שתף קטע נבחר

אירופה: חוק זכויות יוצרים חדש נגד פיראטיות

מטרת החוק היא "ליישר קו" במלחמה נגד הפיראטיות בכל אירופה ולהחמיר את הענישה עם מפיצים פיראטים למטרות מסחריות. האיחוד: בניגוד לפרסומים, החוק אינו עוסק בהורדת קבצים בבית

הפרלמנט האירופי אישר אתמול (ג') חוק זכויות יוצרים חדש המתווה כללים נוקשים למלחמה בפיראטיות במגוון רחב של תחומים, בהם חולצות ספורט מזויפות, משחקי מחשב, מוזיקה המופצת באינטרנט, כותרי DVD ותרופות כמו ויאגרה.

 

מטרת החוק היא "ליישר קו" במלחמה נגד הפיראטיות בכל אירופה, ולתקן את המצב הקיים, לפיו מפיצים פיראטים נידונים למאסר בחלק מהמדינות ואינם נענשים באחרות. ההחלטה אושרה בכינוס הפרלמנט בשטרסבורג, צרפת, ברוב של 151 תומכים מול 39 מתנגדים.

 

על פי החוק החדש, מפיצים פיראטיים צפויים לעונשים אזרחיים חמורים, כולל עיקול רכוש וחשבונות בנק, אם בתי המשפט יפסקו נגדם. הצעה לדון את הפיראטים על פי הדין הפלילי, שהופיעה בטיוטה להצעת החוק, לא התקבלה בנוסח הסופי. הצעה נוספת, להכפיל את הקנסות שעל הפיראטים לשלם לבעלי זכויות היוצרים שונתה בחוק לקנסות מרתיעים ופרופורציונלים לעבירה. חברות האיחוד האירופי יידרשו לחוקק חוקים לאומיים חדשים המבוססים על החוק החדש תוך שנתיים.

 

גורמים באיחוד דחו פרסומים קודמים, לפיהם החוק החדש יחמיר את היחס למורידי קבצים מתוכנות שיתוף קבצים, והבהירו כי סעיפי החוק מתייחסים רק להפצה פיראטית למטרות מסחריות ולא לגולשים המורידים מוזיקה או סרטים בביתם הפועלים "בתום לב". ארגונים הנאבקים למען זכויות הגולשים באינטרנט הביעו חשש כי החקיקה תקל על רשויות אכיפת החוק ולחברות מסחריות לפלוש לבתי הגולשים החשודים בפיראטיות ולאסוף מידע על פעילותם.

 

למרות הכחשות האיחוד האירופי, ארגון ה-BSA, המייצג חברות תוכנה כמו מיקרוסופט, אינטל ואפל, בירך על החוק החדש וכינה אותו "אבן דרך חשובה בדרך לצמצום הפיראטיות". עם זאת, הארגון הביע אכזבה על כך שהפיראטיות לא הוכרה כעבירה על פי הדין הפלילי. על פי הערכות האיחוד האירופי, הפיראטיות הסבה נזק כלכלי בעלות של 9.9 מיליארד דולר בין השנים 1998 ל-2001.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אירופה: יחס נוקשה יותר לפיראטים
מומלצים