שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "סֶדְנה" - כוכב לכת חדש?

  טלסקופ החלל "שפיצר" גילה גוף חדש בחגורת קויפר, הדומה בגודלו לכוכב הלכת פלוטו. המדענים דורשים לקטלגו ככוכב לכת, ולכנותו "סֶדְנה" על שמה של אלת הים במיתולוגיה האסקימואית

  טלסקופ החלל שפיצר גילה גוף בקוטר כ-2,000 ק"מ הנע במסלול קבוע במרחק כ-10 מיליארד ק"מ מכדור הארץ. עצם זה שייך לקבוצה המכונה עצמי חגורת קויפר.

   

  עצמי חגורת קויפר הם גופים במערכת השמש העשויים קרח והמקיפים את השמש מעבר למסלול נפטון. כיום מוכרים למעלה מ-400 עצמים כאלה. ההערכה היא שאלו שאריות מתהליך יצירת מערכת השמש ולפיכך אלו הגופים הפרימיטיביים ביותר שניתן לחקור.

   

  כינויו של הגוף החדש הוא "סדנה", על שמה של אלת הימים במיתולוגיה האסקימואית. סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, תמסור הערב (יום שני) פרטים נוספים על התגלית - שנצפתה גם בטלסקופ החלל האבל. התצפיות מגלות שקוטרו של "סדנה" עומד על כ-2000 קילומטרים, והוא עשוי להיות גדול אף יותר מפלוטו שקוטרו 2250 קילומטרים.

   

  מדובר בעצם הגדול ביותר שנמצא מסתובב סביב השמש מאז גילויו של פלוטו ב-1930. חישובים ראשונים קובעים כי הוא נמצא במרחק של כ-10 מיליארד קילומטרים מכדור הארץ באזור המכונה חגורת קוויפר, שבו מאות עצמים אסטרונומיים, חלקם מורכבים מאבנים וקרח. חשיבות גילויו של "סדנה" היא בכך שבניגוד לאותם עצמים הוא נע במסלול קבוע.

   

  טרם הובהר האם "סדנה" הוא כוכב לכת אמיתי, אולם יש אסטרונומים הטוענים כי הוא מגדיר מחדש את מערכת השמש. הממצא החדש צפוי להצית את הוויכוח
  באשר להגדרת עצמים אסטרונומיים ככוכבי לכת. לדוגמא, חלק מהאסטרונומים טוענים כי פלוטו אינו כוכב לכת של ממש אלא עצם אסטרונומי בחגורת קויפר בחלק החיצוני של מערכת השמש ועד כה נחשב לגוף הגדול ביותר בחגורת קויפר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טלסקופ החלל האבל. אישר את התצפיות
  צילום: נאס"א
  מומלצים