שתף קטע נבחר

גיוס כללי לקראת האי-אמון בכנסת

לפני יציאתו לוושינגטון יהיה על ראש הממשלה לשרוד שלוש הצעות אי-אמון - בלי קואליציה מתפקדת. בכנסת נערכים לגיוס כללי לקראת ההצבעות הערב. האופוזיציה: גם אם לא ננצח נביך קשות את ברק

ראש הממשלה אהוד ברק דחה את נסיעתו לקמפ דיוויד על מנת להיות נוכח בהצבעת אי האמון הצפויה הערב. נכון לעכשיו צפוי רוב דחוק לקואליציה בשלוש הצעות אי האמון שיועלו על שולחן הכנסת, כאשר ככל הנראה רק הצעת אי האמון של סיעת הליכוד תגיע לידי הצבעה. הצעה זו היא על רקע המהלכים המדיניים האחרונים בקמפ דיוויד.
בכנסת מצפים לאורך היום למאבק עיקש על כל קול לקראת ההצבעה הערב. נכון לעכשיו צפויה הקואליציה לזכות ברוב דחוק. על פי החישובים, גם אם הסיעות המתפטרות - ש"ס, המפד"ל וישראל בעלייה - יצביעו כנגד הממשלה, יידחו הצעות אי האמון בשל תמיכתם הצפויה של סיעת שינוי, הבחירה הדמוקרטית של רומן ברונפמן, וכן תמיכתם של ח"כ עמיר פרץ והסיעות הערביות. באופוזיציה ינסו עד הרגע האחרון לשכנע את חברי סיעת יהדות התורה לתמוך בהצעת האי אמון, אולם לאור תמיכתו של ברק בחוק גיוס בחורי הישיבות, צפויה יהדות התורה להימנע בהצבעה. וכך, יחד עם קולות הקואליציה הקיימת (52), לא צפוי רוב של 61 ח"כ להצעת אי האמון. יושב ראש ש"ס, אלי ישי, הודיע אמש כי ככל הנראה יצביעו חברי סיעתו נגד הממשלה. "בכל מקרה, גם אם לא נזכה לרוב, נביך קשות את ברק ונוכיח כי הוא יוצא לוושינגטון ללא תמיכתו של רוב הציבור", אומרים הבוקר בליכוד.
ראש הממשלה אהוד ברק כינס אמש את שרי ישראל אחת, כדי לעדכן אותם בדרך שבה יתמודד עם הקואליציה הצרה שנוצרה בעקבות גל הפרישות. בשיחה עלתה האפשרות להקמת ממשלה צרה, בה יטלו חלק מפלגות השמאל, שינוי ורומן ברונפמן. יוסי שריד הבהיר אתמול כי במידה וברק יציע למרצ לשוב לממשלה, המפלגה לא תתנגד לאייש מחדש את שלושת התיקים שלה.
הבוקר, לפני הצבעת האי אמון, ייצא ראש הממשלה לביקור במצרים, ויעדכן את נשיא מצרים חוסני מובארק, בעמדת ישראל לקראת הפסגה. מאלכסנדריה יחזור ברק לירושלים כדי להשתתף בהצבעה בכנסת, ורק לאחריה ימריא לארצות הברית. ברק ממריא לחו"ל כשבידיו 10 תיקים, נוסף על כאב הראש הקואליציוני. ממלא מקום ראש הממשלה והאחראי בפועל על התיקים, יהיה שר החוץ דוד לוי, שיישאר בארץ.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אי-פי
ברק. בלא קואליציה
אי-פי
שאולי שם טוב
ישי. בלא תיקים
שאולי שם טוב
צילום: איי פי
מובארק. בלא ציפיות
צילום: איי פי
מומלצים