שתף קטע נבחר

ה"להיט" בהילולת גולדשטיין: "שיר הרודף" על רבין

אנשי הימין הקיצוני ערכו הילולה לזכר האיש, שרצח לפני עשר שנים בדיוק 29 מתפללים במערת המכפלה. המשטרה מנעה את כניסתם למתחם הקבר עצמו. בעת הקראת המגילה, כשהושמע השם "המן" - הזכירו הפעילים את שמו של שרון. ה"להיט" התורן היה שיר על רבין ז"ל, בו כונה "בוגד, רוצח ומוסר". נער נעצר בחשד להפצתו. בשמאל זועמים: "זהו כתם על החברה הישראלית, משם ייצא הגולדשטיין הבא"

במלאות עשור לטבח במערת המכפלה, ושמונה שנים וחצי לרצח ראש הממשלה רבין, הלקח לא נלמד: "שיר הרודף", המשמיץ את רבין ופועלו ומכנה אותו "בוגד, רוצח, מוסר, הראשון אי פעם ליפול מכדור סרק" - היה ללהיט התורן בהילולה לזכרו של ברוך גולדשטיין, שנערכה אמש (שבת) בקריית-ארבע.   

 

פרוייקט "עשור לטבח" - לחצו להרחבה: 

 

 

לפני עשר שנים בדיוק רצח ד"ר גולדשטיין 29 מתפללים מוסלמים במערת המכפלה ופצע יותר ממאה נוספים. ההילולה אמורה הייתה להיערך ליד קברו של גולדשטיין בקריית-ארבע, שהפך אתר עלייה לרגל מאז הרצח הנורא. אך עוד לפני תחילתה, הכריז צה"ל על מתחם הקבר כשטח צבאי סגור.

 

כוחות משטרה גדולים הגיעו לאזור, כדי למנוע מהפעילים כניסה למתחם. רב-פקד עמיעד רבינק, ראש לשכת סיור ומבצעים במשטרת מרחב חברון, הסביר מדוע מתחם הקבר נסגר: "יש לנו נסיון משנים עברו, בהן התרחשו פרובוקציות ברחבה ופעולות של תמיכה בטרור והסתה. אנחנו כמדינה לא מוצאים לנכון לאפשר לערוך הילולה על קברו של אדם שהיה טרוריסט, ולאפשר דעות הסתה ודעות התומכות בטרור".

  

אך למרות הדברים, מארגני ההילולה הבהירו כי אין להם כל כוונה לבטלה. "נערוך את ההילולה על אפם ועל חמתם של כולם, גם אם זה יהיה בסמוך לחלקת הקבר", הבהירו אנשי הימין הקיצוני, והאירוע יצא לפועל - במרחק מה מהקבר.

 

"ברוך מרדכי, אריק - המן"

 

כמה עשרות פעילי ימין קיצוני הקריאו מתוך מגילת אסתר, וכשהוזכר המן הרשע, קראו: "אריק, אריק, אריק", בליווי צלילי הרעשנים. על השולחן עליו הוקראה המגילה הונח סטיקר, בו הונצח זכרו של רוצח ראש הממשלה: "יגאל עמיר, ה-4 בנובמבר 95'", כך נכתב.  

 

מיכאל בן-חורין, שהשתתף בהקראת המגילה, הסביר: "באנו לפה כמדי שנה בשנה לחגוג את הילולת גולדשטיין, שהיה צדיק במעשיו כמו מרדכי היהודי. המן היום הם הערבים".

  

הפעילים נשאו דברים לזכרו של גולדשטיין, שהוכה למוות בידי המתפללים במערת המכפלה - ובכך נקטע מסע הרצח. במהלך השבת התפללו הפעילים בבתי-הכנסת לעילוי נשמתו של הרוצח. הם שתו מתוך בקבוק יין, עליו נכתב "ברוך הגבר".

 

אחד הפעילים עוכב לחקירה, לאחר שהופיע עם חולצה עליה נכתב "כהנא צדק" ונופף בדגל עם סיסמא דומה. הוא נחשד בחברות בארגון טרור. כעבור מספר שעות, משנדמה היה כי המשתתפים בהילולה מתפזרים לבתיהם, פינתה גם המשטרה את כוחותיה - ואנשי הימין הקיצוני הצליחו להגיע אל הקבר.

 

"כתם על החברה הישראלית"

 

ה"להיט" התורן בהילולה היה, כאמור, השיר המשמיץ את זכר רבין ז"ל, וטוען ש"נפל קורבן לקנוניה של השב"כ, כמו שעושים לכל חרק". השיר מפרט את קורות חייו ופועלו של רבין, ומחברו חותם במילים: "זרקו אותו לקבר באמרת שלום חבר, הוא הלך לעזאזל".

 

בשירו הכניס המחבר שורה: "לאחר התייעצות עם עו"ד, מחקתי שורה זו מהשיר". אך את שאר שורות השטנה, הוא לא מצא לנכון למחוק.    

 

המשטרה מיהרה לפתוח בחקירה, וכבר הספיקה לעכב נער, החשוד בהפצת השיר. יחד עמו נעצר גם חשוד בניסיון למנוע את המעצר. המשטרה הפנתה את החומר לעיון הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה. 

   

בשמאל זועמים על קיום העצרת, ובמיוחד על השיר שהושמע במהלכה. ח"כ רן כהן, שיזם הצעת חוק להסרת האנדרטה לזכר גולדשטיין אמר: "הגיעה העת שמערכת הביטחון תנטרל את כנופיית החמאס הכהניסטית בחברון, שמקיימת את הריטואל הברברי השנתי לזכרו של הרוצח. בחסות אוזלת ידה של המשטרה הוקמה בחברון אוטונומיה למטורפים קיצוניים וחמושים, ומתוכה ייצא הגולדשטיין הבא".

 

ח"כ זהבה גלאון הגיבה בזעם על מילות השיר: "זהו ניסיון חמור לגמד את הרצח וההסתה שקדמה לרצח יצחק רבין, ואנחנו ממשיכים לשמוע אותה גם היום. את אותם אנשים, שמזדהים עם ארגון טרור, צריך להעמיד לדין. אחרי עשר שנים לטבח, הלקח לא נלמד. צריך לפעול ביד תקיפה ולא לאפשר לגיטימציה לרצח".

 

חברת הכנסת יולי תמיר ממפלגת העבודה פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בדרישה לחקור את שיר ההסתה נגד יצחק רבין. חברת הכנסת תמיר, דורשת גם לסגור את אתר הקבר לציבור ולמנוע כל פעילות בו. לדבריה, "פעילות זו עלולה להוות בסיס להסתה פוליטית אשר יכולה להוביל למעשי אלימות ואף למעשה הרצח הבא".

 

מנכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר כי "פעילי הימין הקיצוני, החוגגים הילולה לברוך גולדשטיין, הם כתם שחור על החברה הישראלית ועל זרועות הביטחון והמשפט, שלא פועלים בתקיפות נגדם. המחתרת היהודית החדשה שנחשפה השבוע היא תזכורת מצמררת לאן הימין הקיצוני יכול להוביל".


פורסם לראשונה 06/03/2004 19:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשור לטבח. הרוצח גולדשטיין
צילום רפרודוקציה: זום 77
צילום: עמית שאבי
ההילולה בקריית ארבע
צילום: עמית שאבי
המשטרה התפזרה, ההילולה הגיעה אל הקבר
צילום: ג'רמי פלדמן
"לנטרל את כנופיית החמאס הכהניסטית". כהן
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים