שתף קטע נבחר

שרון: פגענו בצורר ישראל; ארה"ב: לא ידענו מראש

ראש הממשלה הבהיר בישיבת סיעת הליכוד: "יאסין עמד בשורה אחת עם הגדולים בצוררי ישראל. כולם מכירים את עברו שטוף הדם והשנאה". מופז חזר על הביטוי "בין לאדן פלסטיני". האמריקנים מגבים: קונדוליזה רייס הבהירה כי "יאסין היה מעורב אישית בטרור", אולם טענה כי בוושינגטון לא ידעו מראש על ההתנקשות. שר החוץ שלום עידכן את סגן הנשיא צ'ייני. במשטרה החליטו כי הכוננות תימשך לפחות שבועיים

"מדינת ישראל פגעה הבוקר בראש וראשון למרצחי הטרור הפלסטיני. תמצית הוויתו האידיאולוגית של איש זה היתה אחת - רצח והרג של יהודים באשר הם, והשמדתה של מדינת ישראל".

 

כך הודיע אחר הצהריים (יום ב') ראש הממשלה, אריאל שרון, שהתייחס לראשונה להתנקשות במנהיג החמאס, שייח אחמד יאסין (לפרויקט מיוחד של ynet - "סופו של יאסין"). ההודעה הישראלית זכתה לגיבוי אמריקני ראשון.

 

שרון, שדיבר בישיבת סיעת הליכוד, אמר: "אני מניח שכולכם מכירים את עברו שטוף הדם והשנאה, שעמד בשורה אחת עם הגדולים בצוררי ישראל".

 

הוא הודה למערכת הביטחון על כל זרועותיה, והבהיר: "המלחמה בטרור לא תמה, והיא תימשך יום יום בכל מקום. זו מערכה קשה, שכל אומות העולם החופשי מבינות שעליהן ליטול בה חלק. זו זכותו הטבעית של העם היהודי, כמו כל אומה חפצת חיים - לרדוף את אלה הבאים לחסלה". 

 

שרון אמר את הדברים במקביל למסע ההלוויה ההמוני בעזה, במהלכו נשבעו רבבות פלסטינים לנקום בישראל על ההתנקשות במנהיגם. הרשות הפלסטינית הכריזה על ימי אבל רשמיים, וראשיה שיגרו תנחומים לחמאס.

 

שר הביטחון, שאול מופז, הבהיר בהמשך: "ארגון החמאס ביצע 52 פיגועי התאבדות שגרמו ל-288 הרוגים ול-1646 פצועים. החמאס הוא ברשימת ארגוני הטרור, כולל באירופה, ללא אבחנה בין זרוע מדינית לצבאית. יאסין שלח מאות טרוריסטים ומתאבדים לרצוח אזרחים. הוא בין לאדן פלסטיני - שידיו מגואלות בדם".

 

שר החוץ סילבן שלום נועד הערב עם סגן הנשיא האמריקני צ'ייני בוושינגטון, והסביר לו את ההגיון שהנחה את ישראל בביצוע הפעולה. לדבריו, "יאסין היה מעורב אישית בפיגועים בהם נרצחו אזרחים ישראלים, וממשלת ישראל קיבלה החלטה אסטרטגית לנהל מלחמת חורמה נגד החמאס". שר החוץ מנה את ההתרעות הרבות שמצויות בידי מערכת הביטחון, ודן עם סגן הנשיא בהשלכות הצפויות בעקבות ההתנקשות. 

 

מנגד, יו"ר האופוזיציה, שמעון פרס, הביע בישיבת סיעת העבודה מורת רוח: "לו הייתי חבר ממשלה, הייתי מצביע נגד החיסול. אני חושב שזו שגיאה. אני חושב שזה הרע את מצבה של ישראל. אני לא מאמין שעל ידי חיסול מנהיגים - נחסל את הטרור. אני מאמין כי מו"מ הוא הדרך להפסקת הטרור".

 

כשנשאל האם לדעתו ההחלטה התקבלה משיקולים פוליטיים, השיב פרס: "אני לא אומר אם מדובר בטעמים פוליטיים, אבל יש כאן עניין של שיקול דעת". לשאלת ynet אמר פרס כי לא עודכן על הפעולה - לא לפניה ולא אחריה.

 

רייס: יאסין היה מעורב אישית בטרור

 

בתגובה אמריקנית ראשונה על חיסול יאסין, הזכירה יועצת הנשיא לביטחון לאומי, קונדוליזה רייס, בראיון טלוויזיוני ש"החמאס הוא ארגון טרור" וש"יאסין מעורב אישית בטרור". בכך מקבלת למעשה ארה"ב פומבית את עמדת ישראל, שיאסין אינו רק מנהיג רוחני לחמאס - ואיננה מגנה את ההתנקשות.

 

בראיון לתוכנית הבוקר "טודיי" של רשת NBC, התעלמה רייס מהאשמה של החמאס שהיה לה ידע מוקדם על ההתנקשות הצפויה. "לא קיבלנו התרעה מוקדמת", הבהירה רייס.

 

ל-ynet נודע כי מספר דקות לאחר שבוצעה ההתנקשות ביאסין, דיווח שגריר ישראל בארצות הברית, דני איילון, על הפעולה לבית הלבן. בחמאס טענו מוקדם יותר היום כי האמריקנים "אישרו לישראל" לפעול.

 

יועצת הנשיא הציעה לתושבי המזרח התיכון להסתכל על הסיכוי הגדול הטמון בתוכנית ההתנתקות שמציע ראש הממשלה שרון. "תוכנית ההתנתקות יכולה לספק הזדמנות", הבטיחה רייס, וקראה לאיפוק והרגעת הרוחות.

 

בשעות הערב צפויות לשר החוץ סילבן שלום סידרת פגישות עם בכירי ממשל בוש. פגישה ראשונה עם סגן הנשיא צ'ייני, ובעקבותיו פגישות עם שר החוץ קולין פאוול והיועצת רייס. בעקבותיו מגיע מחר לוושינגטון ראש לישכת ראש הממשלה דב וייסגלס.

 

המשטרה: הכוננות תימשך לפחות שבועיים

 

הכוננות המוגברת שעליה הכריזה הבוקר המשטרה בעקבות ההתנקשות בשייח אחמד יאסין תימשך עוד כשבוע עד שבועיים. כך הוחלט בצהרים בהערכת מצב של סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה, בראשות המפכ"ל, רב ניצב שלמה אהרונישקי.

 

בישיבה הוחלט שהמשטרה תיערך לתקופה שלאחר ההתנקשות בשני מישורים: נגד הפרות סדר, לצד פעילות לסיכול פיגועים, בשיתוף צה"ל והשב"כ.

 

במשטרה משרטטים כמה תרחישים אפשריים לאירועים העשויים לפקוד אותנו: הפרות סדר הכוללות יוזמה פרטית לפגוע באזרחים, כפי שהיה הבוקר ברמת גן. במשטרה הגדירו את התופעה כחשש מ"סכינאות וגרזנאות". זאת, לצד יידויי אבנים בצירי תנועה ואפשרות לפיגועים שונים.

 

המפכ"ל אהרונישקי הנחה את המשטרה לתגבר את הכוחות בעיקר בריכוזי קהל ותחנות ההסעה. לפיכך, אלפי שוטרים יהיו פזורים בריכוזי קהל גדולים בערים ובמבואותיהן. כמו כן הוצאו שוטרים מהמטות לשטח, ובוטלו קורסים לצורך תגבורים.

 

במשטרת מחוז ש"י סוכם על ביטול פגרות וחופשות לשוטרים, הימנעות מפעילות שגרתית בשטחי A ו-B והתנהלות ממוגנת בצירי יהודה ושומרון. כמו כן הוחלט על עיבוי האבטחה ופעילות הביטחון השוטף במוסדות חינוך, ריכוזי קהל, טרמפיאדות, מחסומים וצירי תנועה. עדו הוחלט על בולטות וסיורים מוגברים בצירי תנועה מרכזיים, כגון כביש 443 (כביש ירושלים מודיעין), ציר 60 וכביש מעלה אדומים-ירושלים.

 

בנוסף, תתוגבר הפעילות נגד שוהים בלתי חוקיים ונגד מליניהם, מעסיקיהם ומסיעים ישראלים. כמו כן, יהיה תדרוך של כיתות כוננות בישובים תוך תגבור ישובים בקו התפר.

 

למרות ההיערכות המיוחדת, מודים גורמים בכירים במשטרה כי "אין אטימה הרמטית לכניסה של מחבלים לתוך ישראל".


פורסם לראשונה 22/03/2004 14:14

 

בהכנת הידיעה השתתפו יצחק בן-חורין, אפרת וייס, אטילה שומפלבי ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. התגובה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
רייס. הוא היה מעורב בטרור
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
פרס. הייתי מתנגד
צילום: איי אף פי
ארונו של יאסין בעזה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מורידים את הדגל במוקטעה
צילום: איי פי
צילום חגי אופן
אהרונישקי. כוננות מוגברת
צילום חגי אופן
מומלצים