שתף קטע נבחר

מערכת השמש תגדל, או תצטמק?

הצהרה על כוכב לכת עשירי במספר תציב בפני האסטרונומים בעיה קשה, וייתכן שנצטרך להוסיף בשנים הקרובות כמה עשרות כאלה לרשימה. יגאל פת-אל, מנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים, חושב שהגילוי דווקא יוביל להחסרתו של פלוטו מרשימת כוכבי הלכת

גילויו של כוכב הלכת העשירי, כפי שנאס"א מכנה אותו, עשוי לגרור להצטמקותה של מערכת השמש ל- 8 כוכבי לכת בלבד ולא להגדלתה. לפרוייקט מיוחד של ynet בנושא גילוי ה"סדנה", לחצו כאן .

 

כוכב הלכת העשירי שעל קיומו עתידה סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, להודיע היום, הוא בגודלו של פלוטו, כוכב הלכת ה-9 במספר. כוכב הלכת החדש, התגלה בחגורת קויפר - שם מצויים שביטים גדולים, שהגדולים בהם בני למעלה מאלף קילומטרים.

 

גילויים של אלה התאפשר רק הודות לשיפורים הטכנולוגיים בטלסקופים הסורקים את האזור במערכת השמש מעבר למסלולם של נפטון ופלוטו, כוכבי הלכת המרוחקים ביותר. ורק לאחרונה התבשרנו על גילויים של שני שביטים כאלה שגודלם כ- 1500 ק"מ.

 

אם אכן מאוכלסת חגורת קויפר בשביטים שגודלם מגיע לגודלו של כוכב הלכת פלוטו, "כוכב הלכת" העשירי אינו יותר מאשר שביט וכמוהו צפויים להתגלות, כנראה, עוד עשרות. אך אם שביטים כאלה אכן יתגלו בעשרות, פרוש הדבר שנצטרך לוותר על פלוטו ככוכב לכת - והמשמעות היא שמערכת השמש תצטמק ל- 8 כוכבי לכת בלבד.

 

כבר לפני מספר שנים התעורר דיון שהסעיר את עולם האסטרונומיה, ובמהלכו הוצע להזיז את פלוטו, כלאחר כבוד, מרשימת כוכבי הלכת אל הליגה השניה הכוללת שביטים. מסיבות היסטוריות הוחלט להמשיך לכלול אותו ברשימת כוכבי הלכת. בין היתר, משום שמגלה כוכב הלכת (שהתגלה ב-1930) היה עדיין בחיים ועמד על כך שכוכב הלכת יישאר ברשימה.

 

אך אם פירוש החלטה זו שנצטרך להגדיל את מערכת השמש בחברים רבים, יהיה צורך להקטינה חזרה לשמונה חברים - ולו בכדי להקל על עבודת האסטרולוגים האומללים, שיצטרכו להסביר מהי השפעתם של כל המצטרפים החדשים לחוג היוקרתי של כוכבי הלכת הקובע גורלות, ממליך מלכים וקובע את שער הדולר והאירו.

 

יגאל פת-אל הוא מנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים ויו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוכבי הלכת המרכזיים במערכת השמש
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים