שתף קטע נבחר

פלוטו לא לבד

גילויה של סֶדנה, אולי כוכב הלכת העשירי במערכת השמש שלנו, הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לפלוטו מאז התגלה ב-1930

גילויה של סֶדנה, אולי כוכב הלכת העשירי במערכת השמש שלנו, הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לפלוטו מאז התגלה ב-1930. למרות שבעים שנותיו הוא לא זכה עדיין להכרה סופית במעמדו ככוכב לכת. יש הרואים בו ירח שחמק מכוח המשיכה של נפטון, או סלע ענק שהתפצל מחגורה גדולה של גושי אבן וקרח המשייטת באזור הספר של מערכת השמש.

 

אפילו שמו לא מטיב עמו. אמנם יש לו שם רומי מיוחס, אבל בניגוד לכוכבי הלכת האחרים - נפטון, אורנוס, יופיטר ומרקיורי - שמו מתקשר יותר עם הכלב המטורלל של וולט דיסני מאשר עם החבורה הנכבדה של האלים. אולי משום כל אלה התאים לו להיות כוכב הלכת הזעיר והרחוק ביותר של מערכת השמש, אלא שעכשיו קם לו אח קטן ממנו, רחוק ממנו. קשה לדעת כמה זה יתרום לביטחון העצמי של פלוטו.

 

האמת היא שזמן רב מלווה את האסטרונומים תחושה כי צריך להימצא כוכב לכת מעבר לפלוטו, ואף העניקו לו שם זמני, כוכב הלכת X. האם סֶדנה היא כוכב הלכת X? אמת נוספת, זו לא הפעם הראשונה שמתגלים במערכת השמש עצמים רחוקים וקטנים יותר מפלוטו, ספק גושי סלע, ספק ירחים, ספק כוכבי לכת. זה קרה ב-2002 ופעם נוספת בתחילת השנה הנוכחית. חשוב לכן לדעת תחת איזה שם תירשם סֶדנה: ירח של פלוטו או כוכב לכת עצמאי? חשוב למי? אולי לנסיך הקטן.

  

באשר לי, אם הייתי מתבקש לדרג את הידיעות האסטרונומיות של 2004 לפי סדר חשיבותן, לא הייתי מציב במקום הראשון את סֶדנה, אלא את סיומו של פרוייקט "פניקס", שהחל לפני עשר שנים במטרה לגלות סימנים של חיים אינטליגנטיים ב-700 מערכות שמש דומות לשלנו, ברדיוס של 150 מיליון שנות אור מאתנו. פרוייקט "פניקס" הסתיים בדממת אלחוט מלאה. אם יש יצורים נבונים בגלאקסיה שלנו הם לא מחכים לנו מעבר לפינה. נשארנו לבד. עם הנסיך הקטן.

 

לפרוייקט מיוחד של ynet בנושא גילוי ה"סדנה", לחצו כאן .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים