שתף קטע נבחר

פאוול שיבח את שרון, אך דרש שיפור בחיי הפלסטינים

ראש הממשלה זכה לתשבוחות על דבקותו ב"מפת הדרכים", אך שב ונדרש לפנות מאחזים ולהקפיא את הבנייה בשטחים. הביקורת החריפה ביותר של מזכיר המדינה הופנתה כלפי ערפאת

יממה אחרי פגישתו עם שליחי הממשל, זוכה ראש הממשלה לשבחים מפיו של מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול.

 

בנאום באוניברסיטת פרינסטון בירך פאוול את אריאל שרון, ששב באוזניי השליחים הבכירים על מחוייבותו לתוכנית "מפת הדרכים" ולחזון שתי המדינות של הנשיא בוש. עם זאת, הפציר מזכיר המדינה בשרון לאפשר לפלסטינים לחיות חיים טובים יותר, בהזכירו ש"העולם הערבי צופה מהצד". 

 

בנאומו שב פאוול על מחוייבותה של וושינגטון להקמת מדינה פלסטינית עצמאית, ועל דרישתה מישראל "להיפטר" מהמאחזים הלא-חוקיים ולהקפיא את הבנייה בהתנחלויות. עוד קרא פאוול לישראל לפעול לשיפור הכלכלה הפלסטינים ולהקל על חיי התושבים העוברים במחסומים. הוא ציין כי לכל הדברים הללו תהיה השפעה נרחבת בעולם הערבי כולו.

 

את הגורם העיקרי לקריסת תהליך השלום, ולכך שאין לחימה מצד הרשות הפלסטינית נגד תשתיות הטרור, הטיל פאוול על יאסר ערפאת. לדבריו, יו"ר הרשות הביא לקריסת ממשלתו של אבו-מאזן, וכעת פוגם בסיכויי הצלחתה של ממשלת אבו-עלא. "ערפאת מחבל במאמצי הממשל לשים קץ לפעולות הטרור נגד ישראל", אמר.  

 

את נאומו נשא פאוול במלאות מאה שנים להולדתו של הדיפלומט האמריקני ג'ורג' קיינן, שחזה את "המלחמה הקרה" ואת קריסתה של ברית-המועצות מבפנים. מזכיר המדינה הישווה בין המאבק בקומוניזם הבינלאומי של אז למאבק בטרור הבינלאומי של היום, ואמר כי ארצו לא תשלים עם תפוצת נשק גרעיני.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העולם הערבי מתבונן מהצד. פאוול
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
לשפר את חייהם. שרון
צילום: איי אף פי
מומלצים