שתף קטע נבחר

שיטת העינוי בגוונטאנמו: השיר של ברוס ספרינגסטין

אזרח ספרדי שנעצר באפגניסטן בחשד לחברות באל-קאעידה הוחזר לארצו ממחנה המעצר בקובה, ונזכר בשיטות בהם עינו אותו שוביו: "כל היום שמענו Born in the USA", ניסינו לאטום את האזניים במגבת". הוא שהה בתא זעיר, החום היה בלתי נסבל והאור דלק 24 שעות ביממה. ובספרד שוב נשלח למעצר

כשברוס ספרינגסטין הקליט את שירו Born in the USA (נולד בארצות-הברית), הוא ודאי לא התכוון לספק אמצעי עינוי לצבא ארצו. אך זה בדיוק מה שקורה בבסיס גוונטאנמו שבקובה, לפי עדותו של אחד העצירים ששוחררו משם.

 

אחרי שנתיים במעצר, בחשד להשתייכות לארגון אל-קאעידה, שב האזרח הספרדי חאמד עבד אל-רחמן אחמד לארצו. הדבר החזק ביותר שנחרט בזכרונו הוא המוסיקה הפטריוטית מבית היוצר האמריקני, אותה נאלצו הוא וחבריו לשמוע ללא הפסקה.

 

"כל היום שמענו את השיר הזה", הוא נזכר. "נאלצנו לשים מגבות רטובות על הראש, כדי לאטום את האזניים וגם כדי להתמודד עם החום הכבד".

 

על תנאי מעצרו סיפר חאמד לתחנת רדיו בספרד. את החודש הראשון במעצר הוא "בילה" בתא זעיר, שאורכו ורוחבו לא עלו על שני מטרים. רצועת ברזל צרה שימשה גג, והחום היה בלתי נסבל. לאחר אותו חודש הועבר העציר לתא צר אף יותר. האור בתאים דלק 24 שעות ביממה.  

 

חאמד נעצר על-ידי צבא ארצות-הברית באפגניסטן, במלחמה שנפתחה בעקבות פיגועי ה-11 בספטמבר. הוא טוען בתוקף כי מעולם לא השתייך לארגון טרור, ומגנה את הפיגועים.   

 

הסיוט הפרטי שלו לא הסתיים עם שחרורו מבסיס גוונטאנמו: תחילה הועבר לעיר הספרדית סאוטה, שנמצאת בצפון אפריקה. מסאוטה הוטס למדריד, שם נערך לו שימוע בבית-משפט ספרדי, והוא נשלח למעצר ללא אפשרות לשחרור בערבות, בחשד לחברות בארגונו של בין לאדן.         

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בסיס גוונטאנמו. שירים פטריוטיים
צילום: איי פי
צילום איי פי
האור דלק 24 שעות ביממה
צילום איי פי
צילום: רויטרס
"נולד בארצות הברית". ספרינגסטין
צילום: רויטרס
מומלצים