שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקצינה שנאנסה: "האישיות שלי חדלה מלהתקיים"
  רב-סרן ס', הקצינה שעתרה לבג"ץ בדרישה לעצור את הקצין שנאשם שאנס אותה, משלמת מחיר כבד על החלטתה להתלונן על המעשה. הפרופיל הצבאי שלה הורד והיא נמצאת בהליכי שחרור מצה"ל. על רקע ציון יום האשה הבינלאומי היא קוראת, למרות הכל, לנשים אחרות להתלונן על תקיפות מיניות. ראיון

  "המקרה גדע לי את החיים ואת הקריירה. אני לא יודעת היום איך לעמוד על הרגליים. אני לא נמצאת בקשר עם אף אחד. סיימתי את חיי. היתה לי קריירה, היו לי חברים – היום אפשר לספור את חבריי על כף יד אחת. הפכתי לאדם לא אדם, האישיות שלי חדלה מלהתקיים. הראש שלי מדבר היום, לא הנפש".

   

  כך אמרה אמש (ב') ל-ynet רב-סרן ס', שעתרה לבג"ץ נגד צה"ל בדרישה לעצור את סגן-אלוף אלי בוחבוט, הנאשם באינוסה. את העתירה הגישה באמצעות עו"ד שלומי ציפורי וארגון ויצ"ו.

   

  למרות הסבל שעברה ועדיין עוברת, קוראת ס' לנשים אחרות שאולי נפלו קורבן לבוחבוט, להתלונן גם. "אני קוראת להן שיתלוננו, ושלא יפחדו – אני שרדתי. אולי דווקא ביום האשה הבינלאומי צריך להעביר מסר: זו דרך חתחתים, אבל צריך את האומץ להתלונן. אני רוצה להאמין שהצדק ייעשה. אי אפשר שחיי ייעצרו, והוא יסתובב חופשי. הוא צריך לחיות מאחורי הסורגים, לא אני".

   

  "הלחץ גרם לי לדבר"

   

  כבר כמעט שנה יושבת רס"ן ס' בביתה שבצפון הארץ, ומתקשה להאמין שהיא זו שכמעט הפכה לנאשמת, לאחר שהתלוננה שנאנסה על ידי מפקדה הישיר לשעבר.

   

  "במהלך תקופה ארוכה החליטו שאני אשמה. אמרו שאין סיכוי סביר להרשעה של מי שאנס אותי, וכך הפכו אותי למעלילת שווא. הם רצו לסגור את זה כך שאני אשפט בדין משמעתי על העללת שווא. זה היה נורא. פשוט לא יתואר".

   

  המקרה אירע באפריל 2002. רס"ן ס' הגיעה למפקדת חיל הלוגיסטיקה בה שירתה, לאחר ששהתה בביתה כמה ימים עקב מחלה. לדבריה, באותו יום אנס אותה סא"ל בוחבוט במשרדו שבבסיס. "רק חמישה חודשים אחר כך חשפתי את האונס. עד אז נצרתי את זה כי הרגשתי אשמה, וגם בושה ופחד שאני חשה עד היום. פחד של מה יהיה איתי?"

   

  ס' מספרת כי בוחבוט וכן מפקדו איימו עליה שלא תתלונן. "הוא והמפקד שלו איימו עלי ואמרו לי המון משפטים כמו 'עובד שמתלונן על מעבידו – סופו להיות מפוטר'".

   

  אולם לדבריה, דווקא הלחצים גרמו לה לדבר. "הרגשתי מצוקה נפשית, ובגלל הלחץ, הוצאתי את זה. היו לי המון קטעי בכי, ואף אחד לא הבין מה מקורו של הבכי הזה. יום אחד אחותי נגעה בנקודה ופוצצה את זה כששאלה אותי אם עברתי התעללות מילולית או פיזית. מהבכי שלי היא הבינה הכל. למחרת כבר הייתי אצלה בדירה עם אמי. הן הזדעזעו. שלושה ימים לאחר מכן כבר הייתי אצל עורך דין".

   

  "רצו לסגור את התיק"

   

  עם ההחלטה הקשה להתלונן, חשבה ס' שהמפקד יבוא על עונשו והמערכת כולה תירתם לטובת העניין, אבל אז הסתבר לה שהיא עומדת בתחילתה של דרך ארוכה. כמעט שנה חלפה עד שהוגש, בשבוע שעבר, כתב אישום חמור נגד בוחבוט, שהשתחרר בינתיים מצה"ל, בעבירות של אונס ומעשה מגונה. במהלך השנה הזו רצתה הפרקליטות הצבאית לסגור את התיק. "קיבלתי את התיק. ישבתי ימים ולילות כשבר כלי ואמרתי לתובע להשלים את החקירה. אני לא אשכח להם את זה בחיים".

   

  לטענתה, ניסה בוחבוט לשבש את הליכי החקירה, אך הפרקליטות הצבאית הקלה עימו. "אני לא מאשימה אדם, אלא מערכת שלמה – המערכת החקירתית והמשפטית שהיתה צריכה להגיע למסקנה חד משמעית כבר ביום הגשת התלונה. במקום זה אני הייתי צריכה להביא את הראיות. הם פשוט כנראה לא אהבו להתעסק עם התיק הזה".

   

  "הייתי תותחית"

   

  עד למקרה שירתה ס', בשנות ה-30 לחייה, במשך 16 שנה בשירות קבע. היא קיבלה פרסי הצטיינות ואותות הוקרה רבים. היום היא יושבת בביתה, וממתינה למכתב הפרישה שיגיע, לאחר שהפרופיל שלה הורד ל-21, בגין סעיף נפשי. "התנתקתי מהחברה. 16 שנה הייתי מצטיינת, תרמתי למערכת, הייתי תותחית. זה גדע לי את החיים ואת הקריירה".

   

  ס' עדיין חוששת שבוחבוט ינסה לפגוע בה. "יש פחד תמידי שהוא ואנשיו יפגעו בי. אני פוחדת מכך שהוא משוחרר. לא נתפס בעיני שרס"ן תיאנס על ידי

  המפקד שלה. אותו מוח חולני שאנס אותי, יכול לתקוע לי כדור בראש. אני חוששת לחיי. איך ייתכן שהוא לא עצור? זה פשוט לא הגיוני. לפחות שיעצרו אותו עד תום ההליכים. אני חווה על בשרי ייסורים שלא מגיעים לי כנאנסת וכאדם שמאמין במערכת הצדק".


  פורסם לראשונה 08/03/2004 20:10

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר אזולאי
  התנתקתי מהחברה (אילוסטרציה)
  צילום: מאיר אזולאי
  צילום: איי פי
  הוגשה עתירה לבג"ץ (צילום ארכיון)
  צילום: איי פי
  מומלצים