שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נהריה: ניצל מאור עיניו של הילד מאזרבייג'ן

  אלגון אסרף זדה, ילד אזרי בן 11, הסובל ממחלת עיניים שעלולה לגרום לעיוורון, הגיע לניתוח עיניים בנהריה תודות לעירייה, חברת התעופה לופטהאנזה ובית החולים בעיר, שפעלו בהתנדבות. מאור עיניו ניצל

  הילד בן ה-11 מאזרבייג'ן, שהגיע בשבוע שעבר לישראל במטרה להציל את מאור עיניו, שוחרר היום (ה') מבית החולים בנהריה. מבית החולים נמסר כי הטיפול  הסתיים בהצלחה.

   

  היה זה שיאו של מבצע הצלה בינלאומי בו השתתפו ארגון "ליונס", חברת התעופה "לופטהאנזה", בית החולים גליל מערבי בנהריה ועיריית נהריה.

   

  הפרשה החלה לפני מספר שבועות, כאשר נציג ארגון "ליונס" בישראל, טוביה גולדשטיין, פנה למנהל מחלקת העיניים בבית החולים בנהריה, ד"ר אורי ריחני, וביקש ממנו לסייע בטיפול באלגון אסרף זדה, ילד אזרי בן 11, הסובל ממחלת עיניים שעלולה לגרום לעיוורון. אחיו שחולה באותה מחלה התעוור, והמשפחה חששה כי גורל דומה צפוי לאח הצעיר.

   

  לאחר התייעצות עם מנהל בית החולים, פרופ' שאול שאשא, קיבל על עצמו בית החולים לטפל בילד ולשאת בכל הוצאות האישפוז והטיפול.

   

  מלון רוזנבלט בנהריה אירח את הילד ואמו, ועיריית נהריה סייעה כששלחה עובדת רווחה דוברת אזרית, ללוות את השניים ולסייע בתרגום.

   

  הארגונים הבינלאומיים פנו למחלקת העיניים בנהריה, לאחר שקראו בעיתונות הבינלאומית על צעירה פלסטינית בת 16 ממחנה הפליטים בג'נין, שטופלה בהצלחה במחלקה.

   

  הילד ואמו הגיעו ארצה ביום שישי שעבר. ביום ראשון עבר הילד את הבדיקות הראשונות בבית החולים. ד"ר ריחני איבחן כי הילד סובל ממחלה בשם "קרוס פיקסיישן". עיניו של הילד מקובעות, ובכל עין הוא רואה את שדה הראייה שאמורה לראות העין הנגדית.

   

  "האמא חרדה למצבו של הילד, והיה לה ממה לחשוש", אמר ד"ר ריחני. "בנה הבכור, בן ה-17, איבד את ראייתו בשל טיפול רפואי לקוי ועיניו של בנה הצעיר היו בסכנה ממשית. מדובר בניתוח לא פשוט לטיפול במספר שרירי עין רפויים, ואחוזי ההצלחה למרות זאת הם גבוהים".

   

  בנוסף לכל אלה, היה חשש שהילד הגיע לטיפול בגיל מבוגר מדי, עובדה שהפחיתה את הסיכויים להצלחת הניתוח.

   

  האם, סוינץ זדה, אמרה לפני הניתוח, כי שמעה דברים טובים על הרפואה בישראל. "החלטתי שחייבים לעשות הכול למען הילד שלי. לא היה לנו מה להפסיד. בבית הספר צחקו עליו כל הילדים בגלל המראה שלו, ולי כאמא כבר לא היו מילים מספיקות לנחם אותו. העיוורון של בני הגדול, גרם לי לקבל את ההחלטה להיענות להצעה. תקוותי שיהיה למחלה הזו סוף טוב".

   

  ביום שני אושפז הילד לבדיקות אחרונות וביום שלישי נותח במשך כארבע שעות בבית החולים בנהריה. הניתוח, למרבה המזל, הוכתר בהצלחה.

   

  תוצאה ישירה של הניתוח הייתה כי המשקפיים שמרכיב הנער הוחלפו למשקפיים בעלי עדשות דקות יותר. להערכת הרופאים, בעתיד יזדקק הילד לניתוחים נוספים, אם כי פשוטים יותר, על מנת להשלים את תהליך שימור ראייתו לשנים רבות.

   

  בשבת אמור הילד לשוב לביתו באזרבייג'ן.  

  לאחר הניתוח אמרה האם, כי לא האמינה שהדברים ייסתדרו כל כך מהר ובצורה כל כך חלקה. "היה לי חשש גדול שהניתוח עלול להסתבך, או שחס וחלילה לא יצליח. עכשיו אני מאושרת, ובמבט לאחור אני שמחה שעשיתי את הצעד הזה, עם כל החששות". 

   

  במהלך השבוע זכו בני המשפחה לגילויי חיבה ואהדה רבים מתושבי נהרייה. ראש העיר, רון פרומר, אמר כי השתתפות במבצע שכזה היא בבחינת כבוד גדול. "אנו נשמח תמיד לסייע בהצלחת מבצעים מסוג זה עם גופים הפועלים בעיר נהריה ובסביבתה".

   

  יועץ ראש העירייה לענייני דת ורווחה, הרב אברהם שם טוב, הדובר אף הוא אזרית, ערך ביום ראשון לילד ולאמו סיור בעיר. "ראיתי מצווה גדולה לסייע לאם ולילד בשעות שלפני הניתוח כדי לאפשר להם לטעום קצת שמחה במצב הלא פשוט בו הם נמצאים", אמר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חגי עינב עיריית נהריה
  אלגון אסרף זדה. מאור עיניו הוצל
  צילום: חגי עינב עיריית נהריה
  מומלצים