שתף קטע נבחר

"אם היתה גדר - היתה לי היום משפחה"

כך אומר ל-ynet אבי אוחיון ששכל את ילדיו בפיגוע ויוצא להפגין מול בית הדין הבינלאומי בהאג שייחל את דיוניו בנושא הגדר ביום שני. אוחיון אינו מתלבט באשר לתוואי - "ברגע ששמים את חופש התנועה מול הזכות לחיות, אין פה משוואה". בהולנד נערכים הישראלים והפלסטינים לקרב ההסברה ברחובות האג, ובשטחים נערך צה"ל להפגנות המוניות לאורך הגדר

הקרב על דעת הקהל בהאג:  אבי אוחיון, ששכל את ילדיו מתן בן ה-5, נועם בן ה-4 ואת אמם רויטל בפיגוע בקיבוץ מצר, יוצא עם נפגעי טרור נוספים כדי להשתתף במערכה התקשורתית מול ארגוני שמאל וארגונים מוסלמים במהלך הדיונים בבית הדין הבינלאומי על הגדר שיחלו ביום שני.

 

 

הבוקר (יום ו') סיפר אבי אוחיון ל-ynet: "אני יוצא להאג כחלק ממשלחת שמשרד החוץ ארגן. אנחנו הולכים לספר את הסיפור האישי שלי: אם היתה גדר - היתה לי היום משפחה.

 

"לי חשוב שבהאג לא ישמעו רק צד אחד. כל פלסטיני שלא יכול להגיע למקום העבודה שלו בגלל הגדר לא עומד מול חיי הילדים שלי. שהאנשים בבית הדין יחליטו מה יותר נכון".

 

"בהאג מוגש כתב אישום נגד מדינת ישראל, כשבכל המסמכים המילה טרור לא מוזכרת אפילו פעם אחת", אמר אוחיון. לדבריו, "ישראל עושה צעד נכון כשמבחינה רשמית היא לא מכירה בסמכות בית הדין. כל מדינות אירופה שלחו תצהירים דומים. המשפט מכור מראש מבחינת ישראל, אבל גם ארה"ב ואירופה סבורות כך".

 

"המשוואה - חופש התנועה מול הזכות לחיות"

 

אוחיון התייחס למחלוקת על תוואי הגדר ואמר כי "ברגע ששמים את חופש התנועה מול הזכות לחיות, אין פה בעיני משוואה. קודם כל צריך לחיות. שלא נהיה מאויימים בכל צעד שאנחנו עושים, שהילדים לא יפחדו לישון בחדר השינה שלהם. כרגע, אחרי שלוש שנים עלינו לדאוג שזה ייפסק. אחר כך - ממקום של כוח, כשייפתרו את בעיית הטרור, נוכל לעזור לפלסטינים לפתור את הבעיות שלהם".

 

הוא מדגיש: "הוויכוח על התוואי הוא לגיטימי, אבל קודם כל עלינו לבנות גדר. אם אחר כך נצטרך להזיז אותה, אפשר יהיה לעשות את זה.

 

"כבר 30 שנה אנחנו חושבים בשביל הצד השני. עד לפני שנה לא היתה אפילו קילומטר אחד של גדר סלולה. מה אז היה התירוץ לטרור? התנועה אז היתה חופשית. התהליך נכשל והורגים אותנו. אנחנו צריכים לדאוג לעצמנו, כל המטרה של הגדר היא לדאוג לאזרחי ישראל. אחרי שכל הגדר תיסלל, כשנהיה מספיק בטוחים וכשלא יהרגו בנו, רק אז נוכל לחזור למסלול מדיני".

 

ההיערכות בהאג

 

צוות של משפטנים פלסטינים בסיוע עורכי דין מצרפת, בריטניה ובלגיה יציגו בפתח הדיון ביום שני בפני בית הדין בהולנד את הטענות הפלסטיניות. לאחר שמיעת הטענות, יופיעו הנציגים השונים בפני בית הדין, רובם ממדינות ערב.

 

ב-ynet דווח לראשונה כי כל חברי סיעת חד"ש-תע"ל ייצאו ביום ראשון לבית הדין הבילנאומי בהאג כדי להשתתף בקמפיין נגד גדר ההפרדה לקראת הדיון בנושא הצפוי ביום שני.

 

מדינת ישראל מחרימה אומנם את הדיון בשאלת חוקיות גדר ההפרדה, אך היא נערכת למערכה הגדולה על דעת הקהל במקום.

 

איש העסקים היהודי-אמריקני ג'ואי לואו, שולח להאג עשרות סטודנטים ישראלים בעלות של כ-50 אלף דולר להפגין מול בית-הדין הבינלאומי, וכדי להכין תשובה ציונית למופע ההסברתי הגדול והמושקע שמתכננים ארגונים מוסלמיים במקום. 

 

גם התאחדות הסטודנטים היהודית העולמית "ווג'ס" והסוכנות היהודית שולחים להאג משלחת של עשרות סטודנטים ישראלים כדי לייצג את עמדת ישראל.

 

מול הארגונים היהודים מתכננים ארגונים מוסלמים רבים להפגין במקום. משטרת האג נערכת בכוחות מתוגברים לשמור על השקט במהלך ימי הדיונים והיא תקפיד ליצור חיץ בין קבוצות המפגינים הרבות הזורמות למקום, במטרה למנוע מעשי אלימות והתנגשויות. רק ביום שני, יום פתיחת הדיונים יורשו שני הצדדים להפגין זה לצד זה.

 

צה"ל נערך ל"יום הזעם"

 

בתוך כך נערכים בפיקוד מרכז בצורה מתוגברת לקראת הפגנות פלסטיניות קשות סמוך לגדר ההפרדה על רקע פתיחת הדיונים בנושא בבית הדין הבינלאומי בהאג. 

 

הרשות הפלסטינית הכריזה על יום שני, בו יתחילו הדיונים כעל "יום זעם". כשבמסגרתו, מתוכננות הפגנות בנקודות רבות ביהודה ושומרון נגד בניית הגדר.

 

בעקבות ההכרזה והחשש מהסלמה בעימותים, ובשל ניסיון העבר, הוחלט בצה"ל להיערך והאלוף משה קפלינסקי הינחה להעביר ריענון נהלים לכל היחידות בשטח. במקביל, נבדק הציוד לפיזור הפגנות במחסומים ונבדקו האמצעים לפיזור הפרות סדר ביחידות.

 

היום בצהריים מפגינים פעילי שמאל ותושבי כפרים פלסטינים נגד גדר ההפרדה סמוך להר אדר.


פורסם לראשונה 20/02/2004 09:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
"קודם כל לדאוג לעצמנו". אבי אוחיון
צילום: רוני שיצר
צילום: שאול גולן
סטודנטים ישראלים בדרך להאג
צילום: שאול גולן
צילום: גבי מנשה
איש העסקים ג'ואי לואו. תשובה ציונית
צילום: גבי מנשה
צילום: אייל הראובני
הפגנה מול גדר ההפרדה. ארכיון
צילום: אייל הראובני
צילום: טל כהן
שוב חיילים מול מפגינים. ההפגנה במסחה
צילום: טל כהן
מומלצים