שתף קטע נבחר

נתניהו יחליט, רק כשידע "מה ישראל מקבלת בתמורה"

שרון ונתניהו נפגשו הערב. נתניהו אמר שהוא בעד הסכמים "המבוססים על הדדיות, כשבצעדים חד צדדיים ברור מה ישראל נותנת אך לא ברור מה היא מקבלת". שרון מקיים הערב בלשכתו דיון בתוכניתו בהשתתפות מופז ואיילנד, לקראת בוא השליחים האמריקנים מחר

ראש הממשלה, אריאל שרון, קיים הערב (ג') פגישה ראשונה עם שר האוצר, בנימין נתניהו, על תוכנית ההתנתקות. המטרה: למנוע התנגדות פעילה לתוכניתו.

 

הפגישה ארכה 50 דקות ובסופה אמר נתניהו כי יגבש עמדה בנושא התוכנית, רק כשידע מה התמורה שתקבל ישראל לנסיגה. בתום הפגישה, שהוגדרה בלשכת רה"מ כ"טובה" הוחלט כי תתקיים פגישה נוספת בין השניים בשבוע הבא.

 

נתניהו ביקש בפגישה הבהרות בכמה נושאים ש"מטרידים" אותו בתוכנית הנסיגה: מהי התמורה לנסיגה הישראלית הנרחבת בעזה, מה יהיה סדר הגודל שלה בעזה ובגדה, וכיצד התוכנית מתמודדת עם החשש מפני אפקט הנסיגה מלבנון (החשש למתן תמריץ לטרור).

 

נתניהו אמר לשרון כי הוא בעד הסכמים המבוססים על הדדיות, מדיניות שקבע בהיותו רה"מ, כשבצעדים חד-צדדיים ברור מה ישראל נותנת אך לא ברור מה היא מקבלת.

 

במהלך השיחה הועלו שורה של צעדים שיכולים לתת לישראל תמורה מדינית ובטחונית ומלשכת נתניהו נמסר: "נתניהו התרשם כי רה"מ מתכוון לפעול בכיוון זה".

 

נתניהו הבהיר שיקבע את עמדתו, לאחר שייקבעו כל מרכיבי התוכנית כולל מרכיבי התמורה לנסיגה. מוקדם יותר הערב נשא נתניהו נאום במרכז הבינתחומי בהרצליה ובו לא התייחס לשאלת ההתנתקות מרצועת עזה.

 

בסביבת רה"מ מסבירים כי נושא התמורה הוא הנושא המרכזי הצפוי בדיון בנושא עם האמריקנים.

 

דיון בהשתתפות מופז ואיילנד

 

הערב מקיים שרון בלישכתו דיון בתוכנית ההתנתקות בהשתתפות שר הביטחון, שאול מופז, ראש המועצה לביטחון לאומי, גיורא איילנד, וגורמי צבא. זאת לקראת הפגישה הצפויה מחר בין שרון  לבין השליחים האמריקנים. 3 השליחים יכינו גם את הפגישה בין שרון לנשיא בוש.

 

אחת האופציות שרה"מ מבקש לבחון עם האמריקנים היא הקפת שלושת גושי ההתנחלויות הגדולים בגדר הביטחון, נושא שהממשל האמריקני התנגד לו עד כה (בטענה שהדבר מצטייר כנסיון לקבוע עובדות מדיניות לפני הסדר קבע).

 

ההערכה היא ששרון יציג בפני האמריקנים את האפשרות שישראל תשאיר נוכחות צבאית בחלק מן ההתנחלויות שיפונו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו. "בעד הדדיות"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רויטרס
שרון. דיון לקראת בוא השליחים
צילום: רויטרס
מומלצים