שתף קטע נבחר

רנטיסי נבחר להחליף את יאסין בעזה

ד"ר עבד אל-עזיז רנטיסי, שניצל מניסיון התנקשות וישב בכלא בישראל וברשות, יתפוס את מקומו של השייח' יאסין בתוך השטחים. מעליו בהיררכיה: חאלד משעל שיושב בדמשק. רנטיסי מוביל קו תקיף ובלתי מתפשר, והתנגד להסכם ה"הודנה". מקור ביטחוני: בטווח הארוך, החיסול יפגע בחמאס. בינתיים, לעומת 10 אירועים אלימים מדי יום ברצועה, נרשמו אתמול 54

רנטיסי מסתמן כיורש: מועצת השורה, היא הנהגת החמאס, בחרה הערב (יום ג') בד"ר עבד אל עזיז רנטיסי כמנהיג התנועה ברצועת עזה, ולמעשה בכל השטחים. מעליו בהיררכיה נמצא חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של הארגון, שמקום מושבו בדמשק.

 

אחרי ההתנקשות: לאן הולך החמאס?

סופו של יאסין - פרויקט מיוחד

הצוואה: המכתב למנהיגים הערבים - שלא נשלח

 

לא ברור אם כל המועצה התכנסה באופן רשמי, שכן היא מורכבת מבכירים הנמצאים ברצועה, ומכאלה השוהים בחו"ל. מקורות בתנועה מדגישים כי בחירתו של רנטיסי היא זמנית, כדי שלא ליצור חלל מנהיגותי בארגון.  

 

רנטיסי לא נבחר לתפקיד המנהיג הרוחני, שהיה שמור ליאסין, כי אם ל"מספר 1" בתנועה בתוך השטחים. רנטיסי עצמו, שניצל ביוני אשתקד מניסיון התנקשות, אישר כי ערב חיסולו של השייח' יאסין, מינתה אותו התנועה ממלא-מקום. "לפי החוקה שלנו", אמר, "כשמנהיג הופך שאהיד - סגנו מתמנה במקומו".

 

ממתנגדי ה"הודנה"

 

בחירתו של רנטיסי מהווה חיזוק לאגף הנוקשה בארגון: האיש נחשב למנהיג המדיני המקורב ביותר בארגון ל"גדודי עיז א-דין אל-קסאם", הזרוע הצבאית של החמאס, ודגל מאז ומעולם במאבק מזוין בלתי מתפשר. הוא היה ממתנגדי הפסקת-האש, ועם בחירתו, צפוי לשלוט בארגון הקו המיליטנטי.

 

לא מן הנמנע, שנראה בזמן הקרוב התגברות בפיגועים נגד ישראל. כבר הערב הבהיר רנטיסי לאן מועדות פניו: "נילחם באויב בכל מקום, נלמד אותם שיעור בהתנגדות", כך אמר לאלפי התומכים, שהתכנסו באצטדיון כדורגל בעזה.   

 

רנטיסי, בן 57, יליד יבנה, הוא רופא ילדים במקצועו. ב-92' היה בין מגורשי מרג' א-זוהור, יחד עם יותר מ-450 פעילי חמאס. הוא נחשב לדובר המגורשים במחנה בלבנון והיה כלוא מספר שנים, הן בישראל והן ברשות הפלסטינית. לפחות פעמיים נמנע מעצרו בידי מנגנוני הביטחון ברשות, לאחר שחמושים בזרוע הצבאית של החמאס התערבו.

 

"בטווח הרחוק - החמאס ייחלש"

 

"ההתנקשות בחייו של אחמד יאסין תביא להיחלשות החמאס בטווח הרחוק". כך העריך הערב גורם ביטחוני בכיר. לדבריו, ארגון החמאס אינו רק זרוע שמבצעת טרור, אלא ארגון בעל אג'נדה חברתית ופוליטית, שבעקבות היעלמותו של דמות חשובה ביותר שעמדה בראשו, צפוי להיחלש.

 

"החמאס", הסביר הגורם, "אינו ארגון של מטורפים שמבצעים אך ורק פיגועים, אלא יש לו גם צדדים נוספים, כגון הפעלת מרפאות, מתן צדקה, חלוקת מזון, בתי-ספר ועוד. מעבר לכך, יש את הזרוע שמפעילה טרור. יאסין היה ייחודי מאוד בשליטתו על הארגון, ופגיעה בו תביא בטווח הארוך להיחלשות מסוימת שלו ברחוב הפלסטיני, ואולי בעתיד - גם להפחתה מסוימת בפיגועי הטרור". אולם בטווח הקצר, העריך הגורם הביטחוני, ינסה החמאס להגביר ככל שניתן את פעולות הטרור.

 

הגורם הביטחוני הוסיף כי הוא אינו צופה התפוררות של תנועת החמאס, אבל אין להתעלם מהיעלמותה של דמות מפתח, כאשר מסתכלים על התמונה בכללותה. קצין בכיר בצה"ל אמר הערב כי ביממה שלאחר חיסולו של יאסין, אירעו ברצועת עזה 54 אירועי טרור מסוגים שונים, לעומת 8-10 אירועים המתרחשים מדי יום.

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ניצל מניסיון ההתנקשות - ונשבע להמשיך במאבק
צילום: איי פי
ראש הלשכה המדינית. משעל
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מחפשים יורש ליאסין
צילום: רויטרס
מומלצים