שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לתינוק יש חום? זה ימנע ממנו אלרגיות בגיל מאוחר
  תינוקות שסבלו מעליית חום לפני יום ההולדת הראשון שלהם, היו בסיכון נמוך יותר לפתח אלרגיות בגיל 6 או 7. מחקר חדש
  מחקר חדש מגלה שזיהומים מוקדמים, עד גיל שנה, מגינים על הילדים מהתפתחות אלרגיות בגיל מבוגר יותר. חוקרי התופעה אומרים שהממצאים של המחקר החדש תומכים בתיאוריה של ההיגיינה לפיה חשיפה מוקדמת לזיהומים עוזרת לחזק את מערכת החיסון הצעירה ומגינה על הילדים ממחלות אלרגיות בהמשך חייהם.

   

  "תיאורית ההיגיינה מוכרת היטב אך עדיין לא מוכחת", אומר ד"ר קנת' אדאמס, שמפקח על המחקר, שמומן באמצעות המכון הלאומי האמריקאי לאלרגיות ומחלות זיהומיות. "הממצאים של המחקר הזה מחזקים את התיאוריה, ואחרי מחקר נוסף, עשויים להוליך לטיפולים מונעים לאסתמה ולאלרגיות".

   

  החוקרים אומרים שהשכיחות של האלרגיות והאסתמה בילדים עלתה מאד בשנים האחרונות, והמחקר הנוכחי נותן עדות לכך שירידה בחשיפה למזהמים אפשריים היא אחת הסיבות לעליה הזאת. תוצאות המחקר מתפרסמות בגיליון החדש של ה-Journal of Allergy & Clinical Immunology.

   

  החוקרים עקבו אחרי קבוצה של 441 ילדים מרגע לידתם עד גיל 6 או 7 לראות אם עליית חום, שמעידה על חשיפה לזיהום, לפני גיל שנה, הייתה קשורה להתפתחות אלרגיה או אסתמה בגיל מאוחר יותר. מתוך 441 הילדים, כמחצית (47%) פיתחו חום עד גיל שנה, עקב דלקת אוזניים או זיהום בדרכי הנשימה העליונות או התחתונות.

   

  כשהילדים נבדקו בין הגילאים 6 ו-7, החוקרים מצאו ש 50% מאלה שלא סבלו מעליית חום בשנת חייהם הראשונה הפכו רגישים לחומרים שגורמים לאלרגיה בשכיחות גבוהה, כמו קרדית אבק הבית, חתולים וצמחים שונים.

   

  אצל ילדים שסבלו מעליית חום אחת בלבד, ירדו האחוזים של אלו שפיתחו אלרגיות בגיל 6-7 ל-46.7%, ואלו שסבלו משני אירועים של עליית חום או יותר במהלך שנת חייהם הראשונה נהנו מההגנה הטובה ביותר - רק 31.1% מקבוצת הילדים הזאת פיתחו אלרגיה בין הגילאים 6 ו-7.

   

  "לא ציפינו שלעליית חום תהייה השפעה כל כך ברורה וחוזרת על עצמה", אומרת החוקרת ד"ר קריסטין ג`ונסון מדטרויט. "זה ממש מעניין שככל שלילד היו יותר אירועים של עליית חום, כך פחת הסיכון שלו/שלה לפתח אלרגיה".

   

  החוקרים אומרים שלמרות שהממצאים האלה תומכים ישירות בתיאוריה של ההיגיינה, צריך מידע נוסף כדי לקבוע את סוגי הזיהומים שמגינים מפני אלרגיות והסבר מדויק איך זה עובד.

   

  "אני שב וכותב שוב ושוב על הנושא המעניין הזה, משום שיש לנו נטייה בעולם המתועש לעטוף את התינוקות בצמר גפן ולדאוג מאד אם הם חולים", אומר ד"ר גבעון, מומחה לרפואת ילדים, "אבל מסתבר שדווקא חשיפה לזיהומים חיונית לגירוי מערכת החיסון הבלתי בשלה שלהם כדי שתלמד להגיב בצורה תקינה לגירויים בעתיד, ולא להגיב בצורת אלרגיה, שפרושה ביוונית 'תגובה אחרת, שונה'.

   

  "כך גם לגבי החיסונים: הם אמנם פטרו אותנו מעונשן של מחלות קשות וקטלניות, אך גרמו גם הם לעליה בשכיחות האלרגיה מאותה סיבה. מובן שעליהם איש
  לא מציע לוותר, למעט כמה גופים קיקיוניים שגורמים נזק בל ישוער, אבל בהחלט אין מקום למנוע מהתינוקות להיחשף לזיהומים פשוטים גם אם פרוש הדבר שיהיו חולים מספר ימים. מובן שחייבים להימנע מחשיפה מכוונת למחלות קשות ומסוכנות, אבל הצטננות פשוטה לא תזיק להם, ומסתבר שבטווח הארוך אפילו תועיל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  הזיהום בגיל המוקדם גורם להתחסנות מאלרגיות בגיל המבוגר
  צילום: סי די בנק
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים