר אמרו לך את זה. הוא, הוא הגבר האמיתי". יתום, חמוש במשקפי שמש מתרחק מהמקום בצעדים מהירים.

 

לעומתו, דליה איציק פופולרית בשוק. היא קיבלה אין ספור הצעות לרכוש ביצים טריות ותחתוני חוטיני. לאיציק זה לא מפריע. צמודה לפרס, דחוסה בין המאבטחים שלו, היא צועדת, מרוצה מהתגובות, מאדם לאדם, מחבקת, מנשקת ולוחצת ידיים. היא היתה אחת מאלה שדחפו לקיים את הסיור הזה, ואת סדרת הסיורים שצפויה לנחות על השווקים ועיירות הפיתוח בשבועות הקרובים.

  

"יש אמירה בסיורים האלה", אומר ח"כ יצחק הרצוג. "אנחנו מקרינים שאנחנו כבר לא מסוכסכים, שיש אלטרנטיבה".

 

"הזמינו אותנו, אז באנו"

 

הסיור מסתיים במעין מסעדה קטנה, כוך קטן בו נפרס שולחן ארוך עם בשרים וסלטים. עמותת עובדי השוק, שפעלו כדי להביא את אנשי העבודה לשוק, מבטיחים לפרס כי אם אחד מהם יתקבל למרכז העבודה, הם יהפכו אותו לראש ממשלה.

 

פרס מעדיף לחזור לעניינים קצת יותר כלליים: "האנשים הגיעו למסקנה שהמצב בשפל", הוא אומר. "הזמינו אותנו לפה, אז באנו. יש אבטלה, יש רעב, ואפשר לעשות את זה אחרת. אם אתם רוצים להחליף את המצב, תחליפו את הממשלה".

 

אבל אנשי השוק עדיין לא ממהרים לחתום על טפסי התפקדות למפלגת העבודה. "אני איש ימין", אומר אחד מהם. "פניתי בעבר לפואד ולאלי בן מנחם, והם עזרו לאנשים. אני מוריד בפניהם את הכובע". "אל תוריד את הכובע", קוטע אותו פרס. "תחליף את ההצבעה שלך". על זה איש הימין כבר לא ממהר כל כך לחתום. "צריך אחדות", הוא אומר ומשתתק.

 

"אם כולם ישימו את שמעון בראש, וכל אחד יקבל תפקיד בכיר, תאמינו לי אתם תצליחו", אומר אחד מבכירי ועד עובדי השוק, ופרס מסמיק מנחת, עד שמישהו שוב מתעקש לקלקל לו את החגיגה. "אתם לא יודעים מה זה לרדת לעם, הוא אומר. "תרדו לעם, תראו מה כואב לו. אני רוצה שאדם רעב יישב בוועדת הכספים. בואו בערב תראו מה הולך פה, בין הבסטות, בין הפחים. אריק, שיהיה בריא, אבל ביבי, שפוגע באנשים – הוא בחיים לא יהיה עוד פעם ראש ממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
פרס. "מלך ישראל"
צילום: מאיר פרטוש
צילום דודו פריד
איציק. חלק מסדרת סיורים בשווקים
צילום דודו פריד
מומלצים