שתף קטע נבחר

יוזמי ז'נווה נגד ההתנתקות, בדרך לליגה הערבית

בתום פגישה במחסום א-רם, פרסמו המשתתפים הישראלים והפלסטינים הודעה נגד תוכנית שרון לנסיגה חד צדדית מהתנחלויות בעזה ובגדה ללא תיאום עם הפלסטינים. המטרה הבאה: להציג את היוזמה בפני הליגה הערבית

יוזמי הבנות ז'נווה, ישראלים ופלסטינים, נפגשו היום (ד') במחסום א-רם שמצפון לירושלים ופרסמו הודעה נגד "תוכנית ההתנתקות" של ראש הממשלה. המשתתפים קראו לארה"ב ולקהילה הבינלאומית לעודד הידברות לפני נסיגה חד צדדית של ישראל מהתנחלויות בעזה ובגדה.

 

 

בפגישה השתתפו ד"ר יוסי ביילין, אמנון ליפקין שחק, פרופ' אריה ארנון, ד"ר רון פונדק וחברי הכנסת עמרם מצנע, אבשלום וילן וחיים אורון מהצד הישראלי, ושרים פלסטינים בכירים כדוגמת כדורה פארס ונביל קאסיס, ובכירים פלסטינים בהם יאסר עבד רבו ונזמי ג'ובא מהצד הפלסטיני. 

 

בפגישה הוחלט לפרסם הצהרה משותפת על פיה יוזמי הבנות ז'נווה קוראים לראש הממשלה "לקיים משא ומתן מדיני ותיאום עם הפלסטינים לפני מהלך היציאה מרצועת עזה, על מנת שהנסיגה תהפוך לצעד בדרך להסדר קבע". משתתפי הישיבה הדגישו: "יציאה חד צדדית אינה פותרת את הבעיות הקיימות, ואינה מחייבת את הפלסטינים לבצע צעדים ולקיים התחייבויות אותן ניתן להשיג באמצעות הסכם".

 

בפגישה נקבע עוד כי הצדדים יפעלו להצגת היוזמה בפני חברי הליגה הערבית, שצפויה להתכנס החודש. עד כה, מרוקו וסעודיה הודיעו כי יתמכו בהופעתם של מנסחי הבנות ז'נווה בפני חברי הליגה הערבית.

 

בנוסף, נקבע כי כבר בימים הקרובים תחל העבודה על הנספחים של הסכם ז'נווה, שנחשף לראשונה ב-ynet. מדובר בסעיפים שטרם גובשו סופית, ומומחים צפויים להיפגש לדון בהם. בין הסעיפים: נושא המים, קשרים כלכליים ושיתוף הפעולה המשפטי.

 

"שהקהילה הבינלאומית לא תוותר"

 

ד"ר יוסי ביילין אמר בפגישה כי "על הקהילה הבינלאומית לא לוותר לשני הצדדים ולסייע להם לפתוח לאלתר בדיאלוג שיביא לנסיגה מתואמת בדרך להמשך המשא ומתן להסדר הקבע".

 

השר הפלסטיני כדורה פארס אמר כי הוא רואה חשיבות בכך שיתקיימו פגישות של ישראל עם אנשי פרלמנט פלסטיניים, ועם חברי פרלמנט פלסטיניים בכנסת, על מנת לקדם את יוזמת ז'נווה במישור הפוליטי. בשבועיים הקרוביים יתקיימו, ככל הנראה, מספר פגישות מהסוג הזה.

 

הבכיר הפלסטיני, יאסר עבד רבו, אמר בפגישה: "נסיגה חד צדדית מנוגדת למסר המבוסס על הסכם. אנחנו מצדדים ביציאה מעזה, אבל לטווח הארוך יש לעשות זאת בהסדר בתיאום על פי מודל ז'נווה".

 

השר הפלסטיני נביל קאסיס אמר: "אנו רואים בהסכם ז'נווה המשך של מפת הדרכים, ולכן אין זה מקובל שיהיו צעדים חד צדדיים". לדבריו, "לא ייתכן שישראל תומכת גם במפת הדרכים, וגם מבצעת נסיגה חד צדדית. קודם כל יש לשבת, לשא ולתת, לפני צעדים חד צדדיים".

 

שריד: רק מטומטם יחשוב שצריכים להצביע נגד

 

בתוך כך, למרות ההצהרה המשותפת שפורסמה היום, ל-ynet נודע כי בישיבת הנהלת מרצ שנערכה לפני שבועות אחדים, התקיים דיון באשר לעמדת מרצ בנוגע להתנתקות החד צדדית של ראש הממשלה. כאשר עלתה השאלה האם לתמוך ביוזמתו של שרון או לא, אמר ח"כ חיים אורון כי יתמוך בכל פינוי חד צדדי. "אני אתמוך בכל דבר, אפילו בפינוי חד צדדי של זווית ברזל", הדגיש אורון.

 

גם יוסי שריד התנגד לעמדתו של ביילין. ואמר בציניות: "כשמישהו מהימין מביא הצעה לפינוי מהשטחים, רק מטומטם יחשוב שהמפלגה שלנו צריכה להצביע נגד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ביילין ועבד רבו. רוצים תיאום
צילום: איי פי
צילום: איי פי
שרון מציג את ההתנתקות
צילום: איי פי
מומלצים